Mano augintiniai

Pateikiu mieliems skaitytojams keletą savo augintinių - gal ir jūs panorėsite panašiais savo namus papuošti. Per klaidą praradau dviejų gėlių - begonijos ir lamsto piešinius: ji bus įdėti vėliau.

Achmėja
(Aechmea)

Bromelinių šeimos (keisti augalai, kai kurių lapai virtę piltuvėliais, o kiti, pvz., tilandsijos, auga ore ir jiems nereikia žemės. Žinomiausias jų atstovas - ananasas) gėlė su gražiais lapais ir išvaizdžiais ilgai žydinčiais žiedais, galinčiais puošti kambarį ištisą mėnesį. Žydi nuo vasaros vidurio iki žiemos pradžios.

Žiemą temperatūra ne žemesnė kaip 15 C, drėgmei nereikli. Šaknys turi būti visąlaik drėgnos, o vasarą vandenį pilti į gėlės piltuvėlį (žiemą vanduo ten neturi stovėti). Vasarą tręšti silpnu trašų tirpalu. Geriausiai auga šviesioje vietoje, bet nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Dauginama atskiriant jaunas skroteles su kiek galima daugiau šaknų.

Jaunos gėlės žydi kas keli metai. Suaugusius galima paskatinti žydėti kelioms dienoms įdėjus į maišelį su pora prinokusių obuolių. Purkšti tik karštomis dienomis.

Storlapis
(Crassula)

Priklauso sukulinių šeimai.

Crassula portulacea

Medelis trumpu kamienu. Stori, tamsiai žali, mėsingi apie 2,5-5 cm lapai raudonais pakrasčiais.

Žiemą temperatūra apie 7-10 C, - vengti aukštesnės, nes tada lapai ištįsta ir pradeda kristi lapai. Pakenčia sausą orą. Mėgsta šviesą. laistyti - tik saikingai, o žiemą laikyti beveik sausus. Vasarą retkarčiais patręšti silpnu trašų skiediniu. Jaunus - pavasarį persodinti, bet po to - neperlaistyti, kad nesupūtų šaknys. Dauginama lapų dalimis ir viršūnių auginiais. Galima ir sėklomis, bet tai retai daroma.

Karpažolė
(Euphorbia)

Jų yra 2000 rūšių. Kai kurios - sukulentai.

Euphorbia trigona

Į sietyną panašus sukulentas, kurio stiebas tribriaunis arba su atsišakojimais. Maži pailgi lapeliai nukrenta ir vėl atauga.

Temperatūra žiemą gali būti iki 10 C. Trigona pakenčia ir sausą orą. Kiek galima daugiau šviesos - mėgsta ir tiesioginę saulės šviesą. Laistomas saikingai, o žiemą - dar mažiau, bet neleisti šaknims išdžiūti. Vasarą tręšti silpnu trašų skiediniu. Ypatingos priežiūros nereikia, tik persodinti - kai būtina.

Turklenis
(Hypoestes)

Visžaliai daugemečiai augalai ir puskrūmiai. Apvalaini, smailėjantys lapai - apie 6 cm ilgio, nusėti raudonomis ir rausvomis dėmėmis bei šlakais. Lapai spalvingesni, kai gauna šiek tiek tiesioginių saulės spindulių. Nuolat genėti.

Žiemą ne žemesnė kaip 13 C temperatūra. Reguliariai purkšti lapus. Kiek galima daugiau šviesos, bet ne tiesioginių saulės spindulių per stiklą visurdienį. Laistyti vidutiniškai, žiemą - saikingai. Vasarą - patręšti, bet pertręšus gali per daug ištįsti stiebai. Skabyti viršūnėles ir ištįsusius ūglius, kad krūmas būtų tankesnis - galima ir visai trumpai nukirpti. Atžels... Nuskinti ir žiedus, nes jie gadina gėlės išvaizdą. Dauginama auginiais ir sėklomis.

Maranta
(Maranta)

Negausi atogražų šeima iš Vidurio ir Pietų Amerikos. Graži dėmėta lapija.

Maranta leuconeura

Augalas gumbuotomis šaknimis. kartais žydi mažais baltais žiedeliais.

Žiemą ne mažiau 10 C. Reikia daug drėgmės, reguliariai purkšti lapus. Mėgsta šviesą, bet vengti tiesioginių saulės spindulių. Žiemą - laikyti šviesioje vietoje. Gausiai laistyti, žiemą - mažiau - jei galima - minkštu vandeniu. Vasarą reguliariai tręšti. Ks antrą pavasarį - persodinti. Dauginama - dalijimu.

