Perkate kompiuterį?

Susiruošėte pirkti naują kompiuterį? Prieš tai gerai pagalvokite, o ko gi jūs norite. Už tą ar panašią kainą galima gauti labai skirtingus daiktus. Visokie priedai ir blizgučiai dažnai tik pakelia kainą ir jums nėra būtini. Apsispręskite rinkdamiesi pagrindines charakteristikas.

Pirmiausia - procesorius, kompiuterio širdis. Galite rinktis bent 7-is variantus. "Intel" konkurentų (AMD, Cyrix) kainos yra bent 25% mažesnės, o greitaveika atsilieka nežymiai. Pirkdami įstaigoms dažniausiai rinkdamiesi garsiųjų firmų (Dell, HP) modelius neišvengsite "Intel Inside" lipduko. Tačiau namų rinkai arba SOHO net ir Dell siūlo modelius su AMD ar Cyrix procesoriais.

O greitaveika? Jei planuojate vien dėlioti tekstus (Word ar HTML), tai jums tikrai nereikia naujausio mados ir MHz klyktelėjimo. Tuo labiau, kad už CPU greitį daug svarbesnis operatyviosios bei pirminės ir antrinės sparčiosios (cache) atminties kiekis. Šiais laikais nėra prasmės pirkti kompiuterį su mažiau nei 64 MB "ramo". RDRAM yra spartesnė už SDRAM ( o ši už EDO RAM), tačiau naudoja kito tipo jungtis. Ir kadangi dauguma užklausų į atmintį ateina iš 1 ar 2 lygio "kašės", tai tų RAM atminčių greičio skirtumas "neverčia iš koto". Geriau nė nežiūrėti į kompiuterį, kuris neturi 2-ojo lygio "kašės" - neblogas variantas, kai kompiuteris turi 512 MB arba 1 GB 2 lygio "cache" atminties.

Diskų kainos dabar tokios mažos, kad nėra prasmės taupyti renkantis mažiau nei 10 GB IDE diskus. Ir pažiūrėkite, kad jie būtų UltraDMA tipo. SCSI tipo diskai yra greitesni, tačiau ne tokie talpūs (tos pačios kainos) ir daug brangesni. Jie praverčia tik tada, kai vienu metu vykdote daug programų ar intensyviai "barškinate" dideles duomenų bazes.

Svarbi ir "išorinė" atmintis. Didelių diskų kopijoms padaryti reikia talpesnių laikmenų. Neblogas pasirinkimas yra daugkartinio įrašymo CD-RW įrenginiai. O gal, ji išgali kišenė, iškart imti DVD? Jie nėra skirti vien filmų peržiūrai monitoriuje. Jie nuskaito ir kompiuterinius CD bei audio diskus. Į juos įrašysite dar daugiau informacijos ir galėsite kompiuteryje vykdyti ir tas programos, kurios naudoja DVD.

DVD turi ne vieną, o net tris greičio charakteristikas: skaitymo, duomenų perdavimo ir CD-ROM diskų skaitymo. Jį pirkdami apsispręskite, kam jį naudosite dažniausiai, ir tada rinkitės, kuri charakteristika jums yra svarbiausia.

Monitoriai… Verta apsistoti ties 17". Bet ir 19" nera daug brangesni. Kadangi tai ypač svarbi kompiuterio dalis, nuo kurios labiausiai priklauso jūsų darbo su kompiuteriu komfortas, rinkitės kuo geresnį. Imkite monitorius su 0.26 mm taško dydžiu. Tačiau skirtingi monitorių gamintojai skirtingai matuoja šią reikšmę (vieni horizontaliai, kiti - pagal įstrižainę) ir ta reikšmė ne visada sako tiesą. Taip pat pasitikrinkite, ar monitorius veikia bent 75 Hz dažniu.

