99-ios kompiuterininkų akimirkos
Reportažas iš Kompiuterininkų dienų'99 Birštone Perteiksime pamąstymus apie tai, ką išgirdome ar regėjome - ne tik pranešimų, diskusijų metu,
bet ir "anapus užsklandos". Šiame rašinėlyje nėra griežtos takoskyros tarp pasisakusiųjų žodžių ir
mano interpretacijų. Leidau sau pasiausti "Vartiklio" dvasia.
Antrosios dienos atšvaitai Papildomi skaitiniai:
KD99: Pirmoji diena ![]() Pagal J. Zalatorių (per plenariniame pranešimą) "informacijos perdavimo greitis didėja". Tačiau kas tai jaučia? Paprastam vartotojui atrodo, kad bitai iš Voratinklio siurbiasi vos vos. Ir tai papildomas įrodymas, kad nulemia ne kokio nors vieno komponento tokios ir tokios charakteristikos, o Voratinklio vystymo visuma. L.Telksnys dėl informacinės visuomenės:
gali Inf. vis.:
Mokyti, Visi mes jau dabar naudojame IT produktus... O gal mes visi esame metalurgai? O gal mes visi esame lakūnai? O gal mes visi esame santechnikai (Ukmergėj)? Vl. Undzėnas pateikė skaičius: O kiek tarp jų aktyvių? 20%? O gal 25%? Kompiuterių integracijos laipsnį parodo ir tai, kad iš 230 tūkst. Lietuvoje esančių kompiuterių tik apie 25% sujungta į tinklą. Kiti - palaidi... O dar iškalbingesni duomenys apie WWW svetainių kiekį - tik 2,4 svetainės tūkstančiui gyventojų... Ar tuo kalta tik "finansų stoka"? Viceministras Gudauskas. Ką mes matome KD? R. Krukauskas, V. Monkus, R.Ališauskas... O gal, kad nėra jaunimo - tai labai gerai? Tai iš tikro porodo, "kas yra kas"? Baskas paprieštaravo, kad specialisto jaunystė matuojama ne amžiumi, o idėjomis. Ir to, ką darome pasekmės: buvo laikas, kai prieš kaimynus pirmavome. O dabar? Demokratiją apsprendžia visuomeninės organizacijos. E.Kulbokas priminė , kad pradžia buvo ne prieš metų, o 1981-ais Molėtuose... Kažkada manėm - kad ptik parodysim gerą idėją - ir visi ją apspis... Deja, atrodo, kad prie geros idėjos tik žalios musės limpa... Reikia turėti tokią galią, kad sugebėtume "danešti" sprendimą valdžiai... R.Krukauskas... Kodėl panaikinta RIM? JAV senate tik 7% supranta, kas yra inf. visuomenė. O kaip pas mus? A.Raškinis: Suomiai į IT investavo 20% nac. produkto - iškart buvo pastebėtas naujų
technologijų eksporto augimas. Inf. visuomenės kūrimas yra sąlyginis dalykas. Jos sėkmę nulemia komercinių sluoksnių investicijos į IT.
Pas mus jos sudaro tik 33%. Likę 66% - kitos investicijos. Kitos šalys iš savo karinio biudžeto naujosioms technologijoms skiria maždaug 5-7%. Mūsų KAM - tik 0,0005% O kur visa kita nueina galim tik nujausti... O štai JAV švietimo sistemai jau skiriau daugiau dolerių nei karinei sričiai... Kiekviena ministerija pati įsigyja techniką ir kuria IS. O reiktų vieningo koordinuojančio centro.
Taip yra įkurti komitetai, tačiau jie navaldo finansų (ačiū Dievui). Reikia virš ministerijų stovinčio
Informatikos departamento - vienijančio IT plėtimą (kaip kokio Saugumo komiteto)...
Finansai turi būti ištraukti iš ministerijų ir biudžete pateikti viena eilute...
Ak, štai dėl ko mes kovojame - dėl vienos eilutės - ir kad po to ta viena eilutė į vieną kišenę?
Ar yra "švarių" ir kompetetingų bei bešališkų valdininkų? Ar regite juos? Ir kas domisi, rūpinasi ir vykdo IT sritį? Kue teisės aktai - įstatymai? Ar tebesinaudosime 1992-ais priimtu Informatikos įstatymu? Kaip ten su el.parašo ir el.dokumento įstatymais? Ką gali ministerijų valdininkai, jei jie daro tik tai, ką tiesiogiai paliepia ministras?... Ir ar nebus iki kepenų, iki kaulų smegenų teisus gerbiamas maestro Giedrius Kuprevičius, galų gale vien tik iš mandagumo gavęs žodį - pareiškęs, kad geras įstatymas - tai "pavykęs lytinis aktas, kuris, ... deja, ... dažnai baigiasi abortu..., kurį dažniausiai atlieka daug geresnis specialistas, nei buvo akto vykdytojas"... Ačiū eks-ministrui S.Šalteniui, kad Kultūros ministerijoje priveisė el.pašto adresų. Iš 20-ies, kuriais buvo pasiųsti el.laiškai, juos pasiimti sugebėjo tik keletas... Po tel. skambučių paaiškėjo, kad tai be galo baisi problema... El. pašto turėtojos yra kompiuteriškai neraštingos ir visiškai nenori pasistengti... Taigi, vien galimybių sudarymas nieko neišsprendžia... Tad visam tam reikalui (IT, Internetui, švietimui, kultūrai) skiriamos lėšos nueina tiesiog neaišku kam... Gal ir skirti jas reikai tik ten, kur yra garantuota prasmė? Štai kokia būna kompozitoriaus evoliucija: Dabar visur į pirmą vietą statomas kompiuteris, o ne su juo dirbantis žmogus. Ir tik dabar Seimo Šv, ir kultūros komitete susirūpinta:
Bet turime problemą - o kaip apsisaugoti nuo informacijos? A. Baskas: Gerb. akad.M.Sapagovas sakė - Lietuvos "protai" kreipėsi į Prezidentą, Seimo pirmininką, premjerą - ir jie "spjovė" į "proto" balsą. Kada bus tas laikas, kai jie "nespjaus" į jį? Atsakymas: kai Seime bus "protas"... (tad dabar jo ten nėra, vien tik oželytės)... Vėliau vyko Giedriaus Kuprevičiaus kompiuterinės "garsų dėžės" improvizacijos pasibaigusios audio-vizualine oratorija "Pasaulio sutvėrimas XX a. pabaigoje". Apie tai - atskiras reportažas "Organika" ![]()
NSO puslapis | |