Gležnas Java standarto daigelis (1998.01.21)

„Microsoft“,  DEC, „Intel“ ir „Compaq“ firmų kreipimasis dėl „Java“ standarto sukūrimo susilaukia ir entuziastingo pritarimo ir skeptikų balsų. Pirmiausia, ar galite surasti pasaulyje kitas firmas, mažiau atviras nei šios? „Windows“ ir VMS terpės niekad nebuvo standartų taikinyje, „Intel“, kaip luistų gamintoja, iki šiol buvo gana atvira, tačiau jos su „Pentium II“ - ir ji užtrenkė duris konkurentams (žr. atskirą straipsnelį), o „Compaq“ nors ir sukūrė daugiau technologijų nei kiti PK gamintojai, bet nė vienos jų nepavadinsi atvira. Bet net sustojęs laikrodis dukart per parą parodo teisingą laiką, - tad geriau pažiūrėkim realybei į akis ir šio ketverto motyvus.

Kodėl Internetas yra platesnis už „Unix“ pasaulį? Todėl, kad bet kurioje vietoje esi vienodai priklausomas nuo Interneto. Kaip vystysis „Java“ - kaip Internetas ar kaip „Unix“? Manau, kad kaip Internetas. Josios ateitis tebėra šviesi, tačiau iki šiol vis dar neišsipildė jos rožinė svajonė: „parašyti programą vienąkart - vykdyti ją visur“. Tuntai mažų skirtumų kuriant "virtualias“ mašinas drasko jos viltis tarsi rudens vėjas voratinklius. Jau ir „Sun“ prakalbo, kad „Microsoft" pažeidė licencijos sąlygas. Bet kas svarbiau - keli šimtai tūkstančių „Java“ naudotojų ar keliasdešimt milijonų „Windows“ vartotojų?

Atsiradus standartui nieko nelaimės nei „Sun“, nei „Microsoft“. Kalbama, kad „Microsoft“ pasivogs „Java“. Ir tikrai - jau bando. Jau ne metai, kaip „raudonųjų pasaulis“ tvirtina: „Java tėra kalba - tai ne platforma“. Skamba tarsi sakytų: „Internetas tėra tinklas - tai ne platforma“. Standartai neapsaugos nei „Sun“, nei kitų - ir neužkirs kelio „Java“ patobulinimams. Pasirinkti turės vartotojai.

Ar standartai stabdo progresą. Be abejo, - bet tik tiek, kiek žiūrėjimas į žemėlapį trukdo užlipti į Evarestą. Net daugiau, standarta neiškasa griovio konkurencijai. Prisiminkim IBM patirtį, kai ši firma „Token Ring" technologiją pasiūlymas IEEE 802 komitetui nesutrukdė „Ethernet“ su jos 802 variantu išmesti IBM iš rinkos.

Iki šiol joks operacinių sistemų kūrėjas nebandė savo produkto įtvirtinti standartu. Bet ir niekas iki šiol (išskyrus p-code) netvirtino, kad jie sukūrė universalią platformą. O tokie žodžiai reikalauja šiek tiek daugiau, nei vien pardavimo. Dabar ir „Sun“, ir „Microsoft“ skersakiuoja vieni į kitus, bandydami įvesti faktinius standartus. Kurio jų akys mažiau žvairos?

Siekiama supaprastinti Java (2025.05.15)

Visiškam pradedančiajam „Java“ gali būti baugi, nes reikia naudoti kažką, kas jam dar visiškai neaišku. Jei „Python“ „Labas, pasauli“ programa atrodo tiesiog taip:

print ("Labas, pasauli!")

tai „Java“ tenka prirašyti „tonas“ papildomo kodo:

public class LabasPasauli {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Labas, pasauli!");
    }
}

O argi nebuvo galima parašyti tiesiog System.out.println("Labas, pasauli!");?
Taip yra todėl, kad kalbų paskirtis skiriasi. „Java“ skirta dideliems projektams, kuriuose tenka rasti būdus tvarkytis su didelės apimties programomis. Vis tik JEP512 (JDK Enhancement Proposal) siūloma supaprastinti „Java“ – ir jei tasai pasiūlymas bus įgyvendintas, „Labas, pasauli!“ atrodytų taip:

void main() {
    IO.println("Hello, World!");
}

Tai jau beveik tiek paprasta, kiek tai paprasta yra C ar C++!

Vartiklis nr.22
Tiesiog - Java
Komponentų karas
Ar eis žmonės "Pas Juozapą"?
Kas ten žiūri į mano miegamąjį?
Naršyklių karai ir FireFox krizė
Windows NT: Viskas iš pradžių?
Daugiakalbė paieška
Nuotraukytę atminčiai?
Ar priimsi i lizdelį?
Kam tai ne programa?
Vartiklis