Kosminės technologijos grįžta į žemę

Pabandykime įsivaizduoti, kas atsitiktų, jei žmogus pakiltų į kosminę erdvę. Ten jo tyko daugybė pavojų: baisus šaltis, oro trūkumas, dėl nesvarumo sutrikę fiziologiniai procesai. Nuo šių pavojų žmogų saugo kosminio laivo šarvai. Na, o kaip su Saulės spinduliais, patenkančiais į vidų pro iliuminatorių?

Prieš patekdami į Žemę Saulės spinduliai efektingai nufiltruojami kelių kilometrų storio atmosferos sluoksnio. Todėl mes galime su malonumu mėgautis dienos šviesa ir šiluma. O kaip Kosmose? Saulė spinduliuoja ne tik regimuosius, bet ir mirtį nešančių nematomų spindulių pluoštą. Kaip kosmonautui pasigrožėti “peizažu”, jei dirsčioti pro iliuminatorių mirtinai pavojinga?

OCLI (angl. Optical Coating Laboratory Incorporated - Optinių dangų korporacinė laboratorija), nuo 1968 m. aprūpinanti NASA, po ilgų tyrimų sukūrė tokią dangą, kuri puikiai apsaugo nuo žalingo spinduliavimo ne tik kosmonautų odą, bet ir akis nuo pavojingų saulės spindulių. Amerikos aeronautai gali grožėtis nuostabiais vaizdais, žvelgdami pro iliuminatorių, padengtą OCLI apsauginės dangos sluoksniu.

Typing

Besitęsiant šaltajam karui, Pentagonas užsimojo sukurti “nematomą” lėktuvą. Nelengva užduotis. Šis žvalgybinis lėktuvas turėjo skristi labai aukštai, sunkiai pasiekiamoje lokatoriams zonoje, neišmesti į aplinką labai įkaitusių dujų “šleifo”, be to, optiškai turėjo susilieti su aplinka. Lėktuvą galima nudažyti matiniais maskuojančiais dažais, o ką daryti su iliuminatoriais? Iš patirties žinome, kad toli horizonte dunksančius namukus ar pravažiuojančius automobilius išduoda būtent saulės “zuikutis”, atšokęs nuo lango stiklo.

OCLI vėl buvo pakviesta sukurti skaidrią, neiškraipančią spalvų ir neatspindinčią šviesos grūdinto stiklo dangą. Sprendžiant iš kai kurių skandalingų pranešimų spaudoje, OCLI puikiai susidorojo su užduotimi.

Šio dešimtmečio pradžioje plačiai paplitus kompiuteriams, labiausiai civilizuotų valstybių piliečius “užpuolė” specifinių sveikatos sutrikimų banga. Vien tik JAV per metus dėl negalavimų, sukeltų kompiuterio monitoriaus, į gydytojus kreipėsi 10 mln. žmonių (!), tai yra apie 10 procentų darbingų gyventojų. Kuo ne epidemija?

Amerikiečių moklininkai, tyrę šią problemą, specifinių sveikatos sutrikimų grupę pavadino CVS (angl. Computer Vision Syndrome - Vizualinis kompiuterininko sindromas). Nustatyta, kad geriausias problemos sprendimo būdas - specialiomis dangomis dengti stikliniai monitoriaus filtrai. Kaip tik čia ypač pravertė OCLI technologinė patirtis. OCLI dangos sugeria pavojingą spinduliavimą taip, kaip kosminių laivų iliuminatoriai, patys likdami “nematomais’ ir neiškraipydami spalvų. Be to, specialiai parinktų optinių “slenksčių” dėka, mažina vaizdo mirgėjimą, atspindžius, pasodrina spalvas. Nenuostabu, kad OCLI pagaminti ekrano filtrai buvo pirmieji, kuriuos pripažino AOA. Iki šių dienų nė vienos kitos kompanijos sukurtos filtrų dangos negali prilygti OCLI filtrų dangų kokybei. Neprilygstamos tiek spektrinės, tiek atspindžio, tiek saugumo charakteristikos. Bandymų metu daugiau kaip 50 procentų respondentų pripažino, kad OCLI filtrai padėjo padidinti našumą; 89 procentai patvirtino, kad vaizdas ekrane tapo žymiai geresnis; 36 procentai - kad sumažėjo mieguistumas; 40 procentų pareiškė, kad jų akys daugiau nebepavargsta; 32 procentams - praėjo galvos skausmas ir t.t.