Monitorius jungiamas prie video plokštės. 17" monitoriui imkite video plokštę bent su.4 MB atminties - ir jos dažnis turi atitikti monitoriaus dažnį. Visada gerus monitorius su savo kompiuteriais pateikia "Dell" ir "Gateway" firmos. Apžiūrėkite monitoriaus kampus - ar juose neiškreivinamos tiesios linijos. Patikrinkite, kaip monitorius perteikia oranžinę spalvą (tai nepriimtiniausia spalva CRT monitoriams).

Bet jei turite pluoštą papildomų dolerių, siūlyčiau paimti plokščią skystų kristalų monitorių. Praeitoje Cebit parodoje Hanoveryje beveik nebuvo kompiuterių, prie kurių nebūtų šių LCD monitorių. Tad neabejotina - jiems ateitis.

LCD monitoriai užima mažiau vietos, naudoja mažiau energijos ir vienodai perteikia vaizdą visoje srityje (15" LCD perteikia maždaug tokį pat vaizdą kaip 17" CRT). LCD pašalina ekrano blyksnius ir atspindžius. TFT (aktyviosios matricos) LCD monitorių vaizdas yra daug ryškesnis nei pasyviosios matricos (dual scan).

Interneto eroje neišsiversite be modemo. Jį rinkitės priklausomai nuo telefono linijos kokybės. Geroms naujoms skaitmeninėms linijos gali tikti ir pigusis vidinis "Rockwell" modemas. "Blogo ryšio rajonams" teks rinktis geresnius (ir daug brangesnius).

Taip pat, pirkdami kompiuterį, turite apsispręsti, kada ir kaip jį tobulinsite. Po kiek laiko norėsite prijungti papildomą diską, keisti procesorių ar motininę plokštę, ar reikia papildomų "staktų" naujiems įrenginiams, kiek reikia papildomų ISA ir PCI jungčių.

Gale pateiksiu klausimyną, į kurį atsakykite patys, ir kurį nusineškite pas kompiuterių pardavėją. O dabar paklauskite - o iš kur pirkti? Aišku - iš manęs! Tik aš neparduodu kompiuterių! Tad pirkite iš tų, kurie duoda ilgiausią garantijos laiką ( bent 3 metus), apie kurių servisą negirdėjote nusiskundimų (paieškokite, gal kas iš aplinkinių yra pirkę kompiuterius iš jūsų "nusižiūrėtos" firmos. Neužmirškite, kad garsios firmos vardas (tiek kompiuterio, tiek pardavėjo) dar nereiškia kokybės.
 

Mitai … arba nepakliūkite ant pardavėjo meškerės:

  1. Ne "Intel firmos procesoriai yra gerokai lėtesni.
    Tiesa: kompiuterio visuma yra daug sbvarbiau nei CPU.
  2. Disko dydis yra toks, kokį nurodo gamintojas.
    Tiesa: 1 GB yra daugiau nei 1 mlrd. baitų. Gamintojai dažnai pateikia 10 GB kaip 10 mlrd baitų. Iš tikro toks diskas yra mažesnis net 737 MB.
  3. CD-ROM veikia tokiu greičiu, kaip nurodyta.
    Tiesa: CD-ROM beveik niekada neveikia nurodytu greičiu. Štai kodėl dauguma CD įrenginių pateikia du skaičius (min. ir maks.), pvz. 13/32X.
  4. 56 Kb modemai perduoda duomenis 56 Kbps greičiu.
    Tiesa: Geriausiu atveju greitis yra 53 Kbps. Lietuvoje duomenys retai perduodami greičiau nei 34 Kbps.
  5. Garsios firmos užtikrina geresnę kokybę ir servisą.
    Tiesa: Viskas yra Dievo rankose…
     

    Klausimynas

    Bus pateiktas vėliau…
     

    Tiesiog Java - per atstumą;
    TORO: tegu upės teka plaštakių lapais
    A. Cvetkovas. Blogio atskleidėjai
    NSO puslapis
    Vartiklio naujienų puslapis
    Pagrindinis Vartiklio puslapis
    Globalusis lietuviškasis tinklas