Nematoma Vartiklio pusė

"Respublikai" buvo pasiūlytas šis straipsnis Joninių išvakarėse pasirodysiančiai "Infotekai". Tačiau redaktorius nusprendė, kad tai pernelyg "žurnalistiška". Tad kviečiu su straipsneliu susipažinti Vartiklio skaitytojus.

Artėjant trumpiausiai vasaros nakčiai Arvydas nusprendė įsilieti į glaudžias internautų gretas, kurias vienija Takas, vedantis per lietuviškąsias laidų ir kabelių džiungles. Ir kaip jis nustebo, kai visai netyčia (o gal sąmoningai, kas dabar suseks tuos Voratinklio siūlus), vos užsiregistravęs ir gavęs slaptažodį pradėjo gauti slaptuosius Vartiklio X-failus Pajutęs, kad šie iki tol niekur neregėti ir nematyti failai kelia nepaprastą grėsmę valstybės informacinei sistemai, jis išdrįso juos pateikti viešumai. Tegu visuomenė pamato ir išvirkščią Vartiklio pusę.

X failas Nr.3.
Informacijos ekologija

Kur mus veda informacijos technologija? Laikoma, kad technologijų kaita yra neišvengiama. Tai technofilų sąmokslas – tų, kurie mato tik vieną „progreso“ pusę. „Microsoft“ pranašai krankia: „2047-aisiais … visa informacija apie fizinius objektus (žmones, pastatus, procesus ir organizacijas) bus Voratinklyje. Tai trokštama ir neišvengiama“ (Gordon Bell ir Jim Gray „Revoliucija, kuri dar įvyks“ knygoje „Anapus skaičiavimų: būsimieji 50 metų skaičiavimo technikai“).

Perskaitykite dar kartą – garsiai. Žmonės bus objektai. Kaip pastatai, peleninės ar popieriaus segtuvai. Ir žmonės to trokšta ir tai bus neišvengiama. Tačiau ir to negana – skaitom toliau: „Tik žmogaus smegenys sugeba paprasčiau, pigiau ir greičiau [už kompiuterį] įsiminti informaciją“. Tai štai – mūsų smegenys jau tampa pigia informacijos talpykla. Žmogaus protiniai sugebėjimai atmetami paliekant jam tik informacijos kaupimą. Belieka mus prijungti prie Voratinklio (vietoje brangių diskų masyvų).

„Silicio gyvatės alyvoje“ (1995 m.) astronomas ir didysis kompiuterių įsilaužėlių iš Vokietijos seklys Cliffordas Stollas nuogąstauja dėl Interneto naudojimo kenksmingo poveikio. Blaškydamiesi virtualiose pokalbių seklyčiose mes prarandame įgimtuosius realaus pasaulio bendravimo įpročius – su kaimynais, bendramoksliais, darbo kolegomis.

Nėra dūmų be ugnies. Automobilis jau pakeitė mūsų kraštovaizdį išraižęs jį asfalto kirčiais. Jis pakeitė ir mūsų kasdienio gyvenimo ritmus. Greitkeliai nenumato vietos pėstiesiems. Bet negi sustabdysi tą smagratį? Juk skiriasi, kai kažką darai ranka savo malonumui (gražiai užrašai sveikinimą mylimajai atviruke) ir 100 puslapių apimties ataskaitos spausdinimas pasirinkus „Times New Roman Baltic“ šriftą. Laimė, kad kartais kompiuteris nėra vien tik darbo įrankis.

Laikas pradėti kalbėti ne apie informacinę visuomenę, ne Voratinklio supančiotą mokyklą, o apie informacijos ekologiją. Gamtos išsaugojimo taisyklės skiriasi Dzūkijos spygliuočių miškuose, Čepkelių raiste ir Kuršių nerijos kopose. Pirmiausiai pasistenkime išsaugoti ir ugdyti informacijos grynuolius.

X failas Nr.9.
Informacijos visuomenės analizė

Nykioje rajono centro užeigoje pasiėmiau Martini taurę tikėdamas tyliai praleisti tas minutes, kurios dar liko iki traukinio išvykimo. Įsikalbėjau su padavėja ir ji paklausė: "Ką duoda Internetas?" Iš nuostabos net išsižiojau ir nieko gudriau nesumąsčiau: "Tai informacijos vandenynas…"

O ji mane pervėrė keistu žvilgsniu: "Tu tik pažvelk! Aš čia nešioju gėrimus ir užkandą. Aš girdėjau kalbant apie Internetą, kuris suartina žmones visame pasaulyje. Bet man niekas nepasako, kaip Internetas gali palengvinti man darbą".

Iš nuostabos pastačiau stiklą ir ilgokai nieko negalėjau pasakyti. Tada pradėjau neaiškiai murmėti: "Na tarkim, jūs susikuriate WWW svetainę, kurią gali aplankyti bet kas pasaulyje. Jie galės jus aplankyti atvykę į jūsų kraštą. Jie žinos, kokius patiekalus šiandien galite jiems pasiūlyti…"

Ji nelaukė mano tra-lia-lia pabaigos: "Klausyk! Visi, kas nori, žino, kad mano vardas Eliza. Ir žino, kad visada ras tokį pat karbonadą. Tai kaip MAN gali padėti Internetas?"

Ir vėl neradau ką atsakyti. Internete yra daug puikių dalykų, bet jame neradau nieko, kas padėtų tai simpatiškai jaunai merginai. Aš giliai susimąsčiau, kam reikalinga informacinė visuomenė asmenims, kurie nėra žurnalistai, bankininkai, buhalteriai, mokslininkai ar valstybės klerkai?

