Mokslo apžvalgos apžvalga
1998.04.02

  1. Vos spėjo atrasti Mėnulyje vandenį (nors tai dar reikia įrodyti), o japonų aplinkos Tyrimų Institutas jau sudarinėja būsimųjų kolonistų valgiaraščius ir kuria planus, kaip auginti ryžius Mėnulyje.

    O kiek to vandens? NASA tvirtina, kad jo yra mažų mažiausiai 10 milijonų tonų, o gal net ir 300 milijonų tonų. Ryžių pakaks!
  2. Mūsų spėjamų protėvių (homo erectus) 700 000 senumo kaulus rado Flores saloje (Nature vol.392, p.173), esančioje netoli Javos salos. Kaip jie ten atsidūrė? Ogi atplaukė, nes turėjo įveikti mažų mažiausiai 19 km sąsiaurį, skiriantį nuo artimiausios salos. Išvada - homo erectus buvo ne tokie kvaili, kaip mes manėme, ir mokėjo ne tik pagaliais švaistytis, bet ir laivus statyti.

    Beje, kai kurie istorikai teigia, kad homo erectus nebuvo mūsų tiesioginiai protėviai. Per daug protingi, kaip tiems laikams. Galimas daiktas, kad mūsų protėviai tuo metu buvo žymiai kvailesni - gal todėl ir išliko :)
  3. O kas gi buvo mūsų protėviai? Ogi žmogėdros. Pastaruoju metu ši teorija tampa vis labiau populiaresnė tarp antropologų. Šio amžiaus pradžioje irgi taip buvo manoma, bet tarpukario metais taurusis humanizmas laimėjo ir buvo pradėta manyti, kad žmogiena buvo labai reta išimtis mūsų protėvių valgiaraštyje. 1967 metais Cristy Turner, betyrinėdamas 30 indėnų, žuvusių Arizonoje prieš 400 metų, kaulus, nustatė, kad jie ne žuvo mūšyje, bet buvo tiesiog suvalgyti. Ir prasidėjo... Perkasę visą Arizoną, mokslininkai pradėjo manyti, kad ištisa gentis (Polacca Walsh) buvo sistemingai Anasazi genties išgaudyta ir iškepta. Anasazi genties žmogėdrų palikuonys dabar vadinasi Hopi ir Pueblo indėnai.

    Kita istorija yra apie tai, kaip 1835 metais maoriai, gyvenatys Naujojoje Zelandijoje, užgrobė Rekohu salas ir per kelerius metus išgaudė ir suvalgė visus vietinius Morioris genties žmones. "Nė vienas neišsigelbėjo. Kodėl? Taip turėjo būti pagal mūsų papročius", - išdidžiai pareiškė vienas maoris. Pagal kokius papročius? Gal tiksliau būtų "pagal mūsų įpročius", nes kelerius metus trukusi puota buvo akivaizdziai ne ritualinis paprotys (suvalgyti nugalėtą priešą, perimant jo jėgą). Tiesiog Morioris gentis buvo panaudota kaip nauja kiaulių veislė.

    Pastebėjau, kad praėjusiais metais padaugėjo straipsnių apie mūsų protėvių kanibalizmą. Pasirodo, ši nuomonė po truputį išstumia pirmapradžio humanizmo teoriją ir tampa vyraujančia tarp antropologų. Dar ne taip seniai buvo manoma, kad kaltinimai kanibalizmu buvo propagandos reikalas ir visada taikomas kaimynams: "Romėnai tvirtino, kad bretonai - kanibalai. Bretonai teigė, kad senovės airiai valgė vienas kitą. O štai Henris Kisindžeris iš Leonido Brežnevo išgirdo, kad kiniečiai irgi buvo žmogėdros". Bet gal tai teisybe, o ne prasimanymai?

    Kas nori apie tai daugiau sužinoti - siūlau New Scientists 1998, No 2125, kovo 14 dienos.
    P.S. Prisiminiau straipsnį, skaitytą pries keletą metų, kuriame gana įtikinamai buvo tvirtinama, kad mūsų labai tolimi protėviai buvo maitėdos. Išties gražus mūsų kilmės paveikslėlis. Pradedu abejoti, ar mes kilome is bezdžionių. Per daug kilminga praeitis būtų!
    P.S.2. Tiems, kas domisi Kastaneda. Žmogėdros indėnai gyveno kaip tik tose vietovėse, kurias aprašo Kastaneda :))) Gal ir dabar dar gyvena.
  4. Dar viena panacėja. Amy Lee iš Pietų Kalifornijos universiteto atrado, kad azijiečiai mažiau serga vėžiu ir tai susiejo su sojos pupelių dieta. Jis aiškina taip: "Kai vėžinė ląstelė pradeda augti per daug sparčiai, jai pradeda trūkti deguonies ir gliukozės, tiekiamos krauju. Tada ląstelė siunčia cheminį SOS signalą, o jį gavęs organizmas užaugina papildomas kraujagysles. Buvo pastebėta, kad cheminė medžiaga genisteinas blokuoja šiuos signalus ir tada vėžinė ląstelė miršta iš bado." O to genisteino yra sojos pupelėse.

    Ko gero, bus pranešta, kad tas genisteinas įsisavinamas tik su cholesterinu ir visa Amerika puls valgyti sojos pupeles, troškintas riebiame ir cholesterino pilname lietuviškame svieste ;)

Parengė Algis Džiugys


Pirmieji dailininkai
Kas rašoma ant lapų?
Gyvenimas po mirties
Manipuliacijos šviesa
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Degtukai – trumpas, bet svarbus gyvenimas
Apie pelkę su pagarba ir meile
Išslaptinti Arktikos duomenys
Prometėjo pėdsakas
Senovės mechanika
Trijų taisyklė
Vartiklis