Niekada nesakyk, kad mirė

Taip pat skaitykite: Senų kompiuterių panaudojimas.  

1992-aisiais Peter Sugarman, multimedia dizaineris iš Virdžinijos, parašė esė "Neobeprotiški kompiuterių sprendimai", kurioje neigė poreikį atnaujinti kompiuterių techniką: "Tai tarsi hormonais išaugintas viščiukas. Kompiuterinė technika pasensta vos tik nupirkta. Programos pampsta reikalaudamos vis didesnių diskų".

Piteris pasiūlė sprendimą: "susiraskite gyvybingą, suderinamą ir santykinai nemarią aparatinę platformą, operacinę terpę, kuri būtų ne rėksminga, o STABILI bei pakanamai patikimos programinės įrangos rinkinį – pagrindinėms tekstų tvarkymo, skaičiavimų, duomenų bazių ir ryšių funkcijoms. Tada išmokite naudotis ia technika r jos nekeiskite bent 10 metų. Tik tada ryžkitės naujam kompiuteriniam sprendimui – bet tik tuo atveju, kad jūsų praeitą dešimtmetį naudota įranga jau visai netenkina".

Ką mano Piteris po 8 metų? "Windows maras siaučia aplink. Stupidware, kuri normaliai neveikia lemia įprastą dabo vietos aplinką". Tačiau nuo jo minėtos esė parašymo atsirado Inernetas. Kaip multimeda kūrėjas išvengia viską nušluojančios bandos?

Taigi, jis priverstas viena koja šuoliuoti su ja.Tačiau jo naudojama programinė įranga tiesiog svaiginanti. Jis dirba su "WriteNow" tekstų procesoriumi, kurio "copyright" įrašai yra 1986 m. NeXT bei 1992 T/Maker. Abiejų firmų jau nėra verslo pasaulyje, tačiau jų programa vis dar gyva. Piteris dirba su 3 tos programos versija ir jos neatnaujino iki 4-os versijos.

Milijonai asmenų išsuko iš greitkelio neigdami jų laukiančias ir nuo naujų kompiuterių lūžtančias lentynas. Jie neatnaujina ne tik kompiuterių, bet ir naudojamos programinės įrangos. Jie tebenaudoja nusenusius kompiuterius, kurių pajėgumas yra niekingai mažas lyginant su šiuolaikine technika. Ir daugelis jų jais patenkinti labiau, nei jūs savo chromu žvilgančiu naujuoju pirkiniu.

Jūs pasirinkote didelius skaičius, už juos net permokėję dėl naudojimosi sudėtingumo ir palaikymo vargų. Jūs įpratote prie nuolatinės "trijų pirštų kombinacijos" (Ctrl-Alt-Del) ir pamiršote, kad VAX neturėjo "Reset" mygtuko.

Kiti rinkosi kitą kelią. Jie neišmetė pasenusių kompiuterių - tų su niekuo nesuderinamų, bet nelūžtančių mašinų. Jie Internete susikūrė vartotojų palaikymo sistemą. "Hakeriai" garažuose gamina ir pardavinėja priedus padidinančius šių retrokompiuterių galimybes. Programuotojai rašo programas leidžiančias naršyti Internete.

Iš tikro - kokių pajėgumų reikia norint skaityti ir išsiųsti el.paštą? Per paskutinius 3-4 m. nebuvo sukurta nieko, kas tikrai būtina vartotojui. Su nauju PK padaroma tiek pat, kiek su "Commadore 64" (1982-85 m. laikotarpiu buvo parduota 18 mln. C64 kompiuterių - tą dešimtmetį tai buvo populiariausias kompiuteris), o jų vis dar liko ir naudojama apie 1 mln. Esant dideliam kiekiui namų ir verslo programų, priedų ir periferinės įrangos - šie kompiuteriai vis dar naudingi ir populiarūs. O kur dar "Commodore" firmos 1985 m. išleistoji "Amiga", kurią vis dar naudoja 0,5 mln. vartotojų? Su video priemonėmis, balso sinteze, stereo garsu, patogia grafine sąsaja, lygiagrečiąja operacine terpe ir grafikos įranga - 15 m. senumo "Amiga" vis dar yra tarsi daiktas iš ateities. Ateities, kurios niekada nebuvo...

Šie kompiuteriai tebegarbinami tūkstančiuose WWW svetainių. Tebeleidžiama per 50 elektroninių ir spausdintų žurnalų: JAV, UK, Vokietijoje ir tuzine kitų šalių. Jų fanatikai tikina, patrauklumas lengvasvorėje OS - PK su 600 MHz Pentium III ir "Windows" terpe atrodo veikiantis lėčiau, nei "Amiga" su 68060. Praeitais metais "Gateway" išleido naują OS šiam senam kompiuteriui, o "Microcode Solutions" sukūrė "Fusion" programą įgalinančią "Amiga" kompiuteriuose vykdyti "Mac" programas, o kelios firmos pardavinėja plokštes leidžiančias dirbti "Windows" terpėje. Fanatikai įsitikinę: "Tik iš mirusio paimsite mano Amiga!"

Pirmieji kompiuteriai buvo tarsi žaislai - mes juos mylėjome būdami maži, jie mums nusibodo paaugus ir ilgimės - suaugę. PK greitai sensta ir nepajėgia vykdyti naujesnių programų - ir sunku įsivaizduoti PK kaip vertybę. Juos nuolat reikia pirkti naujus. Tačiau daugelis vis dar prisimena pirmąjį susidūrimą su jais.

