Mokslas apie garbanas  

Garbanoti plaukai

Ar žinote kad:
Per gyvenimą žmogaus plaukai užauga 725 km;
Blondinams barzda auga sparčiau nei kitiems.

Jei jums ant galvos kupeta pasišiaušusių garbanų, bangelių ar sruogų ir nesiseka gerai sutvarkyti to „paukščių lizdo“ – jūs tikrai ne vienintelis. Garbanoti plaukai kelia rūpesčių net fizikams ir inžinieriams – vis tik jie, pasitelkę kompiuterinius ir laboratorinius tyrimus išsiaiškina klausimus apie plaukų lankstumą ir kaip reikia su jais elgtis.

Plauko stiebo augimą lemia traukos jėgos, jo struktūros ir maišelio (folikulo) sąveika. Besigarbanojantys plaukai auga iš asimetrinių maišelių. Kuo garbanotas plaukas ilgesnis, tuo jo struktūra linkusi būti sudėtingesne. Ir jei tiesūs plaukai paprastai išlaiko lygią formą, tai garbanoti suka spirale aukštyn ar žemyn, o kartais net sukasi atgal.

Dėl tos savitos geometrijos jie, kai bandoma suformuoti šukuoseną, labai jautrūs šilumai. Štai Perdue un-to mokslininkai (afroamerikietė Tahira Reid su komanda) tyrė, kaip tiesesni plaukai geriau praleidžia šilumą ir todėl karščio mažiau paveikiami nei garbanoti. Jie sukūrė robotizuotą prototipą ir naudojo infraraudonųjų spindulių mikroskopą, kad ištirtų, kaip šiluma iš plokščio „lygintuvo“ persiduoda plaukams pasinaudojant Angstromo metodu. Savo tyrimu komanda siekia pateikti paaiškinimus, kaip garbaniams reiktų tvarkyti savo plaukus. Panašios problemos kyla ne tik plaukams, bet ir su kitomis „plaukuotomis“ medžiagomis – tad rezultatų taikymo sritis yra gerokai platesnė (pvz., ir tekstilės pramonėje).

Samsonas
Stikliniai laidai
Metro etalonas
Kaip veikia daiktai?
Tai matėte ne kartą...
Berenikės garbanos
Augmenija ir plaukai
Pasaulis yra netikras?
Kodėl kraujas raudonas?
Atsiradimai ir paaiškinimai
Senas, bet mielas dviratis
Kompiuterių poveikis mums
Popierius – civilizacijos atrama
Elektra, kol dar nebuvo vartotojų
Kelionė po cheminių elementų lentelę
Degtukai: trumpas, bet svarbus gyvenimas
Šarvuotųjų automobilių pirmeiviai
Berenikės garbanų žvaigždynas
Anekdotas: Plaukai ir teisės
Robotai - dirbtiniai žmonės
Tas saldus saldus cukrus
Zingeris ir jo siuvamoji
Laikrodžiai mūsų kūne
Kas išrado telefoną?
Garo tramdytojas
Vartiklis