Kas dar? Paniškai bijančius stiklinių daiktų galime nuraminti: firminiai OCLI “Glare/Guard” filtrai pagaminti iš sunkiai dūžtančio grūdinto stiklo. OCLI “Glare/Guard” filtrai - labiausiai perkami monitorių filtrai.

Filter

Susidomėjote technologija? Žvilgterėkite į http://www.ocli.com.
Iškilo klausimų? Patikrinkite atsakymus "Vartiklyje", http://www.spauda.lt/ergo/filtrai.htm.
Naujausias PENKTASIS atsakymų į klausimus apie filtrus puslapis
Tikrai rūpi sveikata - užsukite ir čia!

Jei ten nerasite atsakymo, čia palikite savo žinutę: būtinai pasistengsiu atsakyti.

Remigijus Gineitis

Forumas sustabdytas!

Naujausias PENKTASIS atsakymų į klausimus apie filtrus puslapis

R.Gineitis 2000 m. sausio 31 d., pirmadienis, 09:06:01
Stambiausias OCLI atstovas Lietuvoje - UAB "Baltic Amadeus". 17-os coliu filtro kainos (labai grubiai) - nuo 200 iki 500 Lt.

Andrius 2000 m. sausio 28 d., penktadienis, 14:41:30
p. Remigijau kur galima butu nusipirkti OCLI "Glare/Guard"filtra? ar yra Lietuvoje igalioti atstovai prekiaujantys siais filtrais? pas mane monitorius DELL 17coliu. kiek galetu kainuoti panasiai man filtras? Andrius

R.Gineitis 1999 m. spalio 18 d., pirmadienis, 15:43:25
Sveiki!
Neblogas straipsnelis apie CVS:
http://www.aoanet.org/nr-computer.html
Rekomenduoju!

Dainius 1999 m. liepos 3 d., šeštadienis, 13:11:04
15" monitoriai anksciau ir dabar - didelis skirtumas. Kas sake, kad monitoriu kokybe pagerejo? Kainos nukrito kartu su kokybe. Anksciau niekur nebuvo 15" monitoriaus su 60 Hz skleistine, o dabar dauguma!

R. Gineitis 1999 m. gegužės 31 d., pirmadienis, 09:33:21
Ka tik grizau is parodos "InfoKaunas'99".
Esu sukrestas: galybe kaunieciu nieko nezino apie ekrano filtrus!
Jie vis dar "kliedi" apie "tamsintus stikliukus"!
Kaunieciai! OCLI tipo filtrai is ESMES skiriasi nuo "tamsintu stikliuku". Uztenka tik zvilgteleti ir pasidaro aisku kodel. O padirbejus su OCLI filtru kiek ilgeliau, pasidaro aisku, kodel ju kainos jau daug metu "nekrenta" (skirtingai nuo monitoriu kainu).

Kestutis Gudelevičius 1999 m. balandžio 20 d., antradienis, 12:41:59
Jei dar tebera tas klausimas
1.Kodėl skystųjų kristalų monitoriai tokie žvėriškai brangūs, prastesnių charakteristikų už įprastus monitorius, bet vis tiek atkakliai kuriami?
Kuriami jie del to, kad reikalingi neshiojamiems kompiuteriams. Brangus del technologiniu gamybos ipatumu. Kai kurie gamintojai vis dar megina rasti pigesniu gamybos metodu.

Arunas 1999 m. balandžio 6 d., antradienis, 08:32:39
Tu dar i kainu skirtuma pasiziurek - nualpsi! Gal jie ir geriau filtruoja, bet is isores beveik nesiskiria.

Kiesha 1999 m. balandžio 2 d., penktadienis, 08:41:04
Ne visai, 3M filtrai geriau filtruoja - 99%!

Arunas 1999 m. balandžio 1 d., ketvirtadienis, 08:32:28
Ash machiau. Mazhdaug tokie pat kaip ir 3M filtrai.

Fedia 1999 m. kovo 19 d., penktadienis, 09:06:10
Ar kas nors mate pigius OCLI "GlareDefender" filtrus?