Laimei, Martini buvo puikus, o Eliza buvo nuostabi pašnekovė. Ir ji mane išgelbėjo: "Žinai, man tikrai įdomu būtų sužinoti, kokie restoranai yra pasaulyje, kokie jų patiekalai ir apie tai, ko pas mus nėra". Ir ji atsidususi prisipažino, kad kartais jos lankytojai paprašo tai, apie ką ji net nežino. Ir ratas vėl pasisuko - juk taip, daugelis restoranų Internete pateikia meniu. Užsisakiau naują stiklą Martini ir kalba nuklydo į WWW svetainių prigimtį. Laikas bėgo greitai…

Nejučia susimąsčiau - dauguma piliečių nėra programuotojai. Daugelis jų net nemoka anglų kalbos. Jie dirba savo darbą nesukdami galvos dėl Interneto protokolo (IP) 6-osios versijos ar "Iridium" palydovinės sistemos teikiamų galimybių. Technologija jiems baigiasi TV3 kanalo įjungimu ar telefono skambučiu draugei.

Tad nėra sunku įžvelgti, kad Internetas skirtas elitui. Mes šūkaujame dėl mūsų mokyklų įjungimo į informacinį Voratinklį. Klerkams išdalinome el.pašto adresus. Ir tada paklausiau Elizą: "Ką tau GALĖTŲ duoti Internetas?"

"Palengvinti man darbą", - ji ramiai paaiškino. - "Norėčiau sužinoti, koks yra kokio vyno skonis, norėčiau sužinoti, kokie yra prieskoniai ir kaip jie naudojami, norėčiau sužinoti, ką mėgsta ispanai, prancūzai, australai…"

Deja, man laikas buvo bėgti ir aš jai nepaaiškinau, kad visa tai Internete yra. Jau traukinyje aš susimąsčiau, kodėl daugelis žmonių apie tai nežino. Kas nuo jų slepia informaciją?

X failas Nr.27.
Tiesa slypi kažkur anapus

"Kas ten skreba, kas ten skreba - dabar duosim informatikams į kaktą' - pasigirdo metalinis balsas prie kompiuterio prijungtose garso kolonėlėse. "Vėl pasivaideno", - pamąstė Arvydas ir triskart persižegnojo. Tačiau vizijos nesiliovė - ekranas nutvisko skaisčiai žydra spalva - "įdiekite Naują Tarybą (NT). Prašome įdėti naujos Vyriausybės diegimo diskelį. Pradedame socialinės apsaugos ministro Gulbinovičiaus diegimo procedūra". Arvydas apsidairė - niekur nesimatė jokio diskelio.

"Virusas" - jam šovė išganinga mintis. Visa laimė, kad mano brolis Arvydas iš Nortono atsiuntė naują antivirusinės programos versiją. Skubiai į kompiuterio angą įstatęs blizgančią aliuminio plokštelę Arvydas skubėdamas paspaudė "any key" priekinėje kompiuterio panelėje.

"Neleisiu cenzūros!" - perspėjo kompiuteris, "Tu esi nesuderinamas su 2000-ųjų metų problema" - griaudėjo kolonėlės archangelo Arvydo balsu. Prieš akis šmėžavo Norton2000, Norton 2000….

"2000 problema, ką aš apie ją girdėjau" - karštligiškai blaškėsi Arvydas. - "Negi bus nauji Prezidento rinkimai?" - lyg žaibas perskrodė mintis.

"Reikia skubėti, reikia skubėti "- nekantravo kompiuteris. Net ir actekų kalendorius baigiasi šių metų vasarą. Nostrodamo pranašystė antrina: "prisikels vai prisikels mongolų karalius".

"Ką nori matyti Ūkio ministru?" - rūsčiai paklausė kompiuteris. Pasirink iš sąrašo ir paspausk "Enter" kalvišą. "Už ką man tokia atsakomybė" - ir užsimerkęs nuvedžiau pele iki paskutinės pavardės… Tai buvo ….

Ryški šviesa. Pramerkiu akis - taigi šiandien Joninės!

X failas Nr.99.
Aiškinamasis tezaurusas

  • Birželio 24 d. dienos pradeda trauktis ir vis greičiau ir greičiau atslenka prieblandos į mūsų kiemus. Nelaukite, kol jus užmuš pirmoji Naujų Metų diena - prisiminkite, kad prieš pat Jonines reikia atšvęsti Arvydo vardo dieną. Su ja pasveikinkite Seimo pirmininko pavaduotoją Arvydą Vidžiūną, žymų krepšininką Arvydą Sabonį, informacinių technologijų specialistą Arvydą Balčių, kuris dieną ir naktį yra pasiruošęs išgelbėti nuo virusų, Černobylio bei Naujųjų Metų fejerverkų. Gal reikėtų kanonizuoti bent vieną iš šios trejybės? Ot piltume kelias dienas iš eilės kartu su Jonais ir Janinom…
  • Vartiklis yra viena iš WWW svetainių Lietuviškajame Globaliajame tinkle, kuris šiemet vykusiame WWW svetainių konkurse laimėjo vieną iš prizų.

Straipsnyje panaudota fragmentai iš:
Informacijos ekologija
Ką Internetas davė Elizai?
 

Tylos kalba
Sielos grobikai
Interneto pabaiga
Kuo taps Homo sapiens?
Atviras laiškas mokytojams
Pirmasis interneto ryšys
Vasilijus Nalimovas ir anarchizmas
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Jėzuitas Andrius Rudamina Kinijoje
Kaip išgyventi aukštesnius matavimus?
Pasimetusios merginos memuarai
Paprastoji pelėdikė
Minties virusai
Kiber-mūšiai
NSO puslapis
Vartiklio naujienos
Vartiklis