Ar eis žmonės "Pas Juozapą"?

Ne kiekvieną dieną ekspreso paštu gaunate siuntinį su spageti makaronų dėžute, Dėdulės Beno ryžiais ar šprotų dėžute. Bet tądien, išpakavęs DHL paketą, supratau - 21 a. tikrai skirsis nuo šių prieškalėdinių dienų.

Iš pirmo žvilgsnio prekyba Tinkle bakalėjos prekėmis gali būti tik nepilnapročio fantazija. Aišku, mes dar nesam amerikonai, ir dar neturime specialių furgonų ar dengtų velomobilių, ir ne kiekvienas per 10 minučių gali atriedėti iki universinės parduotuvės, Kirtimų sandėlių ar Gariūnų durnavietės.

Bet mes važiuojam į "Ekonomijas" ir su perkrautas vežimėliais stumdomės eilėse ir daužome vieni kitiems kulnus ir leipstame nuo pakilaus jausmo, kad ir pas mus jau yra "visa ko" gausa. Jau baigiame užkimšti mūsų šiukšlines suplėšytais čijo-čipsų ir parduotuvių maišeliais.

Bet dabar prasitrinkite akis. Ne visi turime mašinas. Ne visi gyvename Vilniuje - dar yra Kaunas ir kiti "provincijos" miesteliai, kuriuose visada rasi tautiško "pilstuko", bet ne visada nusipirksi "Cabarnet Sauvignac" ar tauraus šampano. Ir ar visi turi laiko lėkti akis išdegę į kitą didmiesčio galą, kad nusipirktų dėžutę "Ramos", kurioje yra vitaminų A, B ir X - "visa tai, ko man reikia". Tad ir pas mus - kaip visame sviete. Ne kiekviename "amerikų" užkampyje blizga-tviska Las Vego žiburiai (mes bent Elektrėnus turime!).

Tad įsijunkite modemą. Elektroninės prekybos svetainės nepakeis to "džiaugsmo", kurį patiriate susiruošę į "Ekonomiją". "Internet" tinkle nebus pardavinėjami greit gendantys produktai (bet Gariūnuose turite šią nuostabią galimybę patirti tokią "laimę"). Produktų įvairovė tokia, kad galite ir galus atiduoti, kol ką nors išsirinksite. Tėra vienas būdas - vieną mėnesį atrenkante pirkinių "krepšelį", o kitąkart tiesiog pakartojate ankstesnį pirkinį. Tam tereiks paspausti vieną mygtuką ir dantų pasta, skirta pageltusiems dantims blizginti, maistas jūsų katinėliui, pomidorų padažas bei tualetinio popieriaus ritinėliai atriedės prie jūsų buto durų. Kasdieninio pienelio ar varškytės teks užbėgti į šalia esančią parduotuvytę.

Kainos? Na,... dabartinės ekspreso kainos kiekvienai darbo (geriau, vargo) pelei dar per didelės, bet 3 doleriui amerikonui jau yra pakenčiama. Ir jei mūsų išrinktas Prezidentas priartins mus prie amerikų - gal įkąsim ir tą kainą? O nepatiklūs tegu paskaičiuoja sudeginto benzino ir automobilio ekspoatacijos kainą. Ir gal atsitiks, kad rytmetinės "herbatiškosios" pakeliai atkeliaus pas mane tiesiai iš Teksaso, neužsukdami pas Vilniaus "Juozapo" ir kitas vertelgas.

Jau dabar Amerikoje (bent 9-iuose miestuose) yra ir tokių elektroninių parduotuvių, kurios, sudarę sutartis su gyvenamosios vietos parduotuvėmis, gali parduoti ir greit gendančius produktus. Tačiau tada ir pristatymo kaina didesnė - Amerikoje ji yra apie 5 doleriai.

Ir kai "Internet" ir elektroninė prekyba subujos ir Lietuvoje, ar neužels takai "Pas Juozapą"?

JAV apžvalgos (jas vykdžiusių organizacijų pavadinimai pateikti skliausteliuose) rodo, kad elektroninė prekyba plečiasi:

Gal tikrai atėjo laikas prekiauti?

Pirmiausia reikia pasirinkti nišą (prekystalį). Geografinė padėtis neturi įtakos. Svarbu, ką parduodame, o ne kur parduodame. Ir jei susiruošėte ką nors pardavinėti, tapkitee tokia vieta, kur pirktų - juk naršytojams nesunku aplankyti kitą el.parduotuvę.

Spausdintuose kataloguose "gaminių vertę" nulemia popieriaus ir spausdinimo kokybė - piešinių kiekis ir kokybė bei maketavimas. Tai labai svarbu, nes apie prekę pirkėjas sprendžia pavartęs kelis puslapius. Dar didesnę įtaką pristatymo kokybė turi Voratinklyje. Nieks nepirks iš mėgėjiškai įrengtos parduotuvės, nors ir nėra tiesioginio ryšio tarp WWW puslapio kokybės ir firmos patikimumo. Ne visad puikus dizainas padės "iškišti" šlamštą. Bet prastas dizainas gali reikšti, kad firma nėra stipri.

Neapsunkite klientams viešnagės. Viskas turi būti paprasta ir suprantama. Nereikia klientams sukurti jokių kliūčių, pvz., neverskite prievarta jų registruotis. Argi naršytojai kitą kartą apsilankę prisimins nurodytą vardą ir slaptažodį? Ar jūs pats prisimenate, kur ir kaip užsiregistravote?

Reklamuokite savo parduotuvę. Klientai patys neužsuka net į įspūdingas svetaines. Žinoma, primiausia savąjį "Internet" adresą pasiūlykite paieškos sistemoms. Bet tyrimai rodo, kad daugiausia klientų apsilanko pere nuorodas iš kitų WWW svetainių. Ir geriausias būdas skatinti kurti nuorodas į jūsų parduotuvę, tai pasiūlyti neblogą procentą nuo "priviliotos" sumos. Kitas būdas, tai pirkti populiariųjų svetainių reklaminius "skydelius".

Neleiskite el. parduotuvei "pasmirsti". Nuolat tobulinkite ją, papildykite patraukliais elementais, naujienų apžvalgomis ir t.t. Vienas patikrintas būdas - savas reguliarus el. laikraštėlis.

Mąstykite globaliai. Neužsiklęskite vien Lietuvėlėje. Juk jūsų klientai gali būti visame pasaulyje. Katalogus ir kitus puslapius kurkite keliomis kalbomis.

Veidrodis


Pagrindinis Vartiklio puslapis