1999 m. vasario 11 d., ketvirtadienis, 10:21:30
Zvilgterk cia:
http://www.glareguard.com/productline.html#NECXVSeriesMonitorLens

Stasys 1999 m. vasario 9 d., antradienis, 13:34:47
Neradau nieko apie NEC filtrus NEC saite. Kur jie?

vilius 1999 m. sausio 20 d., trečiadienis, 11:35:25
O gal gamintojai tik šaukia apie naujus modelius, kad pavaizduotų, kad jie "tobulėja" ir taip sudarytų marketinę iliuziją savo gaminiams prastumti...

Rokas 1999 m. sausio 15 d., penktadienis, 11:47:01
Manai brangus todel, kad nauji? Sventas naivumas! Tai kam tada gaminti brangesnius, jei yra geri ir pigesni? Ar ne todel, kad del keliamu problemu (pvz. kenksmingumo)senieji netenkina paciu gamintoju?

MaRiUs 1999 m. sausio 12 d., antradienis, 13:05:56
Kodėl skystųjų kristalų monitoriai tokie žvėriškai brangūs, prastesnių charakteristikų už įprastus monitorius, bet vis tiek atkakliai kuriami?

Mano nuomone, brangus todel, kad nauji. Viskas kas nauja, brangu. Be to, labai pinga, ko gero per puse metu kaina 14" LCD monitoriaus krito perpus. Kuriami todel, kad tai ateitis, ir dauguma apklausu tai sako. Ateitis todel, kad jie mazhi, naudoja mahiau elektros, ne taip siaubingai gadina akis (neatsimenu del ko), ir t.t. Charakteristikos nera tokios jau prastesnes, be to, sparciai tobuleja.

Hope it helps

1998 m. gruodžio 28 d., pirmadienis, 10:48:09
Sveikas, Sarunai,
Uzdavei du gerus klausimus. Deja, sunku i juos atsakyti keliais trumpais sakiniais. Bandykim taip:
1. "Halo" kitaip "aureoles" optinis efektas gana issamiai aprasytas vidurines mokyklos fizikos vadovelyje. Taip pat galima pasiskaityti enciklopedijose optikos ar astronomijos skyriuose. 2. As paprasysiu redaktoriaus, kad atsakyma i klausima "kokiomis savybemis turi pasizymeti filtras" idetu "atsakymu i klausimus" skyrelyje. Tuo labiau, kad tiek 1992m. tiek naujesniems monitoriams filtru klausimas tebeaktualus...
Pagarbiai,
R.G.

R. Gineitis 1998 m. gruodžio 28 d., pirmadienis, 10:31:50
Ne visai taip...
Per TV laida "Eta" sake (necituoju, nes pazodziui irgi neatsimenu), kad teko matuoti elektrostatini lauka, kuris buvo apie 100 kartu didesnis ties gana brangiu ekrano filtru, negu ta filtra nuemus (ar kazkaip panasiai...)
Deja, reikia pripazinti, kad toks efektas imanomas, jei filtras nepritaikytas filtruoti elektrinio spinduliavimo (grubiai sakant - neizemintas, tiksliau - nenumatytas izeminti). Filtras pats savaime nestiprinai spinduliuotes, bet kai kurie filtrai "kaupia" monitoriaus elektrostatini lauka. Teoriskai monitorius (ar filtras) gali "sukaupti" iki 25kV statines itampos (taip, Jus neapsirikote, tikrai 25000 V). Atkreipkite demesi, kad tikios firmos, kaip OCLI gamina filtrus TIK SU IZEMINIMU.
Isvada: visada izeminkite filtrus.
Linksmu Svenciu!

Vaida 1998 m. gruodžio 23 d., trečiadienis, 09:53:55
Vakar per TV sakė, kad filtras padidina kažkokius laukus 100 kartų. Ką šituo klausimu galite pasakyti Jūs? Pagarbiai, Vaida.

Šarūnas Skučas 1998 m. gruodžio 22 d., antradienis, 09:24:06
1. Ką reiškia "Halo" efektas? 2. Kokias savybes turi turėti filtras, naudojamas su senesnės kartos (1992 m.) IBM monitoriumi? Naujiems monitoriams tai ne toks aktualus klausimas.

1998 m. lapkričio 12 d., ketvirtadienis, 09:37:06
Pasedek prie kompo siek tiek ilgiau, - pamatysi, kaip nusileis! ;-)))

Povilas Vilimas 1998 m. lapkričio 12 d., ketvirtadienis, 07:05:31
Ar tikrai? Manau tas organas kartais proto signalų nepriima...
Pabandyk jam įsakyti, pvz., "nusileisk", kažin ar jis iškart paklus?

