Klausimai - atsakymai

Paskelbus straipsnį apie kompiuterio poveikį žmogui ir jo sukeliamus negalavimus, "Vartiklio" redaktorius sulaukė keleto laiškų su klausimais apie monitorių filtrus (taip pat ir nuomonėmis), į kuriuos bando atsakyti. Galite pareikšti ir savo nuomonę! Galite paskaityti ir antrąjį, tada trečiąjį, tada ketvirtąjį, ir pagaliau naujausią klausimų-atsakymų puslapius.

K. Kompiuterio pardavėjas sakė, kad naujiems monitoriams nereikia filtro, nes šie visiškai saugūs. Ar taip gali būti?
A. Savoka “Saugus monitorius” per paskutinius 20 metų pasikeitė daugiau, kaip 10 kartų. Ir šiuo metu dar atrandami nauji monitoriaus kenksmingumo faktoriai. Niekas pasaulyje dar negali pasakyti, kas yra “nekenksmingas monitorius”. Žmonijos žinios šia tema dar labai “žalios”. Monitoriaus filtras sumažina daugelio kenksmingų monitoriaus faktorių įtaką Jūsų sveikatai. Bet kuriuo atveju, sprendžiant apie filtro reikalingumą geriausias teisėjas - ne pardavėjas, ne darbdavys, ir net ne ergonomijos specialistas, o Jūs ir Jūsų savijauta.

K. Nesamonė tie visi ekrano filtrai. Nuo jų tik blogiau: vaizdas ekrane patamsėja, be to atsiranda erzinantis “veidrodis”!
A. Šis teiginys tinka tik pigiems neergonomiškiems ekrano filtrams. Filtrai, padengti neatspindinčia danga (geriausia - Optical Coating Laboratory Inc. gamybos) praktiškai “nematomi”. Pagal ergonomines rekomendacijas gaminami 2 skaidrumo tipų filtrai: skaidrūs ir didesnio kontrasto. Tinkamai parinkus skaidrumo tipą, monitoriaus švytėjimo stiprinti nereikės.

K. Mūsų firmos savininkas nenori pirkti filtrų. Gal galėtumėte paaiškinti, kokia nauda darbdaviui iš investicijų į filtrus?
A. Darbuotojai mažiau pervargs, sumažės daromų klaidų skaičius (t. sk. brangiai kainuojančių), susirgimų (t. sk. peršalimų!) ir konfliktų kolektyve tikimybė. Mažiau pervargę darbuotojai lengviau susikaups tiesioginei darbo užduočiai. Mažiau “kabinėsis” įvairūs inspektoriai (teko girdėti, kad kai kur darbo saugos inspektoriai baudžia darbdavius už tai, kad įstaigos monitoriai - be filtrų).

Filter

K. Ką “filtruoja” ekrano filtrai?
A. Mūsų žiniomis, priklausomai nuo konstrukcijos, filtrai filtruoja:


“Keblūs” klausimai, į kuriuos redakcija dar negavo atsakymo, todėl prašo skaitytojų pagalbos. Parašykite savo nuomonę (j.skendelis@elnet.lt)!
  1. Kodėl skystųjų kristalų monitoriai tokie žvėriškai brangūs, prastesnių charakteristikų už įprastus monitorius, bet vis tiek atkakliai kuriami?
  2. Kuris monitoriaus filtras geriausias?


O gal norite palikti žinutę ar klausimą apie filtrus ir kitus sveikatą liečiančius dalykus? Užsukite šiuo adresu ir rašykite!

Antrasis atsakymų apie filtrus puslapis
Trečiasis atsakymų apie filtrus puslapis
Ketvirtasis atsakymų apie filtrus puslapis
Penktasis atsakymų apie filtrus puslapis
Šeštasis atsakymų apie filtrus puslapis
Septintasis atsakymų apie filtrus puslapis
Kompiuterio poveikis žmogui
Vartiklio naujienos