Kam tai ne programa?

Panašu, kad "Microsoft" laiko valstybės Teisingumo departamentą kažkuo panašiu į blakę (klaidą programoje), kurį reikia paprasčiausiai nupurtyti nuo rankos ar apipuršti pesticidais. Tai tas retas atvejis, kai "Microsoft" firma bando pasiremti visuomenės nuomone nukreipta prieš valstybės biurokratus. Tai nelabai gerai, bet ir galvoti, kad "Internet Explorer" yra operacinės sistemos dalis, taip pat kvaila. Tik pagalvokit, kokia kita operacinės sistemos dalis gali būti naudojama "Mac" terpėje?

Kai tik buvo "Microsoft" firmai dėl to buvo iškelta byla, buvo surengta konferencija telefonu. Na,... ji prasidėjo 20 minučių vėluodama ilgiausia įžanga, kurioje buvo beveik vien tik "stumiami" "Microsoft" gaminiai ir sunku buvo išgirsti ką nors daugiau nei per nago juodymą.

Kai tik kas nors užduodavo sunkų klausimą, jis būdavo užglaistomas kalbomis apie tai, kaip "Microsoft" savo klientams duoda "visa, ko tik jie nori". Tas niekad nesibaigia! Jau anksčiau Los Andžele šios firmos atstovas darė tą patį - naudojosi proga muilinti akis visuomenei.

Kaip tai skiriasi nuo kito milžino, "Cisco", kurį žiniasklaida tiesiog ignoruoja. Tik pardavęs produkcijos už 6 mlrd. dolerių (per vienerius metus net milijoną maršrutizatorių - kas tai būtų patikėjęs prieš pora metų?) šios firmos atstovas gavo žodį "Comdex" parodoje - "Cisco" tai jau įvykis. Ir dabar jau retai kur rasite kitų firmų maršrutizatorius ("routers"). Iš tikro sunkus kelias pasiekti aukštumas vien sąžiningai be apgaulės dirbant ir darant geresnius gaminius nei kiti. O gal maršrutizatorius toks gaminys, kuris yra, bet kuris nepatraukia dėmesio - kaip automobilio karbiuratorius?

Tad Džono Čamberso ("Cisco") pasirodymas tarp Bilo Geitso ir kitų "etatinių" kalbėtojų nustebino. "Senoji gvardija" jau keletą metų nepasako nieko nauja. Jie apsupti daugybės patarėjų, teisininkų ir nurodymų - ko NEREIKIA sakyti. Pvz., ką nauja pastebi apžvalgininkai Bilo Geitso kalboje, tai, kad kaskart vis didesni demonstraciniai ekranai. Bet dėl 200 tūkst. akių, ištroškusių pamatyti turtingiausius pasaulio žmones, jie ateina ir kalba. Tik parodos organizatorių ir paties Geitso nelaimei, iliuzija, kad tos kalbos ko nors vertos, išsisklaidė kaip rytmečio rūkas. Juk jis turėtų sakyti tokias kalbas, kurias cituotų visame pasaulyje ir aukso raidėmis įrašytų į knygas. Jis turi pakankamai pinigų, kad nusipirktų geriausius rašytojus. Vietoje to, jis tenkinasi berdamas skaičius apie pardavimus auditorijai, kurioje sėdi pusiau profesionalai. Bet "Comdex" parodoje niekada nekalbėjo nei Vintas Serfas ("Internet" tėvas), nei Dugas Englebartas (pelės išradėjas), - nors abu yra iškalbingi ir tebeturi dinamitinį ateities pojūčio užtaisą. Parodų rengėjai, jei nori sėkmės, turėtų pagalvoti, kas turėtų kalbėti.

Bet grįškime prie pradinės temos - jau aiškėja "Microsoft" teisininkų gynybos būdas sakant, kad IE 3.0 ir IE 4.0 net nėra "Internet" naršyklės. Tai tik operacinės sistemos dalis. 1995-aisias "Microsoft" pasirašė ant Teisingumo ministerijos nutarimo, kuriame rašoma, kad "Microsoft" turėtų, esant reikalui, tobulinti OS.

Ši antis paleista į spaudą ir šia tema verda diskusijos - tarsi būtų apie ką ginčytis. Tarsi IE nebūtų savarankiška programa, kaip tekstų redaktorius ar skaičiuoklė. Galima net įsivaizduoti, kad istorija vystėsi kitaip.

Tarkim, prieš 1992-aisiais viskas buvo kaip dabar, išskyrus, kad nebuvo tekstų redaktoriaus, kuris tais metais buvo sukurtas Ilinojaus universitete ir buvo skirtas "Mac" terpei. Bet tik keli atkreipė į jį dėmesį. "Microsoft" visiškai nekreipė dėmesio į šį reiškinį ir tebetobulino "Bob" sąsają su vartotoju.

Po metų Džimis Klarkas ir keletas kitų pamatė, kad yra milžiniška PK rinka tekstų redaktoriams (ne vien "Mac" terpėje). "Apple" irgi nesidomėjo šia naujove - tad ji galėjo ir nesunkiai numirti. Bet Markas Andrysenas, vienas Ilinojaus grupės narių, buvo perkeltas į Silicio slėnį, kad sukurtų "Wordscape" darbo grupę tekstų redaktoriams kurti. Dar po metų ar kitų Džimis Klarkas staiga praturtėja ir įsilieja į milijonierių gretas. Visi kalba apie tekstų redaktorių kaip svarbiausią programą, vien dėl kurios verta pirkti kompiuterį.

Pagaliau, kaip kokia varna, "Microsoft" pastebi, kad Džimis Klarkas labai praturtėjo ir, nors visai nesuprasdamas, kodėl tai taip svarbu žmonėms, išstena savajį tekstų redaktorių, pavadinęs jį "Microsoft Word". Nusprendžiama jį į kairę ir dešinę dalyti veltui. Laikui bėgant Bilui Geitsui "nušvinta". Jis pareiškia: "Tai galingas daiktas el.laiškų rašymui! "Word" visada bus veltui! Kaip ir pridera!"

Netrukus, "Word" pradeda skverbtis į "Wordscape" užimtą rinką. Pairodo naujai iškepti Bilo nedraugai. Laris Elisonas iš "Oracle" korporacijos savo, kad ateityje bus savarankiški tekstų redaktoriai, vien kurių pakaks dirbant su kompiuteriais. "Sun" sukuria priemones, be jokios pagrindo pavadintas "Java", kurias Skotas MakNylas "nurašo", nes jos veikia visose terpėse, atmetus "Windows" - o tai tėra 5% rinkos. "Microsoft" perka "Java" licenciją ir šią kalbą sukiša į "Word", bet dėl nepaaiškinamų priežasčių dėl šito savo poelgio patraukiamas į teismą (o kad išvengtų sprendimo, iš anksto atsitraukia nuimdamas suderinamumo su "Java" ženklą).

"Wordscape" savininkai pakelia triukšmą ir į ginčą įsikiša Teisingumo departamentas. Jis liepia "Microsoft" firmai liautis. Tada ši išdidžiai pareiįkia, kad "Word" yra sudėtinė operacinės sistemos dalis, kad tai OS patobulinimas ir netrukus visas "Windows 98" branduolys suksis aplink "Word" Saulę. Kadangi žmonėms visad reikės tekstų redaktoriaus, jis neabejotinai turi tapti OS dalimi. Jie stoja mūru: "Mes sakėme, kad tobulinsime OS, - ir tai dabar padarėme!".


Telefonai: 5G pagreitis
Pagrindinis Vartiklio puslapis