R.Gineitis 1998 m. lapkričio 11 d., trečiadienis, 07:47:42
"Tas organas" valdomas is tu paciu smegenu.

Povilas Vilimas 1998 m. lapkričio 10 d., antradienis, 18:11:58
Bet, p.Gineiti, smegenys ir tas organas žemiau - tai ne vienas ir tas pats... Ir kodėl tą organą žemiau turi veikti vien monitorius?

R.Gineitis 1998 m. lapkričio 10 d., antradienis, 08:52:04
Puiki pastaba, Stasy! Is tiesu, niekas pasaulyje dar negali pasakyti kokiu budu monitoriaus spinduliavimas veikia intensyviai dirbanti operatoriu. Kas pora metu besikeiciantys monitoriu saugumo standartai tik patvirtina si teigini.
Galima tik speti, kad monitoriaus e/m spinduliavimas sutrikdo kai kuriu galvos smegenu centru darba (kurie taip pat spinduliuoja e/m, tik labai silpnai). Bet tai - tik viena is versiju.

Žabaliukas 1998 m. lapkričio 9 d., pirmadienis, 10:35:38
Labas,
Tai kas dabar bus?
Maža, kad neprimatau, tai dar ir potencijos nebeturėsiu?
Teliks tik į "giffy girls" žiūrėti pro filtrus, ai bet, ką aš ten beįžiūrėsi....
O kai tik atsirado tie visokie terminalai, tai atrodo Olandijoj moterims liepė dirbti su terminalais švinines prijuostes užsidėjus...
Ž.
:-(

Stasys 1998 m. lapkričio 6 d., penktadienis, 09:10:09
Laba diena, gerbiamieji.
Seku Jusu diskusija nuo jos pradzios. Reikia pasakyti, kad ji naudinga ir labai reikalinga, uz ka noriu padekoti "Vartiklio" redaktoriui.
Pastebejau, kad niekas nepamini vienos subtilios problemos. Dar sovietiniais laikais buvo pastebeta, kad dirbantiems su kompiuteriu iskyla potencijos problemu. Is pradziu apkaltino rentgeno spinduliavima, nors zinoma, kad rentgenas naikina vaisinguma, o ne potencija... Tad kas is tikruju kaltas del potencijos problemu?
(Be paraso)

R.Gineitis 1998 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis, 15:17:23
Visi ergonomikos konsultantai pirmiausiai rekomenduoja susitvarkyti darbo vietos apšvietimą. Tai - pradžia. Filtrai mažiau turi reikšmės, jei aplinka per tamsi ar per daug šviesi. Po to reikia susitvarkyti darbo vietą taip, kad kūnas užimtų patogią padėtį. Tik po šių veiksmų Jūs galite maksimaliai įvertinti monitoriaus poveikį Jūsų savijautai. Filtras skirtas monitoriaus ir nuo monitoriaus atsispindinčiam spinduliavimui mažinti. Taigi "universalus" ne filtras, o metodika. Visada rekomenduoju rinktis kuo neutralesnį filtrą (dar nemačiau nieko geresnio už OCLI gamybos) su kuo platesniu filtravimo savybių rinkiniu (taip pat nieko nemačiau geresnio už OCLI "Glare/Guard Maximum Plus"). Pagal monitoriaus švytėjimo lygį reikėtų priderinti tik filtro kuriamą optinį "slenkstį". Tada akys jaučiasi patogiausiai. Beje šis "slenstis" - gana subjektyvus dalykas. Tad apie jį tektų prirašyti keletą lapų. Ačių už kantrybę, jei perskaitėte iki galo. Daugiau parašysiu vėliau Klausimų - atsakymų sekcijoje.
Linkėjimai. Iki.

