Pusfabrikačiai

[Dienos sentencija:
"Diplomatas yra asmuo, kuris sugeba jus taip pasiųsti velniop, kad jūs iš tikro susiruošiate eiti ten".
Kaskis Stinetas ]

Suaugusį žmogų paversti vaiku labai paprasta. Tereikia jam sukurti atitinkamas sąlygas. Nespėsite ir mirktelėti, kai jis pavirs "visai kaip vaikas". Aš tai pažinau savo kailiu, kai Naujų metų proga gavau dovanų, eeee, net nežinau, kaip pavadinti tą dalykėlį. Tai lyg ir kišeninis kompiuteris. Iš tikro, tai tikrų tikriausias kompiuteris, tik labai jau mažas (savo dydžiu, aišku). Ir aš ... pajaunėjau dešimčia metų.

Ar mokėsim už "Internet"?

Joks teisėjų kiekis negali tai paslėpti - kai Bilas Geitsas eina į politiką, jis aiškiai jaučiasi ne savo balne. "Internet" vystymasis atkreipė į save teisininkų dėmesį. Dideli pinigai, tarsi koks mėšlas, traukia muses. Pradžioje buvo jo turinio reikalai, paskui - šifravimas. Dabar - kažkas pranašaująs bloga ir neišvengiama - kaip reguliuoti el. komercijos vystymąsi. "Sun" ir "Microsoft" kaunasi kaip įniršę liūtai, tačiau vadai sutaria - programinės įrangos biznyje negalima leisti jokių naujų reguliavimų. Ir netiesiogiai "Sun" palaiko "Microsoft" pusę - firmos "Java" politikos sėkmė tiesiogiai priklauso nuo el. komercijos vystymosi. Ir tą turėtų padaryti kiekvienas, svajojantis turėti nuosavą elektroninę parduotuvę.

Vienas dalykas supainioja mokesčių inspektorių galveles - kaip nustatyti juridinį priklausomumą. Kur, kokioje šalyje (o pas mus savivadybėje?) pirkimo sutartis turėtų būti apmokestinta? Gal ten, kur stovi "Web" serveris? Ar ten, kur bus pristatytos prekės? JAV gubernatoriai mano, kad gali pasikasti po el. komercijos pamatais ir priversti prekybininkus sumokėti mokesčius. Bet net Klintonas nesitiki, kad lengvai tai pasieks. Jis pasisak4 prie6 "Internet" apmokestinimą, kai Gubernatorių asociacija pateikė Kongresui siūlymą apmokestinti visas prekes, perkamas "Internet" tinkle. Jis pasakė (žr. http://www.whitehouse.gov/WH/New/Commerce/read.html), kad vyriausybės turėtų patraukti tolyn rankas nuo "Internet":

"Mes negalime leisti nepagrsto apmokestinimo, galinčio dešimtmečiais apsunkinti ir trukdyti vystytis daugiausiai žadančiai ekonominiai veiklai".

"Internet" gali ir turėtų būti iš tiesų sustiprinanti galia didelio ir smulkaus verslo žmonėms. El. komercijos revoliucija dar tik prasideda. Visuotinė konkurencija ir išaugęs paslaugų tiekėjų skaičius turėtų būti esminiai naujosios skaitmeninės turgavietės požymiai.

Man ritasi džiaugsmo ašaros - pasirodo šis kompiuteriukas daro viską, ką ir didysis jo brolis. Nemaitinamas - gyvena tiek pat, kiek ir nešiojamas kompiuteris ... tik ne valandomis, o paromis. O ir trūkūmai panašūs - mano naujas žaisliukas buvo pritaikytas darbui su rusų kalba, bet ne taip, kaip norėjau. Tad, viskas taip, kaip prieš dešimt metų, kai išvydau pirmąjį PK.

Nepasakyčiau, kad dovana man buvo netikėta - tik tegu kas pabando man padovanoti kompiuterinį įrenginį su manimi nepasitaręs. Pirmąkart išvydęs tą dalykėlį, aš jį pamilau iš pirmo žvilgsnio. O įsimylėjėlius visi pastebi iškart. O ar prasitariau, kad jei turėčiau tokį kompiuteriuką, mano gyvenimas apvirstų aukštyn kojomis. Ir gavau dovaną...

O dabar - apie problemas. Rusifikatorius buvo ypatingas. Jo autoriai tikriausiai visai pamiršo, kad rusų kalboje dar yra ir skyrybos ženklai - kur ten "Microsoft" galvoms, kurios nusprendė, kad kablelių tekste yra mažiau nei taškų ir jį padėjo į viršutinį registrą. Bet nepasikuklinau ir paskambinau nurodytu telefonu - ir vakare "Internet" tinklu man atsiuntė pataisytą versiją. Visai taip, kaip prieš 10 metų, bet tada man reikėjo 50 metrų eiti koridoriumi.

Ir kuo daugiau pakitimų aplink, tuo dažniau pastebi, kad viskas liko po senovei. Su rusinimo problemomis visi jau susitaikė. Kol kas, ko gero vienintelė "Novell" firma kai kuriose savo programose pranešimus išskyrė į atskirus failus, kad lokalizuojant programą nereiktų jos perkompiliuoti. Lokalizuotą versiją galima kurti net nelaukiant kol bus baigta programa. Kur ten lygintis su kitomis kompanijomis (nerodysime pirštais), kurios ne tik kad slepia savo duomenų formatus, bet ir su pasididžiavimu praneša, kad neprabėgo nė pusė metų nuo amerikoniškos versijos pasirodymo, kaip vartotojai gali gauti ir lokalizuotas versijas.

Ir, po velnių, kiek dar laiko žmogus, pirkdamas kompiuterį, gaus pusfabrikatį? Nusipirkote nešiojamą kompiuterį? Gerai, dabar prisiklijuokite rusiškas raides, įdiekite reikalingas programas ir t.t. Kompiuterio paruošmas laikomas papildomu darbu (kuris kartais apmokamas, o kartais atliekamas veltui). Kontorų (pvz., bankų) darbuotojams atiduoda kompiuterius su NT be teisės juose ką nors keisti (jie neturi savo darbo vietai administratoriaus teisių). Ar neateis laikas, kai ir privatūs pirkėjai pasieks tokį lygį?

Kišeniniai kompiuteriai pirmas žingsnis link to? Ar reikia "tikros" operacinės terpės, kai visos programos amžiams įsiųtos į BIOS, o vartotojo failų kiekis - kelios dešimtys? Ar būtina jiems grafinę sąsaja, kai ekranas mažesnis už pašto atvirutę, o naudojimasis plunksnele (vietoje pelės) nepatogus iki skausmo? Tai vis klausimai... O kas atsakys?

Pagal Rubeną Gerą


Viskas kinta...
Ieškok geriausio...
Kompiuterių poveikis mums
Pasakykite tai mano avatarui
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Informacijos ekologija
Į ką iškeisčiau muilo operas?
Naršyklių kova
Jie vėl čia!
Vartiklis