Gležnas Java standarto daigelis

"Microsoft", DEC, "Intel" ir "Compaq" firmų kreipimasis dėl "Java" standarto sukūrimo susilaukia ir entuziastingo pritarimo ir skeptikų balsų. Pirmiausia, ar galite surasti pasaulyje kitas firmas, mažiau atviras nei šios? "Windows" ir VMS terpės niekad nebuvo standartų taikinyje, "Intel", kaip luistų gamintoja, iki šiol buvo gana atvira, tačiau jos su "Pentium II" - ir ji užtrenkė duris konkurentams (žr. atskirą straipsnelį), o "Compaq" noes ir sukūrė daugiau technologijų nei kiti PK gamintojai, bet nė vienos jų nepavadinsi atvira. Bet net sustojęs laikrodis dukart per parą parodo teisingą laiką, - tad geriau pažiūrėkim realybei į akis ir šio ketverto motyvus.

Kodėl "Internet" yra platesnis už "Unix" pasaulį? Todėl, kad bet kurioje vietoje esi vienodai priklausomas nuo "Internet". Kaip vystysis "Java" - kaip "Internet" ar kaip "Unix"? Manau, kad kaip "Internet". Josios ateitis tebėra šviesi, tačiau iki šiol vis dar neišsipildė jos rožinė svajonė: "parašyti programą vienąkart - vykdyti ją visur". Tuntai mažų skirtumų kuriant "virtualias" mašinas drasko jos viltis tarsi rudens vėjas voratinklius. Jau ir "Sun" prakalbo, kad "Microsoft" pažeidė licencijos sąlygas. Bet kas svarbiau - keli šimtai tūkstančių "Java" naudotojų ar keliasdešimt milijonų "Windows" vartotojų?

Atsiradus standartui nieko nelaimės nei "Sun", nei "Microsoft". Kalbama, kad "Microsoft" pasivogs "Java". Ir tikrai - jau bando. Jau ne metai, kaip "raudonųjų pasaulis" tvitina: "Java tėra kalba - tai ne platforma". Skamba tarsi sakytų: "Internet tėra tinklas - tai ne platforma". Standartai neapsaugos nei "Sun", nei kitų - ir neužkirs kelio "Java" patobulinimams. Pasirinkti turės vartotojai.

Ar standartai stabdo progresą. Be abejo, - bet tik tiek, kiek žiūrėjimas į žemėlapį trukdo užlipti į Evarestą. Net daugiau, standarta neiškasa griovio konkurencijai. Prisiminkim IBM patirtį, kai ši firma "Token Ring" technologiją pasiūlymas IEEE 802 komitetui nesutrukdė "Ethernet" su jos 802 variantu išmesti IBM iš rinkos.

Iki šiol joks operacinių sistemų kūrėjas nebandė savo produkto įtvirtinti standartu. Bet ir niekas iki šiol (išskyrus p-code) netvirtino, kad jie sukūrė universalią platformą. O tokie žodžiai reikalauja šiek tiek daugiau, nei vien pardavimo. Dabar ir "Sun", ir "Microsoft" skersakiuoja vieni į kitus, bandydami įvesti faktinius standartus. Kurio jų akys mažiau žvairos?


Pagrindinis Vartiklio puslapis