Povilas Vilimas 1998 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis, 11:20:15
Sveiki,
Kam mintyse kirba tokia mintelė - juk kompiuteriui reikia ne filtro kaip tokio, kažkokio abstraktaus, o konkretaus priklausomai nuo konkrečios situacijos (monitoriaus ir jo aplinkos). pabandysiu iliustruoti pavyzdžiu:
Mes turime kažkur per 10 kompiuterių...
Kai kurie ju yra "normaliose" salygose - buhalterija, sekretore ir t.t. - su jais lyg problemu ir nėra.
Trejetas ju stovi salone, kur labai ryskus apsvietinmas, dar dideli langai ir t.t. Ir nors kompiuteriai palyginti nauji ir neblogi, ant ju ekranu nuolat žaidžia saulės zuikučiai, vaikšto šešėliai ir t.t.
Dar keli senesni yra gamybos skyriuje, kur palyginti tamsoku. Tai būtų nieko, tačiau jų monitoriai tikrai ne kokie, taškai matosi kaip arkliai, ir t.t.

Tad aš manau, kad antruoju ir trečiuoju atveju reikia skirtingų filtrų, bet kaip man sužinoti koks ir kada geriau tinka? O gal yra koks "universalus", bet tikriausiai toks nežmoniškai kainuoja?
Va ir kankinuosi tokių minčių apsėstas...
El.pašto nerašau, - kaip ir visi, noriu likti slapukas...

Rokas 1998 m. lapkričio 2 d., pirmadienis, 09:29:22
Filtrus gamina todel, kad juos perka, o perka todel, kad kai kam ju reikia...

Redaktorius 1998 m. lapkričio 2 d., pirmadienis, 08:29:52
GALBŪT... Prašau gerb. Remigijų, kaip tikrą filtrų žinovą, išvardinti niekam tikusius monitorių filtrus... Nes dabar neaišku, ką reiškia savoka "blogas" ir "geras", "matomas" ir "nematomas"... Aprašom dalykus taip:
Objektas X yra SH nes jis yra ZZ, o tai, pagal CC, yra QQ...

Jonas Vilkaitis 1998 m. lapkričio 2 d., pirmadienis, 08:24:35
O aš manau - geriausias filtras yra:

  1. geram monitoriui - pakankamas oro sluoksnis. Pirma jis tikrai "nematomas", antra, nesukelia pašalinių efektų. Tad monitorių statykite kuo toliau nuo akių ir kuo patogesnėje vietoje;
  2. blogam monitoriui - švininė plokštė iš visų keturių pusių. Tokiu monitoriumi išvis nereikia naudotis

O iš tikro, ko gero, didesnį pavojų sukelia ne monitoriaus spinduliavimas "in-front" (iš priekio), o jo "šoninis" ir užpakalinis spinduliavimai... NIEKADA nesėskite ten, į kur į jus nukreiptas kolegos monitoriaus užpakalis... .... na, nebent kolegės užpakalis labai jau.... chmm....

Petras Antanaitis 1998 m. lapkričio 2 d., pirmadienis, 08:18:15
Taigi teis8s tie, kurie nepataria TIESIOG pirkti filtrus? Geriau jau monitorius be filtro nei nekokybiškas filtras? Tai kam tokius filtrus i6vis gamina? Ar filtro kaina tiesiogiai atspindi jo kokybę? Bijau, kad, ne... bet gal specialistai turi daugiau žinių? Ar šį puslapį skaito specialistai?

R. Gineitis 1998 m. spalio 30 d., penktadienis, 15:48:37
Negaliu visiskai sutikti su Redaktoriumi. Nekokybiskas monitoriaus filtras vargina akis, todel GALI kenkti. Maziausiai kenkia tie filtrai, kurie "maziausiai matosi". Kitaip sakant visiskai nekenksmingu butu tas filtras, kuris "kazka" filtruoja, o pats yra "nematomas".
Su pagarba,
R.Gineitis

Jonas Skendelis 1998 m. spalio 30 d., penktadienis, 09:25:52
Ką galiu pasakyti - įsivaizduokite, kad iš metro atstumo visą dieną, na kokias 8 val. žiūrite televizorių - ar jums po to neskaudėtų akių (o ir galvos)? O argi už monitorių sumokėjote daugiau nei už patį kompiuterį? Ne - tikriausiai už monitorių mkėjote ne daugiau 900 Lt. Ar pagalvojote, kodėl ypač gerų monitorių kainos prilygsta kompiuterių kainai? Aš irgi tikrai nežinau, kiek ir kaip monitoriai veikia sveikatą - ir kažin ar kas pasaulyje tai gali pasakyti. BET ATSAKYKITE Į PAPRASTĄ KLAUSIMA:
Ar kur girdėjote sakant, kad KENKIA KOMPIUTERIO FILTRAS? Aš NE - tėra diskusijos, ar pats monitorius kenkia ar ne, bet kad FILTRAS kenktų - niekas neteikia.
Tad galint įsigyti filtrą - jis BLOGIAU nepadarys...

