Deividas Bohm ir Krišnamurti

"Nenustebkite, jei į fizikos pamokų programą įtrauks meditacijos pratybas", Gary Zukav

D. Bohm gimė 1917 m. Pensilvanijos Wilkes-Barre. Tuo metu, kai Berklio universitete (Kalifornijoje) apsigynė daktaro disertaciją, kuriai vadovavo J.R.Oppenheimer'is, jis buvo pasišventęs marksistas ir dievino Leniną, Staliną ir sovietų santvarką. Tai sukėlė senatoriaus J. McCartny pasipiktinimą. Prinstono universitetas jį atleido, kiti nepriėmė. Po trumpalaikių dėstytojavimų Brazilijoje ir Izraelyje, jis tapo Londono Birkbeck koledžo profesoriumi. David Bohm

Su amžiumi D.Bohm vis labiau persiėmė Rytų misticizmu ir parapsichologija. Jo geru draugu tapo indų filosofas Krišnamurti. Budizmo ir induizmo "Visa yra viena" koncepcija bei Hegelio ir Alfredo N. Whitehead'o panteizmas paveikė Bohm požiūrį į Visatą. Jis įtikėjo, kad būtis yra daugelio matavimų ir begalinio kiekio lygių, kurie yra anapus mūsų supratimo. Niutono lygyje pasaulis yra deterministinis ir nesusijęs su mąstymu. Kvantiniame lygyje jis laikosi ant neapibrėžtumo ir atsitiktinumo pagrindų su solipsizmo atspalviu. Žemiau yra subkvantinis lygis, kuriame vėl grįžta determinizmas ir užtikrintumas. O dar žemiau? Lygių kiekis nėra ribojamas. Tikroji tiesa yra amžinai anapus mūsų sugebėjimų. Neaišku, ar Bohm tikėjo reinkarnacija ar suasmenintu Nepažinumu, tokiu kaip indų Brahmanas, apie kurio būties principą nieko negalima pasakyti.

D. Bohm neatsikratė komunistinių pažiūrų iki pat 1956-ųjų, kai Nikita Kruščiovas "sudirbo" Staliną ir žinia apie lagerius plačiai paplito. Tai Bohm'ui sukėlė antrąją jo gyvenime depresiją (pirmoji buvo, kai jam buvo 26-eri, ir truko 2 m.). Yra pastebėta, kad eks-komunistai ir panašūs metasi prie kitos ideologijos – dažnai katalikybės ar kitokios religijos. Bohm atveju tai buvo budizmas ir Krišnamurti (1895-1986) mokymas. Kartu su Bohm jis išleido knygą "Laiko pabaiga" (1985). Bet po dešimtmečius trukusios draugystės jie išsiskyrė. Krišnamurti visada turėjo neigiamą nuomonę apie fiziką, taipogi ir Bohm bangų teoriją. Jis laikė Bohm paiku vaiku, nesugebančiu suvokti jo (Krišnamurti) gilios išminties.

1908 m. tą brahminų kilmės jaunuolį atrado A. Besant ir Č. Leadbeater, iškiliausi E.Blavatskajos mokiniai. Jie ėmė įtikinėti, kad Džiddo yra naujasis mesijus, pasaulio mokytojas, viešpaties Maitrėjos inkarnacija, penktasis Buda. A. Besant jį įsūnijo ir priėmė į teosofų sąjungą. 1910 m. buvo išleista pirmoji Krišnamurti knyga "Mokytojo pėdos". 1911 m. Besant įkūrė "Rytų žvaigždės" ordiną; Krišnamurti buvo kylanti Žvaigždė.

1922 m. Krišnamurti patyrė dvasinį prabudimą. Bandė stoti į Oksfordą, bet neišlaikė stojamųjų egzaminų – ir niekada negavo koledžo lygio išsilavinimo. 1929 m. jis paleido "Žvaigždės ordiną", o po metų pasitraukė iš Teosofų draugijos. Jo mokymas buvo mišinys lėkštų ir banalių dalykų bei neaiškių frazių, tokių kaip "stebimas stebėtojas" ar "mintijimas yra mąstymas". Jo rašiniai yra tarsi L.Kerolio "Taukšlė". Jis buvo įsitikinęs, kad per meditacijas gali fiziškai pasikeisti smegenys. Štai tokio nerišlaus aiškinimo pavyzdys:

"Nėra tokio dalyko, kaip daryti gera ar bloga, kai yra laisvė. Esate laisvi ir iš to centro veikiate. Ir kadangi tada nėra baimės, o protas, neturintis baimės, yra pajėgus didelei meilei. Ir kai yra meilė, ji gali daryti, ką nori.

Mirtis yra atsinaujinimas, mutacija, kurioje mintys visiškai nefunkcionuoja, nes mąstymas yra pasenęs. Kai yra mirtis, ten yra kažkas visiškai nauja. Laisvė iš žinomo yra mirtis, ir tada esate gyvi.

