Dar viena abėcėlė kompiuterininkams
J. Tamoliūnas
Redaktoriaus nuomonė nesutampa su autoriaus - "knygelė" yra žymiai prastesnė
Apie šią knygą yra ir kita recencija. Aplankykite!

Knygynuose pasirodė ir sparčiai perkama dovanoms skirta (taip užrašyta ant viršelio) knygelė "Personalinio kompiuterio ABC". Jau buvo kelios knygos panašiu pavadinimu, o šią parašė Saulius Minkevičius. Dovanotam arkliui, sako, į dantis žiūrėti nebereikia, o dovanotos knygos lapus pavartysi ir sužinosi įdomių ir naudingų, rimtų ir juokingų dalykų.

Tokia knyga reikalinga (Red. - geriau pasakyti nereikalinga). Tematika plati, labai daug apimanti, o turinys tiktų ir šešis kartus storesnei knygai. Autorius sugebėjo (tikriausiai su kokiu nors nereikalingas detales ir smulkmenas tirpdančiu pleistru) sutalpinti viską, kas reikia ir į pusantro šimto puslapių. Mažiau laiko skaitysi - daugiau su kompiuteriu padarysi!

Gerai, kad autorius naudoja beveik visiems suprantamą terminologiją - jokių ten vartyklių, tvarkyklių ir teismus primenančių bylų. Nežiūrint to, pastebėjau, gaila tik vienoje vietoje, naujadadarą "kišas" (35 psl.). Kiti toje vietoje sakytų "klavišas", tačiau manau, kad daiktą, prie kurio visi kiša pirštus, o jį patį sukiša gilyn į klaviatūrą, tinka vadinti šiuo nauju ir savotiškai patraukliu žodžiu - "kišas".

Knygos įvade išaiškinta, kas yra kompiuteris šiandien. Pasirodo, tai mašina, kur skiriasi nuo kitų mašinų tik tuo, kad labai greitai skaičiuoja. Galima daryti išvadą, kad ir kitos mašinos skaičuoja. Reiškia, mano skutimosi mašina irgi skaičiuoja, bet labai jau lėtai - zirzia, zirzia, barzdos nebelieka, o ji vistiek zirztų, jei neišjungčiau. Pabandysiu vietoj jos tą greičiau skaičiuojančią - kompiuterį, žymiau greičiau bus.

Keistai man atrodo ir pasakymas, kad kompiuteris dirba panašiai kaip smegenys. Atvirai šnekant jokiems mokslams dar nepavyko išsiaiškinti kodėl tie smegenys dirba, kaip jie ten svajoja, sapnuoja, šizuoja, saugo ir keičia informaciją.

Na bet skaitom toliau, ką tas kompiuteris dirba. Tekstų apdorojimas, duomenų siuntinėjimas, automatizuotas projektavimas - dalykai nuobodoki, bet alaus gamyba yra kur kas geriau. Įsitaisai tokį kompiuterį ir darai sau ir draugams alų skanesnį už geriausią. Ir gerai, kad autorius negąsdina pradedančiųjų skaitytojų tokiomis baisiomis frazėmis kaip "gamybinių-technologinių procesų valdymas ir kontrolė maisto pramonėje", o parašo konkrečiai - kompiuteris daro alų. (O gal ir ko nors stipresnio išvaryti gali?)

Sužinojus, ką galima daryti kompiuteriais, jau 18 puslapyje galime bandyti jį sukonstruoti. Tai tikriausia galima padaryti iš paveikslėlio išsikirpus detales, bet buvau kažkur pametęs žirkles ir skaičiau toliau.

Kompiuteriuose, pasirodo, būna minkštos disketės. Kiek esu jas čiupinėjęs, to nebuvau pastebėjęs, na kai kurios, tos didesnės, penkių colių, būdavo lanksčios.

Kompiuteris tiesiog fantastiškai sudėtingas įrenginys, jame net laikas eina kitaip. 32 puslapyje sužinojau, kad kompiuteryje "1 nanosekundė - tai viena milijoninė sekundės dalis" - lygiai vieną tūkstantį kartų ilgesnė negu fizikoje ir šiaip gamtoje.

Kompiuteris panašus į žmogų ir labai jautrus: jam nepatinka, kai šalia jo rūko ir ant jo lieja skysčius. Autorius nebeparašė, bet man atrodo, kad kompiuteriui nepatinka ir kai šalia jo spjaudo "semičkas", kramto ir tampo gumą, čepsi valgydami sumuštinius, per stipriai išsikvėpinę,.....

Nusiprausę ir susišukavę sėdame dirbti prie kompiuterio ir, kai reikia suteikti failams vardus, naudojame nedaugiau kaip 8 simbolius. Sic! Viena išimtis: "SAULIUS-1" yra teisingas vardas, nors ir susideda iš 9 simbolių.

Kartais pagalvodavau, kodėl "Norton Commanderio" piktograma "Windowsuose" yra šaunaus jūrų kapitono kepurė. Ir 61-ame puslapyje išaiškėjo, kad tai tikrai jūreiviška programa ir aplinka, nes su ja galima ne tik peržiūrėti katalogus ar kopijuoti, bet ir pakeisti pavadinimus, tikriausiai ir geografinius, ir išmesti [nereikalingus?] falus, jei jie nebetinka burėms pakelti ar dar kam nors. "Norton Commander" - nepakeičiamas jokiame burlaivyje (ir gyvenime - be falo žymiai geriau)!

Knygoje sužinojau ir iki šiol negirdėtą dalyką iš skaičių mokslų: 80 - pirminis skaičius (žiūr. 143psl.). Įdomu kodėl, nes man jį pavyko padalinti (be liekanos!) iš 2, 4, 5, 8, 10, o toliau nusibodo.

Apie "Windows" parašyta visai neblogai, bet klausimėlis iškilo toks: jei pakeisiu programos, kuri valdo faksmodemą, piktogramą, ar ji toliau galės valdyti faksmodemą.

Taigi, kompiuterinės abėcėlės raidelės sudėliotos, žodelių prirašyta, knygelė atspausdinta. Ir pasidaro neaišku ar tinka tokią knygelę dovanoti? Gal dovana bendradarbiui - tai ant viršelio nupieštas kompiuteris su "Greitaskaita"? Reikia tikėtis, kad leidykla "Piketas" nepatingės ir išleis šią knygelę pakartotinai, leidusi autoriui papildyti ją naujausiais ir vertingiausiais faktais (Red. kas bendro su "fuck"?) apie kompiuterius.

Autorius

P.S. Jeigu redakcija taupytų laiką ir brangų reklamos plotą, tai gali nespausdinti apie paprasčiausias rašybos klaidas, "kad" su bendratimi (kad pasiekti, kad padaryti) ne tik sakinio, bet ir pastraipos pradžioje, dalyvinių, padalyvinių ir panašių konstrukcijų gausumą ir kitus nuobodžius dalykus, kuriuos puola taisyti kalbininkai, istorikai, įvairaus plauko redaktoriai ir kiti nieko apie kompiuterius neišmanantys.


"Ačiū, kad leidžiate".
Nuo redakcijos: Tą ir darome.

'Vartiklis' siūlo paskaityti ir kitas recencijas kitoms knygoms:
dar viena apie tą pačią knygą bei
Kaip gintis nuo virusų? ir
Darbas Microsoft Windows’95 terpëje” ar
Pedagoginio Universiteto leistam "Informatikos įvadui".