Aldona 1998 m. spalio 28 d., trečiadienis, 11:48:08
Neseniai įsigijome naują kompiuteri su labai geru monitoriumi. Kompiuteris "Pentium", o monitorius "HP". Dirbame su juo nedaug, gal kokias tris savaites, bet akis - skauda. Vyras sakė, kad naujam monitoriui filtro nereikia, bet aš bijau dėl vaikų. Kiekvienas vis kitaip šneka, nebežionau, ką galvoti. Gal Jūs galėtumėte ką nors patarti? Ar kompiuteris gali pakenkti sveikatai? Čia daug kas rašo apie kažkokius geresnius filtrus. Kur juos būtų galima pamatyti? Iš anksto ačiū už atsakymus. Su pagarba, Aldona.

R. Gineitis 1998 m. spalio 27 d., antradienis, 17:18:59
Gerb. pone Deveiki,
Jusu demesi tikriausiai patrauke OCLI "Maximum Plus" filtras, kuris buvo demonstruojamas parodoje "InfoBalt'98" kaip ""NEMATOMAS" FILTRAS". Si filtra galima isigyti daugelyje kompiuterijos bendroviu. Tokiomis pat "nematomumo" savybemis pasizymi visi OCLI "Maximum" seimos filtrai.
Su pagarba,
R.Gineitis

K. Deveikis 1998 m. spalio 26 d., pirmadienis, 14:22:54
Gerbiami kompiuterių specialistai, "Infobalt" parodoje mačiau "nematomą" filtrą, kuris mane tikrai sužavėjo. Dėl spūsties prie stendo nepavyko prieiti arčiau ir pasidomėti, kur tokį filtrą galima gauti. Gal kas nors iš Jūsų žino, koks tai filtras ir kur jį būtų galima gauti? Su pagarba, Karolis Deveikis

Rokas 1998 m. spalio 13 d., antradienis, 07:31:47
O tu pats Niekuti ar bandei tikrai gera filtra? Niekas man neirodys, kad kompiuteris nekenkia. Akys "seda" kaip pensininkui. As naudoju OCLI filtra. Su juo - tikrai kiek geriau.

Niekutis 1998 m. spalio 9 d., penktadienis, 05:18:22
Kvailinat visi - su tais filtrais ir ataskaitomis....

Redaktorius 1998 m. rugsėjo 30 d., trečiadienis, 08:22:48
Sveiki,
Matau Jūsų sveikata Jums neypatingai rūpi, bet .... gal susimąstysit, kai kas nors kristi pradės.... O gal kompiuteris yra tas blogis, kurio negali išvengti - belieka su juo susitaikyti...

Dabar grįžtant prie pateiktų klausimų-kaltinimų - taip, panašu, kad gandas, kad ataskaitos buvimas apie tai, kad kompiuteriai nekenkia sveikatai, tėra ANTIS. Tačiau, pats klausimo iškėlimas nėra ANTIS - jis mus verčia pamąatyti, o kaip yra iš tikro... Kiek kenkia, kokiu būdu kenkia (tiesiogiai ar per šalutinius veiksnius) ir t.t. Pamąstykime kartu...

Dziugas 1998 m. rugsėjo 25 d., penktadienis, 14:42:58
Tikrai idomu butu pamatyti ta PSO ataskaita. Ar jie triusi priesais kompiuteri buvo pasodine ar chakeri?
Redaktoriau! Auuu!!!

Žabaliukas 1998 m. rugsėjo 25 d., penktadienis, 11:41:37
Labas,
Teisingai, pone Gineiti, kas ištraukė informaciją apie nekenksmingą darbą su kompiuteriu. Va aš jau spėjau pamiršti kur, bet skaičiau, kad nuo darbo su pele užsiblokuoja kažkoks nervas ir nebegali valdyti nykščio, o nuo įtempto spausdinimo klaviatūra pirštų galiukuose kažkokie nervai atsijungia ir jie lieka nejautrūs.
Košmaras!
O ta PSO, tai atrodo aiškino, kad mirštama ne nuo kompiuterio, o nuo hipodinamijos, nervų ligų ir pan.
Iki,
Ž.

