Mokslo apžvalgos apžvalga
1998.04.05

  1. JAV mokslininkai rado įdomų būdą naikinti vaisines museles. Pasirodo, kad jas prišėrus kokiais nors raudonais dažais (kad ir lūpų dažų), jos žūva nuo ultravioletinių spindulių. Kad muselėms patiktų dažai, juos paskanina cukrumi ir kitais prieskoniais, o paskui tereikia saulėtų dienų. Tokiu būdu mokslininkams pavyko sunaikinti beveik visas vaisines museles bandomuosiuose citrusų soduose Teksaso valstijoje.
  2. 2001 metais žadama sukurti ir išbandyti kosminį laivą, paleidžiamą nuo Boeing’o. Įdomiausia tai, kad laivas maitinsis saulės energija ir kuro naudos mažiau nei įprastinės raketos-nešėjos. Jis per 30 dienų galės pakilti į orbitą aplink Žemę iki 30000 km aukščio.
  3. Edvard’as Kolb’as iš Fermilab’o su savo draugais sugalvojo, kad Didžiojo Sprogimo metu galėjo susidaryti supersunkios elementariosios dalelės, kurios už protoną 10 trilijonų sunkesnės kartų. Jie nepatingėjo ir suskaičiavo, kiek tokių dalelių galėjo susidaryti, ir gavo, kad jų bendra masė būtų kaip tik lygi Visatos tamsiosios medžiagos (dark material) masei, kuri, kaip manoma, sudaro apie 90 % visos Visatos masės. Todėl Kolb’as teigia, kad tikėtina, jog Visatos tamsioji medžiaga yra sudaryta iš šių supersunkiųjų dalelių. Bet kadangi jos tokios sunkios, tai jų gali būti tiek mažai, kad beveik nėra jokių galimybių jas pastebėti. Nebent jos turėtų krūvį ar dalyvautų stipriojoje sąveikoje.
    Straipsnis apie tai skelbiamas Physical Review D žurnale.
  4. Jei fotonas turėtų masę, mūsų Galaktika aplink save kurtų silpną elektromagnetinį lauką. Roderik Lakes iš Viskonsino universiteto su jautriu magnetu visą mėnesį bandė surasti tokį lauką ir galų gale nusivylęs paskelbė, kad jei fotonas ir turi masę, tai jis turėtų sverti mažiau nei 2x10^-53 kg.

Parengė Algis Džiugys


Metro etalonas
Senovės mechanika
Kas rašoma ant lapų?
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Išslaptinti Arktikos duomenys
N. Hansonas. Atradimo modelis: stebėjimas
Išsėtinė sklerozė - labiau apie sėją nei apie išsiblaškymą
Dž. Bjudžentalio koncepcija
Džonas Lokas. Apie auklėjimą
Ar pirštų atspaudai – įkaltis?
Edgaras Po apie mokslą
Trijų taisyklė
Vartiklis