RoRa:
Paprastoji pelėdikė

1.
Balsas, kurio niekaip negaliu atpažinti. Paskambina prieš pat vidurnaktį, provokuoja viską mesti (draugužę nuo kelių, knygą iš rankų, telį pro langą) ir eiti į pasimatymą. Sako: vakaras dar tik prasideda. Atsakau: man jis turbūt jau baigėsi. Kažkur čia pat, provincijos tuštumoje, plaka nuotykių ieškotojos širdis. Sprendžiu miniatiūrinius spąstelius, vilkinu laiką, paikai pokštauju - kad bent sekundei atsidengtų, kad iš ženklios smulkmenos, apčiuopiamo niekniekio išaugtų atpažinimo medis, ir jame tupinti paukštytė sutaptų su atmintyje knibždančiais pavidalais. Nepažįstamosios balsas mano suaižėjusioje atmintyje karštligiškai ieškojo kūno. Ar maža buvo isteriškų SOS, įrėžtų visuose įmanomuose ir neįmanomuose paviršiuose - balių šurmulyje, traukinių ir metro spūstyje, vernisažų ir premjerų verpetuose? Ką iš tikrųjų reikšdavo tas beviltiškas tušinuko trykštelėjimas, tas rašalo krešulys, tos kvieste kviečiančios dviejų nulių angos tarp dviejų dvejetų? Jaunystėje dar pridurdavai: "Kai jis jus paliks, tada ir paskambinsit". Ak tos amžinos neakivaizdinės patinų varžybos, peršokant patį aistros objektą, o iš tiesų - šimtmečius, tūkstantmečius, sugrįžtant į ištakas, į žiotis, kur du beždžionžmogiai tuoj suknežins viens kitam makaules! Kiek išpendėjusio karaliuko tuštybės telpa vyruose! "kai jis jus paliks..." Žinoma paliks. Bet negi tada, apsikrovusi ryšuliais ir vaikais, nelyginant kokia bosnių pabėgėlė, ji būtinai griebsis šiaudo - tavo gaidiška tuštybe trenkiančio telefono numerio? Atsipeikėk. Ką darytum, jei jos visos, pamestosios (ir metusios!) vieną skaistų rytmetį atvažiuotų pas patį - amžinai, programiškai laukiantį? Norėčiau tada pažiūrėti į tave. Bet į save mums pasižiūrėti neduota.

2.
"Tu matai mane kiekvieną dieną", - sako vis dar neatpažintas balsas. Ir tai trijų šauktukų vertas ėjimas. Trumpai kirpta, šviesiai dažyta, tiesiog sutverta "Burdai" - šita visada išlipa džiunglių stotelėje kažkur Bruzdėlynuose. Arba šita - meistriškai slepianti veidą po kosmetinėmis kaukėmis, amžinos mergaitės žvilgsnį pavertusi juvelyrinės firmos kokybės ženklu, niekada nebijanti gimdyti aštralūpė su vis nuo kairiojo peties nuslystančiais drabužiais - tų kelių akimirkų užtenka tatuiruotei apnuoginti. Ir vėl paslėpti. Ir vėl apnuoginti. Arba visada kvepianti markėmis, odinė nuo galvos iki kojų, nežinia ko ateinanti į knygyną - nėra ten mano raštų, ponia! Pagaliau ir manęs nėra kiekvieną dieną Palangos miestelyje! Netgi kai esu - kartais irgi nėra. Net ir draugams dažniausiai būnu tik sapne. Sakydama "kiekvieną dieną", ji elgiasi kaip vertingiausias atminties galerijos eksponatas. Perlas karūnoje. Riešutas šokolade. Arachis Sacharoje. "Raffaello"! Bet yra dar svaigesnis variantas: virėjos, sanitarės, proletarės. Užkulisių žvėrelio. Trečio plano dėmės. Laikančios pliaukštę. Laidą. Pataisančios mikrofoną eterio kretinui ant krūtinės. Pelenės, pelytės, pelėdikės. Paprastoji pelėdikė lotyniškai vadinama _Athene noctua_. Tai ji naktį pratupi ant telefono: pelėdike pavirtusi išminties deivė, neatplėšiama nuo meno, meistrystės ir tobulai įvaldyto amato konteksto. "Esi pilka paukštė, tik mokėk atiduoti geriausia", sakydavo Kymantaitei Oleka-Žilinskas. Mano pelėdikės scena - telefonas prieš pat vidurnaktį. Skambutyje sužėri tik iš pirmo žvilgsnio pilkos plunksnos. Toji pilkuma tiesiogiai proporcinga manajam nepatiklumui. Manosioms dvejonėms. Svyravimams. Biografijos svarsčiais virtusiems svarstymams. Šaltakraujiškam aprūdijusių ir girgždančių astrologinių svarstyklių įsibrovimui į gyvosios faunos valdas. Chroniškam nesugebėjimui pamilti po keturiasdešimties. Telefono nulius pagimdančiam spazmui. Skaitmenų akivarui. Turiu priminti, kad du paskutinieji sutampa su policijos numeriu. Kur aš pataikiau? O kur jūs skambinat? Čia tu? Ne, ne aš.

