Žmonės, tik nepulkit aiškinti!
Saulius JONAITISMėgau "Vartiklį", tą balandį, skrajojantį "Internet" tinkle, visad džiaugdavausi jame radęs naujų recencijų knygoms. Nenuvylė ir popierinė jo versija, kurioje Aidas Žandaris "iš antro galo" paskaitė S.Minkevičiaus sukurptą "Personalinio kompiuterio ABC". Ką joje rado, tą pacitavo - ne kažin ką nuo savęs pridėjo. Aš "iš antro galo" atsiverčiau Bangimanto Starkaus jau net trečiąjį "Personalinio kompiuterio" leidimą (Smaltija, Kaunas, 1997). Kaip liaudies pasakyta, "trečias kartas nemeluoja", bet pataikyk tu man tiesiai į "Santrumpų ir terminų žodynėlį" - nepilni 7-i puslapiai didžiausio dėmesio verti.
Ir sužinai, kad
- ANSI
- JAV standartas.
Puiku! Dabar jau galėsiu prie visų Amerikos standartų pridėti šią santrauką, pvz., "Kiaulidžių ANSI" (juk taip trumpiau, nei "JAV standartas kiaulidėms"), "Niekalo kūrimo ANSI" (vietoje "kičas") ir t.t. Skamba stipriai, žvengiam gardžiai!Iškart šalia jo kitas:
- API
- "Windows" terpei skirtų programų interfeisas... Jį sudaro paprogramių rinkinys "Windows" meniu, langams, dialogo kortelėms atvaizduoti ir informacijai išsaugoti.
Atsiprašau, ponai, bet čia jau visiškas nonsensas! Arba, prieš skrebendami plunksną, bent jau pasiklauskite pirmo "Laisvės alėjoje" sutikto programuotojo, kurs jums paaiškins, kad sąsaja tai ne rinkinys, ir ne dūmams į "langelius" pūsti, o specifikacija, kaip sąveikauti su kuriuo nors programinės įrangos komponentu: nesvarbu kokia operacine sistema, jos tvarkykle ar, kaip kai kas mėgsta pasakyti, "taikomąja" programa (bet ar gali būti programa ne taikomoji? Knyga, matyt, gali būti ir neskaitomoji!)Nespėjau ir kvapo atgauti ir užmečiau akį į kitą eilutę:
- APPLE JAV
- firma gaminanti "Macintosh" tipo PK
Paklausiau "Altavista" orakulo - Voratinklis plyšo! Nėra pasaulyje tokios firmos "Apple JAV". O jei knygšės autorius norėjo pabrėžti, kurioje šalyje ta firma įsikūrus, tai galėjo savo skaitytojams nurodyti, kur įsikūrę AMD, "Cyrix", IBM, "Microsoft" ir kitų firmų "štabai". O gal nežinojo?
Tai buvo trijų santrumpų iš pirmųjų keturių aiškinimai. Toliau, taupydamas popierių ir rašalą, necituosiu visų, o parinksiu, kaip Vaižgantas, tik geriausius perliukus, gintarėlius, kuriuos bangos po audros išplovė į skaitytojų delnus.
- BBS
- kompiuterinio ryšio per telefoną sistema.
Aš su draugu, naudodamas modemą, kartais pasiskaldau "Doom'ą" - juk malonu kartais artimui savo su pjūklu per galvą pervažiuoti. Tad, dabar jau žinosiu, kad "Doom" - tai BBS sistema.
- BIOS
- operacinės sistemos dalis, esanti PK ROM
Apie tokią operacinės sistemos dalį išgirstu pirmą kartą! Atsilieki, sensti, žmogau!
"- BOOT area
- vieta disketėje ar diske, kur įrašyta kaupikliui normaliai veikti būtina informacija
Ką, jie su Sauliumi vienas nuo kito nusirašinėja? Bet kuris nuo kurio? Ar abu nuo kažko kito?
- Desktop
- kabinetinio PK pavadinimas.
Mano kabinete yra IBM, DTK, "Microlink" ir kitų pavadinimų PK. Vieni jų plokšti, paguldomi ant stalo, o vėliau ant jų uždedamas monitorius (ne laikraštis, o toks ekranas, tarsi televizorius, kuriame labai patogu stebėti nuogas merginas iš "Internet" tinklo). Kiti - statmeni, tarsi kokie bokšteliai. Kad neužimtų vietos ant stalo, jie pametami šalia ant grindų - išeinant iš darbo labai patogu kojos nykščiu jiems "iškirsti" maitinimą. bet ir tokie ir tokie yra mano kabinete. O gal autorius norėjo paminėti "Compaq Deskpro", bet per skubėjimą vieną žodį praleido?
- ETHERNET
- vietinis kompiuterių tinklas.
Oi nueisiu, paklausiu tinklo guru, o dar geriau tinklo plokštes ir kitą įrangą gaminančios firmos atstovus.
- Java
- programavimo kalba, skirta Web puslapių ruošimui palengvinti
Taip susiaurinti "Java" kalbos panaudojimo sritį! Net Viešpats neatpirks tokios nuodėmės! Dar nemačiau, kad "Java" palengvintų Web puslapių ruošimą. Ji gali tik pasunkinti! Bet mačiau, kad WWW svetaines "Java" kalba sukurti komponentai pagyvina, paįvairina, suteikia naujų galimybių ir t.t.
- PC
- personalinis kompiuteris (Presonal Computer)
Tada gal geriau "slegiantysis kompiuteris"?
- Photo-CD
- CD-ROM kaupiklis labai kokybiškiems vaizdams saugoti.
Varna skrido ir man sakė, kad tai susiję ne su vaizdų kokybe (negi į kito tipo CD-ROM negalima įrašyti kokybiškų vaizdų?), o su informacijos įrašymo būdu. O žodelis "photo" atsirado, nes jis pirmiausia buvo panaudotas (nes labai tiko nuotraukų užrašymo technologijai) nuotraukoms skaitmeniniu formatu saugoti.
- WWW
- INTERNET informacijos kaupimo ir paieškos sistema
Chmm... net žodžiai iškrito. Teks jų paieškoti panaudojus WWW.
Daug ką, ką irgi galima buvo paminėti, praleidau. Ir knygelę užverčiau - pabijojau, kad, taip pateikiant terminus, viduje galiu surasti dar įdomesnių dalykų, gal net iš "fentezi" srities (tai fantastikos atmaina, kai "Žvaigždžių karų" epochose kaunamasi kardais ir kitais archaiškais ginklais).
Nusipirkite knygutę, kai vakarais jūsų TV nerodys jokių siaubo filmų, galėsite ją pavartyti ir pasimėgauti nepaprastai "sklandžia" jos kalba, nes ją (ne-)redagavo Pranas Dastikas).
Kitos recencijos:
Kaip gintis nuo virusų?
Dar viena abėcėlė kompiuterininkams
Greitaskaita ir lėtaskaita
Recenzija vadovėliui 'Informatikos įvadas'
Auksinės mintys
'Naujovės' Turbo Paskalyje
Vienkalbės lietuviškos kompiuterio klaviatūros projektas