R.Gineitis 1998 m. rugsėjo 25 d., penktadienis, 06:53:34
Būtų labai įdomu sužinoti, iš kur redaktorius ištraukė informaciją apie PSO ataskaitą apie nekenksmingą darbą su kompiuteriu. Naršau jau visas mėnuo, bet niekur nieko panašaus negaliu rasti. Gal kas nors užtikote ir galėtumėte šnibžtelti adresiuką? Labai sunku diskutuoti su "vaiduokliais"...
Iš ansto dėkoju...

R. Gineitis 1998 m. rugsėjo 25 d., penktadienis, 06:42:59
Taip, Žabaliuk, yra tokios normos, bet elektroninė patranka čia niekuo dėta. Bandoma apsaugoti vartotojus nuo elektromagnetinio spinduliavimo, kurį skleidžia monitoriaus transformatoriai. Kadangi abu transformatoriai paprastai montuojami monitoriaus "užpakalyje", todėl ir rekomenduojama nesėdėti prie monitoriaus arčiau, kaip per 60 cm iš priekio ir šonų, bei per 120 cm iš monitoriaus galo.

Žabaliukas 1998 m. rugsėjo 17 d., ketvirtadienis, 06:36:24
Labas,
Čia Dziugas gerai užkabino! Į teismą visus. Smulkmena tas monitoriaus spinduliavimas! Su kompu dirbti iš vis nesveika: maža, kad jau žabalas, tai dar ir nervuotas daraisi, sėdi, sėdi - tai hipodinamija su visokiom negerom pasekmėm...
O šiaip tai mačiau kažkokias normas, kad tarp kompų turi būti ne mažiau 1,5 metro. O labiau kenkia ne monitoriaus ekrano spinduliavimas, o ta el. patranka, kur displėjaus užpakaly...
Likite sveiki;))
Ž.

Dziugas 1998 m. rugsėjo 11 d., penktadienis, 06:51:05
Sveiki, bicai!
Ko gero amerikonu kompu pramonės magnatams jau visai blogai, jei užsakė sveikatos tyrimus :-))) Kazkokiame angliškame zurnaliukstyje skaiciau, kad amerikos imones moka baisingas kompensacijas savo darbuotojams, kurie del ilgo darbo prie kompu prarado sveikata :-( Kad taip pas mus galiotu panasus istatymai, kaip JAV ;-))).

R. Gineitis 1998 m. rugsėjo 4 d., penktadienis, 09:11:35
1. Atostogos yra šventas laikas, net ir Vartikliui ;-) o klausinėti niekada nekenkia... 2. "Lietuvos Rytas", sekdamas savo blogiausiomis tradicijomis, pamėtėjo eilinę sensaciją su prieštaraujančiais vienas kitam teiginiais, ir nepateikė šaltinio, kad būtų galima išsiaiškinti kas prie ko. Gaila, bet PSO tinklapyje nepaminėta nieko apie minimą ataskaitą. 3. Aš irgi bandžiau ieškoti Seimo dokumentų bazėje teksto, kuriame būtų žodžiai "kompiuteris", "ergonomika", "monitorius" ir pan. Deja, nieko apie jokias sąlygas dirbant prie kompiuterių neradau... Mano žiniomis šiuo metu bandoma kažką "nudrožti" iš pasenusios EB rekomendacijos. Būtinai pasidomėsiu.

Petras Vileišis 1998 m. rugsėjo 3 d., ketvirtadienis, 07:12:32
Koks tikslas klausti, jei R.Gineitis neatsako?

Žabaliukas 1998 m. rugpjūčio 27 d., ketvirtadienis, 07:21:00
Sveiki,
Skaitau, skaitau Jūsų puslapius ir vis tiek kirba mintis:
Štai Lietuvos rytas papylė straipsni, kad, mol, kompiuteriai, kaip tokie, tiesiogiai visai nekenkia sveikatai - o kenkia ta terpė, kuri juos supa - ilgalaikis ir intensyvus darbas, stresas, gautas dirbant su kompiuteriais, aplinka ir t.t.
Ką manote apie tai?

Nerijus V. 1998 m. liepos 24 d., penktadienis, 13:19:18
Ar yra sveikatos ar kitame istatyme nors pastaba apie kenksmingas salygas dirbant su kompiuteriu (tuo paciu ir monitoriumi?)

