Klausimai - atsakymai, 3 dalis

Tęsiame atsakymus į skaitytojų klausimus apie kompiuterių filtrus (skaitykite pirmąjį bei antrąjį ir pagaliau penktąjį klausimų-atsakymų apie filtrus puslapius). Klausimai prasidėjo pasirodžius straipsniui apie kompiuterio poveikį žmogui. Filter

K.: Ant visų filtrų parašyta, kad jie sulaiko vienodai - 99% e/m spindulių?!
A.: Ne, ne ant visų. Pažvelkite atidžiau ir pamatysite, kad ant daugelio filtrų pakuočių rašomos tik aptakios frazės, kaip: “iki 99%” arba “kai kurie modeliai filtruoja 99%” ir pan.

K.: Ar tikrai Vakarų Europoje privaloma naudoti filtrus?
A.: Ir taip, ir ne. Pagal gydytojų nustatytus aiškius kenksmingumo faktorius Europos Bendrijoje priimta direktyva, pagal kurią visus (!) senesnio modelio monitorius reikėjo pakeisti, arba uždengti tam tikrus reikalavimus atitinkančiais filtrais. Beja, tie reikalavimai vadinami minimaliais.
Reikia žinoti

Iš kur atsiranda strazdanos?

Odos spalvai didžiausią įtaką turi melanino pigmentas. Spalva tiesiogiai priklauso nuo melanino kiekio. Pagrindinė melanino funkcija yra saugoti nuo per didelių saulės "vonių". Jį gamina ištisas raizgalynas specialių ląstelių, vadinamų melanocytes, kurios yra išsidėsčiusios išoriniame epidermio sluoksnyje.

Strazdanos paprasčiausiai tėra šių ląstelių susikaupimai. Štai kodėl jos yra rudokos, t.y. melanino spalvos. Jų spalva gali kisti nuo šviesiai gelsvai rudos iki tamsiai rudos, - priklausomai nuo buvimo saulėje ir įkaitimo. Saulės spinduliai gali patamsinti jas, nes jie sukuria daugiau melanino.

K.: Ant filtro parašyta, kad jis filtruoja ultravioletinius spindulius. Ar tai reiškia, kad nuo monitoriaus galima įdegti?
A.: Įdegimą skatina tik UV spindulių A grupė. B grupė labiau skatina odos uždegimą. Be to abi šios grupės “padeda” susidaryti piktybiniams augliams. Monitoriaus skleidžiama UV A grupės spindulių energija kiek per silpna, kad sukeltų pastebimą odos parudavimą. UV spindulavimas pavojingesnis akims, ypač, jei jos jau “pavargintos” kaitrioje vasaros saulutėje.

K.: Ar reikia filtrą valyti?
A.: Reikia valyti monitoriaus ekraną, o filtrą valyti tiesiog - būtina! Bet kokie “raštai” ant filtro (dulkės, atspindžiai, pirštų atspaudai) vargina visą Jūsų regėjimo sistemą. Geriausias filtras - nematomas filtras. Tad nepatingėkite prižiūrėti ekrano filtro taip, kaip prižiūrite akinius.


Beje, apie valiklius... Parduodama galybė įvairiausių valiklių filtrams valyti (purkštukų, drėgnų servetėlių, pan). Esame tikri, kad daugelis iš Jūsų jau išbandė bent keletą iš jų. Būtume labai dėkingai, jei pasidalintumėte patirtimi su “Vartiklio” skaitytojais, kurie valikliai verti dėmesio, o kurie - ne. Parašykite! Ačiū.

O gal norite palikti žinutę ar klausimą apie filtrus ir kitus sveikatą liečiančius dalykus? Užsukite šiuo adresu ir rašykite!

Pirmasis atsakymų apie filtrus puslapis
Antrasis atsakymų apie filtrus puslapis
Ketvirtasis atsakymų apie filtrus puslapis
Penktasis atsakymų apie filtrus puslapis
Šeštasis atsakymų apie filtrus puslapis
Septintasis atsakymų apie filtrus puslapis
Kompiuterio poveikis žmogui
Vartiklis