Vabzdžių medžioklė

Etimologiniai paaiškinimai greitai prigyja. Ne tik įrodymų trūkumai, bet ir akivaizdus paneigimas negali pajudinti vaizdingo žodžio atsiradimo istorijos.

Taip atsitiko ir su kompiuteriniu terminu "bug" (vabzdys), reiškiančio kokią nors klaidą programoje arba aparatūroje, bei "debug" (pašalinti vabzdį). Kilmės legendą išgirdome iš kompiuterių pionierės Gracijos M. Hoper lūpų. Štai ką ji rašė 1983-ais ("Dun's Bussiness Month"):

"Vieną keturiasdešimtųjų dieną įžymusis Harvardo "Mark I" sugedo. Elektronikai tarp jo schemų surado drugį, kurį pašalino su pincetu. Nors, įjungus kompiuterį, problema išliko, ir jie tarp savęs kalbėjo, kad eina ieškoti daugiau vabzdžių." Šis mitas buvo kartojamas įvairiuose kompiuterinių terminų žodynuose, knygose ir pasisakymuose. Drugys iš tikro buvo ir jis yra saugomas Dahlgreno Gamtos muziejuje (Virdžinijos valstija), tačiau ne jis buvo šio termino pradininkas.

Oksfordo žodyne šio žodžio 4b paaiškinimas "mašinos, lėktuvo arba kokio nors įrenginio gedimas" datuojamas 1889 metais. Tų metų kovo 11-ą "Pall Mall Gazette" pranešė, kad "Edisonas praėjusias dvi naktis savo fonografe ieškojo vabzdžio (bug). Taip vaizdingai yra iliustruojama, kad sprendžiant sudėtingą problemą atrodo, lyg kažkoks paslaptingas vabzdys įlįstų į įtaisą ir trukdytų jo darbui".

Be to, 1878 metų lapkričio 18 dieną Edisonas rašė Teodorui Puskusui: "Taip būdavo su visais mano išradimais. Pradžioje užtekdavo intuicijos, po to užpuldavo vabzdžiai (taip vadinami smulkūs trūkumai ir gedimai), kurie trukdydavo kelis mėnesius. Tik tada pasirodydavo produktas komercijai".

Todėl Hoper 1945-ais tik atgaivino šį terminą, užrašydama budėjimo žurnale: "Pirmą kartą - suradome vabzdį".

 


NSO puslapis
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis
Globalusis lietuviškasis tinklas