2000-ieji:
Susirūpinkite ne kompiuteriu, o darbais, kuriuos su juo darote!

Taip pat skaitykite (viskas pateikiama visai kitaip):
Už savo pinigus renkiesi pats!

Straipsnį pradėkime beveik kiekviename leidinyje, kuris rašė apie tai, pacituotais akademiko L.Telksnio žodžiais “2000 metų problema – kiekvieno asmeninis reikalas”. Tad kaip elgtis kiekvienam iš mūsų, kai su kiekvienu laikrodžio tiku artėjame iki paskutiniųjų šio amžiaus metų pradžios.

Dažnas kompiuterio pirkėjas dabar klausia: “ar neturėsiu su šiuo kompiuteriu problemų 2000-aisiais metais”. Ir negalime IŠKART pateikti vienareikšmio atsakymo į šį klausimą. Esame priversti jo paklausti: “Ką veiksite su šiuo kompiuteriu?”. Universalaus sprendimo nėra – kiekvienas atvejis gali būti specifinis.

Aparatūriškai beveik joks (ir garantuotai – žinomos firmos) dabar parduodamas šiuolaikinis kompiuteris nesukels problemų atėjus 2000-iesiems. Tad visos tos kalbos apie BIOS ir kitokių “geležinių” daiktelių pavojų gerokai perdėtos. Dėl aparatūros labiau susirūpinti turėtų nebent senesnės technikos – ypač prieš du ar tris metus pirktos – savininkai.

Vis dar neramu ant širdies ir tas nerimo kirminas graužia širdį? Tada stenkitės pirkti žinomų firmų kompiuterius vengdami visų tų mūsų “auksarankių” meistrų vietoje sunarstytų “dėžučių”. Bet ne veltui sako – “už vieną muštą du nemuštus duoda”. Tad kiekvienam (ypač senesnės technikos savininkui) praverstų pasitikrinti savo techniką specialiomis programomis. Yra keletas, kurias galima atsisiųsti veltui:

Pateikiama su specialiu "Today's Cartoon by Randy Glasbergen" leidimu. Norėdami peržiūrėti daugiau piešinukų arba juos persispausdinti turite aplankyti www.glasbergen.com arba parašyti el.adresu: randy@glasbergen.com
Y2K cartoon
Jei kompiuteriai nukvaks sausio 1 d.,
tai kodėl mums nepalaukti
neįjungus jų iki sausio 2 d.?

Tad, jei tikimybė, kad naujas PK pats savaime nesukels problemų 2000-aisiais, tai iš kur tas triukšmas? Lieka neaptarta programinė įranga – juk be jos kompiuteris tėra tarsi šaltas geležies gabalas. “Tad kokią operacinę sistemą man pasirinkti?” – vėl perklaus susirūpinęs pirkėjas. Šiuo metu tai vėl nėra labai aktualu – naujieji kompiuteriai dažniausiai įsigyjami su iš anksto įdiegta Windows98 arba NT Workstation operacine terpe. Abi jos yra tariamai saugios 2000 m. pavojaus atžvilgiu. Tik nereikia pamiršti jose nustatyti “ilgąjį” datos formatą, kai metai žymimi keturiais skaitmenimis. Tai atliekama iš “Control Panel” komponento (Start mygtukas, Settings meniu, Control Panel) pasirinkus Regional settings ikonytę. Atverskite kortelę “Date” ir nustatykite norimą datos formatą.

Ir vėl – blogiau, jei naudojatės senesniąja operacine terpe, pvz., Windows 3.x arba DOS. Šiuo atveju turite nuspręsti, ar verta jums įdiegti naujesnę operacinės terpės versiją ar ne. Pirma, ne visi seni kompiuteriai turi pakankamai resursų, kad naujosios OS versijos gali patenkinamai veikti (arba išvis veikti – pvz., jei tebeturite 286 kartos kompiuterį).

Bet ar padėtis tokia pavojinga? Paklauskite savęs, o ką su tuo kompiuteriu veikiate (tai tinka ne tik senam, bet ir naujam kompiuteriui)? Kokias taikomąsias programas naudojate? Jei dirbate su duomenų bazėmis arba atliekate kokius finansinius ar kitokius skaičiavimus, kurie susiję su datomis, verta rimtai susirūpinti. Jei kompiuteris tėra naudojamas tekstams rinkti, žaidimams ir kitiems darbams, kuriuose NĖRA ATLIEKAMI VEIKSMAI su datomis – dėl to neturėtų labai skaudėti galvą.

Taigi pavojų sukelia tik tos programos, kurios ATLIEKA skaičiavimus su datomis. Jei jos veikia sename kompiuteryje, kuriame netikslinga (arba negalima) atnaujinti operacinės terpės, reikia pagalvoti apie tos programos perkėlimą į naujesnį ir galingesnį kompiuterį.

Ir viskas – turime naują kompiuterį ir saugią operacinė terpę ir jaučiamės kaip už betono sienos? NE! Kaip tik čia prasideda tikrieji pavojai. Jūs dirbate ne tiesiogiai su operacine sistema, o papildomomis programomis, kurios įdiegtos toje operacinėje terpėje. Tai ir LABIAUSIAI susirūpinti reikia tomis programomis.

“Tai gal kalbos apie “geležėles” ir operacines terpes yra bevertės ir jų net tikrinti nereikia?” – vėl nustebs pirkėjas ar kompiuterinės technikos naudotojas. REIKIA! Dauguma taikomųjų programų sisteminę informaciją (taip pat ir šios dienos datą) paima iš operacinės terpės, kuri, savo ruoštu, ją gauna iš kompiuterio BIOS. Tad jei programa gauna blogą datą, tai ją ir naudoja.

