Dėmesio - piešiniai!
(galite paskaityti, kaip į WWW puslapius įdedami piešiniai)

Dar ne taip senai buvo kažkas, ką daugelis vengė daryti - tai WWW puslapių kūrimas. HTML redaktoriai buvo atstumiantys - tad tą triūsą visi palikdavo asmenims, save tituluojančiais Voratinklio Meistrais (webmasters). Bet 1998-aisiais viskas turi keistis ir programos iš bjauriųjų ančiukų pavirsti profesionaliais įrankiais - bent jau tokias, kokiais leidyboje buvo maketavimo programų "PageMaker" ar "QuarkXpress" antrosios versijos.

O kaip su vaizdais? Likimo ironija, bet šioje Voratinklį puošiančioje srityje tebeklesti gana "žalia" programinė įranga. Taip, be abejo, "Adobe" firmos "Photoshop" jau įdėjo paletę iš 216 saugių Voratinklio spalvų, kurios priimtinos tiek "Netscape", tiek "Microsoft" naršyklėms. Bet tai greičiau paskubomis prilipdyta galimybė, o ne standžiai su programa integruota savybė (bet "Adobe" planuoja netrukus mus nustebinti nauju, specialiai Voratinkliui skirtu produktu - apie jį bus vėliau). "Shareware (pabandyk, o po to įsigyk) programos tebėra puikios, tačiau ribotų galimybių - išpuoselėti vienai galimybei pritaikyti poni arkliukai.

Gerų vaizdų, skirtų Voratinkliui, sukūrimas vis dar tebėra "juodoji magija" - slaptoji Voratinklio dizainerių niša (ne dizaino, o atlikimo technikos prasme). Iki šiol tebekuriamos sudėtingos (ir, turbūt, bramgiai kaštuojančios) WWW svetainės, kurių vaizdai su "girto jūreivio" kraštais (dažniausiai netikusio dydžio pakeitimo arba glotninimo pasekmė), blogai parinktas permatomumo (transparient) režimas, susipjovimas su naršyklės palete, šimtai nepanaudotų spalvų, GIF ten, kur turėtų būti JPG (ir atvirkščiai) ir dažnai atrodančių siaubingai (nuraudus reikia prisipažinti, kad tokias nuodėmes turi ir "Vartiklis").

Vaizdų formatai Voratinkliui

Yra šimtai programų vaizdų kūrimui - pradedant juodai-baltais brėžiniais ir baigiant skaitmeninėmis fotonuotraukomis. Jie saugomi šimtais formatų, kurie dažniausiai yra vaizdo taškų rinkiniai (bitmaps) ir gali užimti milžinišką kiekį atminties diske (640x480 ekranas su 24 bitų spalvomis nesuspaustas užima per 1 MB, o suspaustas - 100 KB ar net mažiau).

Suspaudimas - tai vaizdo atsiuntimo laikas, kuris dažnam dabar jau pinigai. Tad jis yra Voratinklio karalius. Todėl Voratinklyje dauguma vaizdų saugomi vienu iš trijų formatų: GIF, JPEG ir PNG, kuris yra naujos kartos kūdikis. GIF spaudžiamas visada, o JPEG galima nurodyti suspaudimo laipsnį.

GIF - standartas, kuris juo dažniausiai nėra. Sukurtas "CompuServe" kaip nepriklausomas nuo įrenginio vaizdų formatas naudojantis LZW (Lempel-Ziv-Welch) suspaudimo metodą, leidžiantį failo dydį sumažinti 3 ar net 5 kartus neprarandant piešinio kokybės. Tai Voratinklyje dominuojantis vaizdų formatas, deja, leidžiantis perteikti tik 256 spalvas.