Raktažolė
(Primulė)

Nereiklios darželio gėlės. Būna įvairių spalvų žiedais ; manoji - ryškiai geltonais.

Žiemą temperatūra ne žemesnė kaip 13 C. Žydinčias laikyti vėsioje vietoje - ilgiau žydės. Dažnai nupurkšti - ypač, jei sausas oras. Mėgsta šviesią vietą, bnet ir saulės atokaitą, bet ne saulėkaitą vidurdienį. Žydint reguliariai tręšti silpnu trašų skiediniu. Peržydėjusias išmesti arba persodinti į darželį. Dauginama sėklomis.


Sanpaulija
(Saintpaulia)

Populiarios gėlės vadinamos žibutėmis. Žiemą - apie 16 C temperatūra. Mėgsta labai drėgną orą, bet purkšti jų negalima, nes lapai gali pradėti pūti. Daug šviesos, bet ne saulėkaitos vidurdienį. Gerai auga dirbtinai apšviestos. laistyti saikingai, o žiemą - mažai, bet šaknys neturi išdžiūti. Patartina minkštu vandeniu ir nepilti ant lapų. Intensyviai augant - tręšti, bet vengti azoto trąšų. Žydi daugiausia pavasarį ir vasarą. Bent mėnėsį leisti pailsėti - sumažinti temperatūra ir mažiau laistyti. Dauginama lapų auginiais, sėklomis.


Sansevjera
(Sansevieria trifasciata)

Lapai kardiški, kieti, mėsingi blankiai žali su šviesesniais skersiniais dryžiais, dėl ko atrodo raibi - iki 1,5 m. Nelepūs dykumų augalai.

Žiemą temperatūra virš 10 C. Gali augti sausame ore ir saulėkaitoje. Saikingai laistyti, žiemą - šykščiai. Vasarą - nuolatos patręšti. Persodinti retai (kai pajuntate, kad šaknys gali suskaldyti vazoną), pakenčia ankštumą. Dauginama dalijimu, lapų auginiais.



Tilandsija
(Tilandsia)

Apie 400 epifitinių augalų. kai kurios jų ima drėgmę ir maitinasi iš oro - gali būti pritvirtintos prie veidrodžių, kriauklių, vielų ar medgalių. Joms nereikia žemės.

Žiemą ne mažiau 13 C. Regukiariai purkšti, drėkinti orą ir kitomis priemonėmis. Stipri šviesa, bet ne tiesioginiai saulės spinduliai - bet gali augti ir esant silpnam apšvietimui. Dauginama atžalomis.



Begonija
(Begonia)

Visus metus graži gėlė, kurios nors ir žydi, bet žiedai neišvaizdūs.

Begonia mesoniana

Ryškūs skaisčiai žali raukšlėti lapai su rusva kryžma per vidurį. Žiedai - neišvaizdūs,

Reikia palaikyti labai drėgną orą, bet negalima purkšti ant lapų. Mėgsta šviesą, bet ne saulėkaitą. Pavasarį ir vasarą laistyti saikingai, žiemą - dar mažiau. Persodinti kiekvieną pavasarį. dauginama kero dalijimo, lapų auginiais.

Lamstas
(Cissus)

Didelė atogražų augalų gentis, kuriai priklauso sukulentai (prisitaikę gyventi sausomis sąlygomis augalai, pvz., kaktusai) ir sumedėję augalai.

Cissus rhombifolia

Veržlus vijoklinis augalas tamsiai žaliais lapais, kurių apatinė pusė apaugusi rausvais plaukeliais.

Žiemą - geriausia 7-10 C, drėgmei nereiklus, bet retkarčiais, ypač vasarą, reikia nupurkšti. Mėgsta šviesią vietą, bet nepakenčia saulėkaitos. Gausiai laistomas nuo pavasario iki rudens, saikingiau - žiemą. Genėti ūglius, kad iš šaknų augtų naujos atžalos. Pavasarį - išretinti. Kartais šlapia kempine nuvalyti lapus nuo dulkių. Dauginamas auginiais.


Augalai - namų augintiniai
Kaktusai – kaip pražydinti
Alavijai - dekoratyvus vaistas
Dilgėlė – švelni kaip šilkas...
Kambarinės gėlės - naudingi patarimai
Neišmeskite puansetijos - Kalėdų gėlės
Lietuvos drugiai
Vartiklis