“Tai tada užtenka gero kompiuterio ir naujos operacinės terpės” – pasimeta pirkėjas. Tai yra būtina, tačiau nėra pakankama. Taikomąsias programas (pvz., buhalterinių skaičiavimų ar duomenų bazes) kūrė visai kiti žmonės, kurie galėjo privelti įvairiausių klaidų. Ir kuo senesnė programa, - tuo didesnė tikimybė, kad jose bus klaida.

Ar visos programos pavojingos? Vėlei priklauso, kokios tos programos ir ką su jomis veikiame. Tragiškų (destruktyvių) priežasčių nesukels tos programos (arba jų panaudojimas), kurios neatlieka skaičiavimų su datomis. Juk jei “Microsoft Word” tekste parašysime 99.02.24 – tai tebus tekstas dokumente. Jei mums toks užrašas kelia nerimą ir nepatinka, juos galima pataisyti “rankytėmis”. Žinoma, prisiminti visus dokumentus ir kur jie yra diske nėra lengva, tačiau galima pasinaudoti Symantec korporacijos “Norton 2000” programa.

Ši programa, ieškodama įtartinų datų, gali patikrinti įvairius dokumentus ir tekstinius failus (tame tarpe ir programų, pvz. Delphi ar Visual Basic, pradinius tekstus) nurodytuose diskuose ir kataloguose. Tačiau “Norton 2000” patikrina ir kompiuteryje visų įdiegtų programų versijas ir ne tik nurodo, kurios jų gali turėti problemų (ir kokių), bet ir būdus, kaip tas problemas pašalinti, pvz., atnaujinti programos versiją arba iš ten ir ten atsisiųsti tam tikrą pataisymą (patch). Nenustebkite, kad “Norton 2000” prikibs ir prie atrodytų patikimų, pvz., “Microsoft Office” programų – vadinasi jūs turite ne pačius naujausius jų pataisymus. “Symantec” nuolat seka, registruoja ir papildo naujai išaiškintų problemų ir jų sprendimų sąrašą – tad šiandien, atnaujinę “Norton 2000” informaciją iš Interneto, nusprendę patikrinti kompiuterį galite aptikti naujų problemų, kurių nebuvo vakar – tiesiog buvo atrasta naujų problemų.

Ir vis tiek – pavojingiausios ne žinomų užsienio firmų programos (jas galima patikrinti minėta programa), o vietos programuotojų sukurtos įvairiausios duomenų bazės (pvz., buhalterinės programos). Kaip būti saugiam dėl jų? Jei norite įsigyti naują programą, nesivaržykite pasiteirauti programos pardavėjų garantijų (geriausia raštiškų ir numatytų sutartyje) dėl šios problemos ir gaukite jų garantijas dėl nemokamo palaikymo šios problemos sprendimui.

O jei jau turite ir naudojate kokią nors duomenų bazę? Tada pabandykite susisiekti su jos gamintojais ir pasiteiraukite, koks pavojus gali jums grėsti. Gal jie turi naują programos versiją? Kokiomis sąlygomis jie galės jums padėti? Jei neturite ryšio su programos gamintojais arba neturite palaikymo iš jų pusės – ką gi tada viskas Dievo (t.y. Jūsų) rankose. Patikrinkite, ar datos metai įvedami, užrašomi ir saugomi duomenų bazėje keturiais skaitmenimis (tuo tikslu į pagalbą galite pasikviesti specialistus). Jei paaiškėtų, kad programa potencialiai pavojinga – teks ryžtis: ar įsigyti naują programą, kuriai garantuojamas šios problemos sprendimas (tačiau ką tada daryti su ankstesnėje duomenų bazėje sukauptais duomenimis? Greičiausiai niekas tokiu atveju nepadės jų veltui perkelti į naują sistemą) ar gyventi ant parako statinės visąlaik bijant, kad ji, atėjus X akimirkai, sprogs (jei taip atsitiks – jūsų nuostoliai bus daug didesnės, nei imantis atsargumo priemonių ir padarius tam tikras išlaidas iš anksto). Į kairę josi - žirgą prarasi, į dešinę josi – galvą palydėsi… Kas vertingesnis?

Ir jei ta problema jūsų tikrai neramina – pasikvieskite specialistą, kuris ištirs jūsų kompiuterius ir duos patarimus iškylančioms problemoms spręsti.

Pastaba: šiame straipsnelyje aptarėme tik tuos klausimus, kurie susiję su asmeniniais kompiuteriais – visai arba dalinai izoliuotais (neįjungtais į tinklą arba mažai jį naudojančiais). Įstaigų didelių ir bendrai naudojamų serveriuose esančių duomenų bazių (skaičiavimų) specifika yra visai kita ir problemos ir sprendimai kito masto bei jų sprendimui turi būti naudojami kiti metodai. Tačiau ir tuo atveju tinka straipsnio pradžioje cituoti L. Telksnio žodžiai – tai tų įstaigų rūpestis. Joks geras dėdė neateis ir neišspręs galinčių kilti problemų.

Taip pat skaitykite (viskas pateikiama visai kitaip):
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Krizė yra verslas!
Už savo pinigus renkiesi pats!
2000–ųjų metų apokalipsė?
Rusijos krizės įtaka 2000-ųjų metų problemos sprendimui Lietuvoje

 

Minties virusai
Labas: kompiuterinės naujienos
Vartiklio naujienų puslapis