R.Gineitis 1998 m. liepos 17 d., penktadienis, 08:43:09
1. Akiniai filtru negali pakeisti, kaip negali pakeisti ir įvairios dangos, kurios dengiamos tiesiai ant monitoriaus ekrano. Darbui su kompiuteriu akiniai parenkami (ir gaminami) truputį kitaip, negu pvz. vairavimui. Tiesiog reikia pasakyti savo akių gydytojui (ir dirbtuvių meistrui), kad akiniai reikalingi būtent darbui su kompiuteriu.

2. Gaubiančios konstrukcijos filtro pavyzdį matote straipsnio iliustracijoje.

3. Akys labai vargsta tiek dirbant prieblandoje, tiek tiesioginiuose saulės spinduliuose, tad, jei pro langą stipriai šviečia saulė, būtinai reikia kuo nors užsidengti, tik geriau - žaliuzėmis, nes jomis lengviau reguliuoti šviesos srautą ir nesudaryti prieblandos. Kompiuterinė darbo vieta turi būti apšviesta!.

Iki naujų klausimų, Žabaliuk!

Žabaliukas 1998 m. liepos 16 d., ketvirtadienis, 14:58:41

Sveiki,
Ačiū p. R. Gineičiui už atsakymus.
Tačiau, kaip dažnai būna, vis kyla naujų.
1. Ar yra kokių nors akinių, kurie pakeistų filtrus, ar tiesiog yra specializuoti darbui su kompu?
2. KAs tie gaubiančios konstr. filtrai?
3. Ar ne paprasčiau užtraukti užuolaidas, kai šviečia saulė ir dirbti prieblandoje?
Iki
Ž.

R.Gineitis 1998 m. liepos 14 d., antradienis, 15:49:59
Bandau atsakyti "Žabaliukui". 1. Trumparegystė turi savybę progresuoti, jei nepašalinama akių pervargimo priežastis. Taigi (tinkamai parinkti) akiniai - būtina, bet nepakankama sąlyga apsisaugoti nuo tolimesnio regos silpnėjimo. Filtras (žinoma tinkamai parinktas) sumažina akių įtampą. 2. Jei kambarys labai šviesus, dažnai padeda gaubiančios konstrukcijos filtras.

Monitorius 1998 m. liepos 12 d., sekmadienis, 13:55:53
Atsakymai i redaktoriu kankinancius klausimus:
1. Kietuju kristalu monitoriai butu dar brangesni, todel ir kuriami skystuju kristalu.
2. Geriausias filtras - tas, kuris praleidzia tik tai ka nori matyti.

Žabaliukas 1998 m. liepos 9 d., ketvirtadienis, 07:00:06
Labas,
Tai va, truputį neprimatau, nešioju akinius storais stiklais, ir dar tenka dirbti su kompiuteriu. Mano kompiuteris geras - tikras IBM! Displėjus rodo irgi gerai, bet kai pasėdi 6 val. - pavargsti kaip ....
Tai va - kam tas filtras, jei jau nešioju akinius?
Ir dar - ar padės tie filtrai nuo atspindžių, jei visos sienos baltos, o langas į pietus ir per visą sieną?
Iki, Ž.

Rokas 1998 m. birželio 29 d., pirmadienis, 10:12:44
Mano tikrai geras monitorius... Negi man tikrai reikia filtro? Petras O as valau dantis su "Blend-a-med"... Negi man tikrai reikia "Dirol" su ksilitu? Rokas

Sandy from Utah 1998 m. birželio 28 d., sekmadienis, 05:04:55
Labas from Utah (United States)! Jonas and I are old pals. GREAT FORUM. Too bad I can't write much Lithuanian. We'll be putting this forum with our forum in United STates to create GREAT site. Sandra

Petras A. 1998 m. birželio 27 d., šeštadienis, 14:22:25
Mano tikrai geras monitorius...
Negi man tikrai reikia filtro?
Petras

Pirmasis atsakymų apie filtrus puslapis
Antrasis atsakymų apie filtrus puslapis
Trečiasis atsakymų apie filtrus puslapis
Ketvirtasis atsakymų apie filtrus puslapis
Penktasis atsakymų apie filtrus puslapis
Kompiuterio poveikis žmogui
Specialisto konsultacija "Moteryje"
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis