Ar priimsi į lizdelį?
Su "Pentium II" procesoriumi "Intel" daro didesnę įtaką PK architektūrai. Bet tuo nesidžiaugia "Intel" konkurentai. O ką tai reiškia vartotojams?
Ar galima įkišti keturkampį pleištą į apvalią skylę? Nelengva? Ir dabar dėl naujos "Intel" politikos dauguma PK gamintojų dabar jaučiasi kaip tas keturkampis pleištas, kuris netelpa į "apvalias" "Intel" P6 klasės procesorių skyles. O tarp jų atsiduria vartotojas.
Viskas prasidėjo 1995-aisiais, kai "Pentium Pro" pasirodė kartu su nauja "Socket 8" sąsaja, turinčia 387 kojeles (vietoje įprastų 296-ių). Gegužės mėnesį "Pentium II" turėjo dar kitą "Slot 1" sąsają, kuris elektroniškai yra tokia pat kaip "Socket 8", bet nuo jos skiriasi fiziškai. Atsisakęs mažų plokščių keramikinių arba plastikinių procesoriaus apvalkalų (juodo plokščio stačiakampio, kurį mes buvom įpratę vadinti luistu), "Intel" firma "Pentium II" patalpino daug didesniame SEC ("Single Edge Contact"), turinčiame 242 kontaktus.
Bet ir dabar "Intel" nesustoja. Kitais metais ši firma pasiūlys naują procesorių (kurio darbinis pavadinimas yra "Deschutes"), kuris turės naują "Slot 2" sąsają. Nešiojamiems kompiuteriams "Intel" kuria sumažintą SEC ir "Slot 1" variantą, kuris priims ir "Deschutes" procesorius.
Konkurentai susirūpino, kad šios jungtys yra "Intel" technologijos nuosavybė, kuria ji nelinkusi veltui dalintis ir gina patentais. Leisdamas "motinėlių" gamintojams naudotis naujosiomis sąsajomis, "Intel" draudžia jas VELTUI naudoti kitiems procesorių gamintojams (AMD, "Cyrix" ar "Centaur"). Tad plokščių gamintojai dabar turi mažesnį pasirinkimą, nes jiems per brangu vienoje plokštėje įrengti ir "Socket 7" ir SEC lizdus.
Ką daryti? Aišku, geriausia būtų "susimesti" su "Intel", kurio procesoriai yra greičiausi (sveikų ir slankių skaičių aritmetika, MMX), bet jie apie 25% brangesni - plokštės su SEC kainuoja 30-100 dolerių daugiau.
Lengva dabar kalbėti apie "Intel" kaip blogą vaikiną. Svarbiausi kompiuterio komponentai yra procesorius, sisteminiai luistai, grafikos valdiklis, atmintis ir "motinėlė". "Intel" gamina apie 90% CPU ir 80-85 sisteminių luistų ir yra vienas iš pagrindinių "motinėlių" gamintojų. Tad jo įtaka PK pramonėje dar sustiprės, ypač, kai jis norėtų pirkti "Chips & Technologies", gaminančią komponentus nešiojamiems kompiuteriams ir kuriančią 3-D grafinio valdiklio luistą. Su "Rambus" firma kuriama RDRAM, kuri galės pakeisti sinchroninį DRAM. Ir šią įtaką PK pasauliui "Intel" daro, skirtingai nuo IBM, nepagaminęs nė vieno PK. Ką lieka už jo įtakos - tik operacinė sistema, kuri yra tvirtame "Microsoft" glėbyje.
Ar tikrai "Intel" yra blogio karalystė? Juk jis turi teisę kurti naujas technologijas ir jas ginti patentais. O "Socket 7" reikėjo keisti, nes ji neužtikrino pakankamos spartos serveriuose, ypač daugiaprocesorinėse sistemose, kai visa informacija keliaudavo vienintele 64 bitų magistrale. Esant 66,6 MHz magistralės taktiniam dažniui, ja tebuvo galima perduoti 533 KBps informacijos. Tad "Pentium Pro" ir "Pentium II" turi antrą magistralę, kuri savarankiškai "kalbasi" su 2-uoju lygiu ir veikia greičiau už pagrindinę. Bet jos jungimui reikia papildomų 72 kojelių.
Be to, "Intel" napastato "kinų sienos". Pvz., jis padeda kelioms firmoms kurti suderinamus su P6 luistus, kurie bus naudojami daugiaprocesorinėse sistemose, turinčiose per 4 procesorius. Be to, "Intel" turimi patentai gina ne pačias jungtis (jas gamina nuo firmos nepriklausomi tiekėjai), o magistralės protokolus - o juos žymiai sunkiau atkartoti.
Ką mano konkurentai? Pirma, "Socket 7" ir toliau puikiai tinka vidutinės klasės kompiuteriams. Kitais metais, be to, magistralės dažnis išaugs iki 100 HHz, t.y. duomenų kaita bus apie 800 MBps, Padidės ir 1-ojo lygio kešas - jau dabar pas "Intel" konkurentus jis dvigubai didesnis, t.y. 64 KB. "Centaur" planuoja sukungti su procesoriumi ir 2-ojo lygio 256 KB kešą - kaip dabar turi kai kurie RISC procesoriai. Tad jie dar turi ir kitų sričių, kuriose galės sėkmingai konkuruoti. Neminėsiu techninių detalių, tačiau verta paminėti du kelius - sukurti universalią "motinėlę", galinčią talpinti bet kokius procesorius (šis kelias jau egzistuoja) arba sukurti savą naujo tipo procesorių su naują sąsaja ir tiesiogiai konkuruoti su "Intel". Ar Kentauras miršta tylėdamas?
Truputis sekso?
Pagrindinis Vartiklio puslapis