3.
Štai vyriškis, kuriam Europa ligi kelių. Vos tik jam įžengus, rinktinė publika ima kibirkščiuoti: motinos puola slėpti dukrų, bet pačios nepamiršta pasipudruoti ir nevalingais judesiais pasitaisyti suveržtų biusthalterių. Veidrodžiai išrasoja. Šaižus juokas primena botago kirčius. Sudūžta vaza, nors jos niekas nekliudė. Šampano kamštis su trenksmu pataiko į lubas, ir tinkas daiktais nusėda damoms ant suknių. Ne jis, o jos, prasibrovusios pro _Cerruti 1881_ odekolono brūzgynus, mato kiaurai: po Armani eilute, po aptemptais Kenzo marškinėliais žvėries ramybe alsuojantį reljefą, trasas jų pirštams ir liežuviams, marmuro pusrutulius Mėnuliui į kompaniją. _Omega Seamaster Professional_, kuris rodo net laiką, sutiksi damų ausyse. Kokia laimė, kad nė vienai neduota perskaityti jo minčių. Ten, kaukolės dėžutėje, dabar aidi telefonas. Skambutis, kurio pasiilgsta Kremliaus ar Briuselio koridoriuose, Hamburgo kloakose, šachmatais virtusios kasdienybės kombinacijose. "Tu matai mane kiekvieną dieną", - kartoja ji metų metais, kol vieną vakarą jis nepadaro stulbinančio atradimo: jį, gražuolių išlepintą, pirkusį ir čia pat daužiusį nupirktas širdis, iš vidaus regėjusį visų įmanomų ir neįmanomų geometrinių figūrų kampus, virkdžiusį kultines poetes ir feminizmo raganas, ligi sąmonės gelmių, ligi paširdžių bedugnės jaudino vos vienos raudonplaukės prisilietimai, vienos nulinukių auklėtojos, paprastos pelėdikės glamonės. O Dieve, kaip ji liesdavo iš "Marlboro" reklamos įsikūnijusį jį! Niekas jo taip nelietė - jokia Akmeninė Šeron, jokia Silikono Madona, jokia Transo Sibirietė. Jokia San Paulo prostitutė, lupanti bananą tarp japoniškų graviūrų gatvelės tik vyrams trečioje vitrinoje iš dešinės. Jam, turėjusiam jas visas ant grindų, ant žolės, ant asfalto, navose ir nišose, vandeny ir po vandeniu, hiltonuose ir stikliuose, tik dabar nušvito akys: balsas atrado kūną. Kūnas turėjo rankas. Rankos buvo stebuklas. Pelenės, pelės, pelėdikės! Atėnės, kuri ne tik išrado fleitą, bet ir išmokė ja griežti patį Apoloną.


Kiti RoRa tekstai:
Laikas klijuoti kaukes ir jas plėšyti,
Paprastoji pelėdikė,
Kitas pasaulis,
Kol gastrolieriai lipa į sceną,
Trys kryptys,
Saldatofonija Lietuvoje,
Voratinklio struktūra

Taip pat skaitykite:
Stepių vilkas ir jo nepriklausomybė
Filosofijos skiltis

Vartiklis