Krizė yra verslas!

Bet kokios krizės svarba apibrėžiama kiekiu žmonių, kuriuos ji paveikia. Žemės gyventojus veikia Žemės drebėjimai (gelmių fizika) ir uraganai (oro sluoksnis ar gamtos kaprizai). Elektronikos (ar informacijos amžiuje) jiems tolygus sukrėtimas yra Y2K (t.y., 2000-ųjų problema). Ir jos pasekmės kažin ar bus didesnės nei gamtos stichinių nelaimių (išskyrus tuos, kurie pakliuvo į jos epicentrą). Daugelį pasieks tik jos ratilai (padažnėję rašiniai spaudoje, panika bankuose ir kitur). Vienintelis skirtumas - Y2K įvyks vienu metu daugelyje toli esančių vietų.

Su Y2K susikaunama bangomis. Pirmoji - išsiaiškinti, kaip Y2K paveiks mūsų kompiuteryje esančias programas (čia neblogas pagalbininkas yra Norton 2000). Antroji, išsiaiškinti, ką patirsime, jei kas nors atsitiks. Ir aš nežinau, ar Lietuvoje yra bent pora vietelių, kuriose sąžiningai apie tai pamąstė. Kai jau žinome ką turime kompiuteriuose, galime permąstyti, kiek gi mums svarbus turimos įrangos "pažeidžiamumas", - nežinau, ar kiekvienam reikia susirūpinti tekstų ruošimo programų Y2K problema. Trečioji - patikrinti, kokia būsena yra kitose firmose (ar organizacijose), su kuriomis vyksta duomenų kaita ir kaip tai paveiks nuosavą kontorą. Y2K nėra kiekvieno skęstančiojo asmeninis reikalas, kaip kažkada prasitarė gerb. L.Telksnys.

Visgi didesnę riziką sukelia tos sritys, kuriose atrodo, kad viskas vyksta puikiai. Mus bando prigčsdinti sustojusia pramone ir krintančiais lėktuvais. O kas bus, jei jie nenukris? Problema pasibaigė? Juk kas čia tokio, jei vaistų gamybos linija sumaišys žaliavas kitomis proporcijomis, ar ne? Didžiausias pavojus slypi ten, kur Y2K klaidų poveikis išryškės neiškart, o po geroko laiko tarpo (kai ir metų išvakarėse padaryti archyvai bus išmesti ar beviltiškai pasenę).

Gal išeitis yra iš anksto apsidrausti. Jei susiruošėte skristi į konferenciją Briuselyje, paruoškite ir asmeninį lėktuvą tam atvejui, jei paves Lietuvos avialinijos). Jei vežatės "notebook" sy "PowerPoint" prezentacija - pasiimkite ir skaidruoles bei savo kreidą. Ir neužmirškite įrašyti kalbą į magnetofono juostelę - jei ištiktų Saulės smūgis ar bekalbant netyčia užsikirstų balsas (gebėjimas mąstyti nėra toks svarbus kaip kalbėti).

Y2K tai toks procesas, kuris turi pradžią ir pabaigą (su trumpu nesąmoningo gyvenimo laikotarpiu po klinikinės mirties). Problemos sprendimo nepaspartinsi. O žinote, koks įdomiausias Y2K reiškinys? Žmonės norės likti namuose. Tačiau firmų vadovai trokš, kad jų geriausi specialistai be perstojo budėtų gruodžio gale ir sausio pradžioje. Bet ar jie sutiks vykti gelbėti kokią kontorą, jei jiems bus neramu dėl jų pačių šeimų (ar neliko ji be elektros, vandens ir t.t.)?

Skleidžiamos nepagrįstos baimės apie krintančius liftus ir pan. Jie nekris, nebent įsijungtų gaisro pavojus, kuris sustabdytų liftus. Tačiau yra žmonių, kuriems Y2K yra tarsi naujo Mesijo atėjimas. Tai tarsi koks naujas tikėjimas. Ar Armagedonas.

O kaip su rašiniais spaudoje? Juk žinote, kad žiniaskaida yra verslas, ar ne? O didžiausias skaitytojų jaukas yra baimė ir pavojai..

Taip pat skaitykite:
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Už savo pinigus renkiesi pats!
Susirūpinkite ne kompiuteriu, o darbais, kuriuos su juo darote!
2000–ųjų metų apokalipsė?
Rusijos krizės įtaka 2000-ųjų metų problemos sprendimui Lietuvoje

 

Minties virusai
A. Cvetkovas. Blogio atskleidėjai
Labas: kompiuterinės naujienos
Vartiklio naujienos