Kai mylite, ar yra stebėtojas? Yra stebima tik tada, kai meilė yra aistra ir malonumas. Kai aistra ir malonumas nesiejami su meile, tada meilė yra stipri. Ji, kaip grožis, kasdien vis kita. Kaip sakiau, nėra vakardienos ir nėra rytdienos."

Krishnamurti

Ne tik Bohm pasidavė Krišnamurti charizmai. Jis paveikė rašytojus ir poetus J.Campbell, R.Jeffers, H.Miller, A. Huxley ir A.Watts. Net B. Shaw kartą pavadino jaunąjį Krišnamurti "nuostabiausia žmogiška būtybe", kokią jis tik kada matė.

Buvo du Krišnamurčiai. Vienas, kuris reiškėsi pasauliui per paskaitas ir knygas. Kitas buvo niūrus, savanaudis, tuščiagarbis žmogus, galintis staigiai supykti ir žiauriai elgtis su draugais. Jis buvo ir melagis, nuolat besibaiminantis, kad jo melagystės bus atskleistos.

Draugų vadinto Krišna, artimiausias bendražygis buvo puikios išvaizdos Radža (Desikacharya Rajagopalacharya), beveik 30 m. buvęs pasišventusiu mokiniu, verslo vadybiniku, sekretoriumi ir redaktoriumi. Pats Krišna mažai domėjosi rašymu ir leidyba, tačiau leido Radžai kurpti knygas iš pasisakymų ir pastabų.

Radžos žmona buvo žavi Amerikos kaukazietė Rosalinda, užaugusi Holivude, daugelio kino žvaigždžių draugė, tapusi beveik profesionalia tenisininke. Tik Krišnos gyvenimo pabaigoje paaiškėjo, kad beveik 30 m. ji buvo Krišnos meilužė. Radža atleido žmonai, tačiau plyšys su Krišna didėjo ir galų gale jie tapo priešais. Dukart Krišna (nesėkmingai) bylinėjosi su Radža dėl lėšų iššvaistymo ir atsakydamas Radža padavė Krišną į teismą dėl šmeižto. Rosalindos meilė Krišnai atvėso, kai ji sužinojo, kad jis turi ir kitą slaptą meilės romaną su žavia jauna Nandini Mehta, o Radža irgi paliko Rosalindą, įsimylėjęs šveicarę Annalisa Begha, kurią vėliau vedė.

Sužinojęs apie Krišnamurti meilės istorijas su geriausio draugo žmona, Bohm'as pasijuto išduotas. Gal būt tai jam sukėlė trečiąją ir giliausią depresiją. Jis buvo paguldytas į ligoninę, kentėjo nuo paranojos ir minčių apie savižudybę. Išėjęs iš ligoninės, mirė nuo širdies smūgio 1991 m., būdamas 75 m. amžiaus. Krišnamurti buvo jau buvo miręs prieš 6 m. nuo kasos vėžio.

Bohm flirtavo ir su panpsichizmu, tikėjimu, kad visa materija yra tam tikru lygiu gyva: "Net elektronui suteiktas tam tikras mąstymo lygis". Bohm vėlyvieji rašiniai prikaišioti tokių naujadarų kaip halojudesys, rheorežimas, suvyniojimas, soma-reikšmingumas bei platusis bei siaurasis realybės lygiai. Jo biografas David Peat'as mini, kad Bohm kaip šventą relikviją nešiojosi Uri Geller'io perlenktą raktą. O raktui pradingus, Bohm tai laikė Geller psichokinetinio poveikio per atstumą apraiška. O rakto atsiradimas maždaug po valandos jam buvo dar vienas paranormalus reiškinys. Bet visa tai neturi būti supainiojama su jo išvystyta bangų teorija.

Garo tramdytojas
Džidi Krišnamurti
Galileo Galilėjus
Kur viešpatauja chaosas?
Pirmasis Einšteino įrodymas
Krišnamurti teosofų šviesoje
Krišnamurti ir ezoterizmas
Tėkmė: kas atvedė prie LHC?
Mūsų smegenys ir yra Visata
Laplasas: asmenybė ir veikla
8 alternatyvūs energijos šaltiniai
Šri Ramakrišna ir panteizmas
21 a. mokslo idėjos ir švietimas
Kibernetikos istorijos etiudai, V. Nalimovas
Kvantinė mechanika: Triumfas ar ribotumas?
Paslaptingas Tesla - gyvenimas ir palikimas
10 nederančių su teorija radinių
Spiritualizmas ir paranormaliojo mokslo šaknys
Žemės ledynmečiai ir "Homo erectus"
Intuicijos ribojimas matematikoje 19-me amžiuje
Žmogus kilo iš Afrikos
Ugnies ekologija
Kinų filosofija: Konfucijus
Artimieji rytai: trumpos žinutės
Įvairiapusis Ričardas Feinmanas
Nekritinė stygų teorija
4-ojo etapo evoliucija
Metalinis vandenilis
Froido kelias
Triukšmai
Mitologijos puslapis
Vartiklio naujienos
NSO.LT tinklas