Yra du GIF standartai - pradinis 87a ir naujesnis 89a, kuris leidžia vieno bito skaidrumą (taškas permatomas ar ne). GIF leidžia piešinius "sluoksniuoti" (interlaced), kai iš pradžių į ekraną išvedama tik kas aštunta piešinio eilutė, po to - kas ketvirta ir t.t. Vaizdų kontūrai pamatomi dar neatsiuntus viso piešinio (labai patogu turintiems lėtas linijas ar modemus), tačiau antra Mėnulio pusė - iš tikro visas piešinys siunčiamas ilgiau. Tad šią savybę derėtų įjungti tik didesnės apimties vaizdams.

GIF89a leidžia vaizdus animuoti. Būtent taip realizuota didžioji dalis Voratinklio judančių vaizdelių (nes jis priimtinas tiek "Netscape", tiek "Microsoft" naršyklėms. Kartą atsisiuntus jie lieka naršyklės "kašėje" (cashe) ir jų "judinimui" nereikia nuolat "kaboti" linijoje (bet jei "kašės" dydis nulinis - animuoti GIF piešinukai "sustings"). Judantys vaizdeliai realizuojami vieną po kito pateikiant skirtingus "kadrus" - nustatant vaizdo parametrus galima gauti skirtingus "filmuko" variantus. Judančius piešinukus galima sukurti naudojant populiarų "GIF Construction Set" paketą.

JPEG (Joint Photographic Experts Group) populiarumą laimėjo dėl didelio ir kintamo suspaudimo lygio (iki 10 kartų). Tačiau kuo daugiau spaudžiama, tuo daugiau prarandama smulkių vaizdo detalių (dėl atskirų sričių glotninimo ir vidurkinimo). Be to, jie leidžia išsaugoti piešinius, turinčius daugiau nei 256 spalvas - tad labai tinka spalvotoms nuotraukoms pateikti. Naujesnis JPG formatas turi "Progressive" galimybę leidžiančią (kaip ir GIF "interlaced" režimas) palaipsniui tikslinti piešinio vaizdą. Šią galimybę geriau išnaudoja "Netscape" naršyklės.

Nuorodos

Šiuo metu taip pat galite pasiskaityti straipsniukus apie:
Vaizdai WWW puslapyje
Kas yra HTML?
Kas yra CGI?
JavaScript pradžiamokslį,
JavaScript eilutes,
JavaScript laiko objektas,
JavaScript rėmeliuose
Sugrįšk, kol nevėlu... - 'Back' mygtukas ir
Kokie nauji JavaScript elementai
naujoje versijoje?

PNG (Portable Network Graphics) - kylanti žvaigždė. Apie ją tikriausiai ne visi girdėjote, jei nesate Voratinklio audėjas. Tačiau W3C ją pasiūlė standartu, kuris turėtų pakeisti GIF. Jo šaknys - teisiniuose 1996-ųjų kazusuose dėl GIF naudojimo teisėtumo. "CompuServe" laiku susivokė, kad jos pretenzijos apmokestinti GIF gali pakenkti GIF populiarumui ir savo ieškinius atsiėmė.

Jo privalumas lyginant su GIF - didesnė skiriamoji geba (iki 48-ių "tikros spalvos" (TrueColor) bitų) ir daug kitų techninių niuansų, kurie ką nors eiškia tik tikram (rimtam) specialistui. Ir nors dar pora metų PNG tikrai nepakeis kitų formatų, jį naujausia programinė įranga jau "priima" į savo gretas.

Tad jeigu jau turite keletą piešinių, tai "Vartiklyje" rasite, kaip juos patalpinti WWW puslapyje. O kit1 kart1 susitikę aiškinsimės, kaip su piešiniais laviruoti tarp skirtingų operacinių terpių ir skirtingų naršyklių.

Baigiant pateiksiu pora adresų, kuriais verta apsilankyti susiruošus darbui su piešiniais:

  1. GIF animacija
  2. Įrankiai, technikos, pavyzdžiai ir resursai
  3. Paint Shop Pro
  4. Lyndos "Homegurrl" svetainė
  5. "XloadImage" skirtas "X-Windows" terpei


Unix komandinės eilutė
Programavimo kalbų istorija
Anotacijos Java kalboje
Vartiklis