Vilniaus televizijos bokštas     Televizijos bokšto statyba

Pirmasis televizijos centras Vilniuje pradėtas eksploatuoti 1957 m. gegužės 1 d. išvakarėse. Tada jis galėjo transliuoti tik vieną programą, nors buvo galingiausias TSRS. Maskvos, Leningrado, Kijevo centrai turėjo tik 5 kW siųstuvus, Vilniaus – 3 k. galingesnį. 180 m bokštas irgi atrodė gana aukštas. Kartu su tv antena jame buvo sumontuotos dviejų programų ultratrumpųjų bangų antenos radijo siųstuvams.

Didesniam programų kiekiui bokštas nebuvo numatytas, tuomet nebuvo ir radiorelinių linijų. Vėliau imta kurti ištisas tv stočių tinklas. Pastatytos galingos tv stotys Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Anykščiuose. Tačiau to nepakako, kad visos Lietuvos gyventojai gerai matytų tv programas. Tad buvo pastatyti mažo galingumo retransliatoriai Panevėžyje, Alytuje, Druskininkuose, Tauragėje, Jurbarke, Nidoje, Raseiniuose.

Sukūrus radiorelinių linijų tinklą, TSRS jau buvo galima transliuoti kelias TV programas. Centrinės programos transliavimui pastatyti galingi siųstuvai Vilniuje, Anykščiuose, Klaipėdoje ir mažo galingumo retransliatoriai Kaune, Panevėžyje, Alytuje ir Šiauliuose. Tuo metu respublikinę programą be trukdymų galėjo matyti 85% gyventojų.

Ėmus TSRS transliuoti spalvoto vaizdo programas, prireikė statyti naują televizijos transliavimo stotį. Naują bokštą suprojektavo Maskvos Sąjunginis Ryšių projektavimo institutas. Buvo pasirinkta panaši į Berlyno tv bokšto neįtempto gelžbetonio konstrukcija – betono reiks kiek daugiau, bet kitos išlaidos bus mažesnės. Bokšto pamatai į žemę įleidžiami 8,25 m. Bokšto pagrindas - 1,5 m storio gelžbetoninė plokštė.

Trakų pilis
Dzūkijos kopos
Latgalos lietuviai
Kuršiai vikingų epochoje
Šiaulių (Saulės) mūšis
Heroika prie žilojo Nemuno
Aldonos Gediminaitės muzikantai
Mažo miestelio didelė istorija
Ar skaudėjo dantis mūsų senoliams?
Padavimas apie nepradingusį Kaliaziną
Žydai Lietuvoje: laikų ir įvykių apybraiža
Seniausias lietuviškas žemėlapis
Barboros Radvilaitės portretas
Knygų spausdinimas Lietuvoje
Stakliškių versmės
Palemono sūnūs
Žemaičių epas
Vartiklis