Tad "lobių" paieška tebesitęsia. Pernai "eBay" įkūrė "Vintage Hardware" kategoriją, kurioje galima pirkti "Amiga" dokumentaciją ar "Atarisoft" kartridžus. Senienoms skirtų "Usenet" ir el.pašto konferencijų populiarumas nuolat kyla. Jose rasite atminties, magnetinių būgnų, CP/M, Foerth, Prolog, perfokortų ir perfojuostų paieškų užklausas. Daugelis apie tuos savo kompiuterius kalba kaip apie mylimus naminius gyvūnėlius.

Yra žmonių, kurie pamėgo programas, kurios naujuosiuose kompiuteriuose nebeveikia. Joel Westergerg neišmeta "Macintosh SE/30", nes naudoja "MacPaint": Ši sena programa suteikia piešiniams (ypač juodai/baltiems) ypatingą pojūtį, kurio negalima išgauti kitomis programomis".

Tai, kad jie neatnaujina savo technikos dar nereiškia, kad jie atsisako viseo galimybių ir Interneto. Jie yra išradingesni pritaikydami naujoves savo nusenusiai technikai. Jie išleidžia šimtus dolerių papildymams - kai už tą pačią sumą galėtų nusipirkti naują kompiuterį. Tai kodėl jie jo neperka? Nes jie nenori palikti seno draugo!

Prieštarausite, kad iki šiol kalbėjome apie "našlaičius" - platformas, kurių daugiau nepalaiko jų kūrėjai. Tačiau "NewDeal", privati programinės įrangos kūrimo firma (www.newdealinc.com), esanti Masačusetse kuria programas "Intel" kompiuteriams, veikiančias tiek "Windows2000", tiek 1984-ųjų IBM PC kompiuteriuose. "naudotų automobilių rinka 6-is kartus didesnė už naujų", - sako Clive Smith. Ir gali ateiti laikas, kai naudotų kompiuterių rinka viršys naujų. Ir tarp jų x86 platforma yra didžiausia.

"Nereikia Ferari norint nuvažiuoti į parduotuvę". "NewDeal Office 3.0" kainuojantis 70 USD turi tekstų redaktorių, dienotvarkės planavimo priemonę, skaičiuoklę, duomenų bazę, piešimo programą, Interneto naršyklę, kontaktų menedžerį ir OS. Programos veikia tiek 286 su 640 KB, tiek Pentium III. Terpė be galo panaši į "Windows'98". Programas nepaprastai lengva naudoti, o visas paketas teužima 10 MB diske (iš jų - teksto redaktorius tik 87 KB ir turi visas galimybes, kurių pakanka 95% kompiuterio vartotojų). O 50 USD kainuojantis "WebSuite" yra 7 MB apimties ir yra sudarytas iš Interneto naršyklės, el.pašto ir pokalbių (chat) programų.

30 darbuotojų turinti firma turi gilias retro šaknis. 9-me dešimtmetyje Smitas planavo tiek C64, tiek "Amiga" platinimą. O ir "NewDeal" šerdis yra pagal licenciją paimta iš"GeoWorks", kurioje Smitas dirbo vyresniuoju vadybininku. "GeoWorks OS" buvo "Commodore 64" lygiagrečioji terpė, kuri iki šiol tebegerbiama už jos nedidelę apimtį ir veikimo stabilumą ("GeoWorks" forma šiuo metu užsiima bevieliu ryšiu).

"Redemtech" (www.Redemtech.com) standartinis pasiūlymas: "Pentium" 90 MHz su 16 MB RAM. Modemu ir 15 colių monitoriumi bei "NewDeal" paketu - už 200 USD gaunate sistemą paruoštą darbui Internete. Šiais metais tikimasi parduoti 250 tūkst. naudotų kompiuterių (nemažai jų iš JAV išvežant į besivystančias šalis, pvz., Senegalą ar Pakistaną).

"Žmonęms reikia darbinio arkliuko. Kompiuteris turi veikti net ir tada, kai jį užmina dramblys". Tokie patikimi tėra tik seni kompiuteriai. Numeskite "Tandy" nešiojamą kompiuterį iš 2 m. aukščio - ir jis toliau dirbs tarsi nieko nebūtų nutikę.

Daugelis žmonių tesidomi tik "Packman" žaidimu ("Classic Gaming" svetainę kasdien aplanko apie 30 tūkst. Interneto naršytojų). Ir nors seną kompiuterį galima įsigyti už 50 USD, ne visada jam ant stalo atsiras laisva vieta. Tada gelbsti emuliatoriai (pvz., "Catakig" "iMAc" lange imituojantis "Apple II"), leidžiantys vykdyti pamėgtas programas svetimose terpėse. "Activision" (įkurta 1979-ais) pateikė 30 klasikinių "Atari" žaidimų. "Hasbro Interactive" užtikririno populiariųjų žaidimų (pvz., "Asteroids", "Centipede", "Pong") veikimą "Windows" terpėje. Gaila, kad tik 2% senųjų žaidimų tiek pat patrauklūs kaip ir 80-aisiais (pvz., "Rescue Raiders", "Conan", "Karateka", "Skyfox", "Wizardry", "Ultima").

Šiame puslapyje galite palikti savo atsiliepimus apie senų kompiuterių panaudojimą.

Dirbtinis protas?
Kas laimėjo mozaikų mūšį?
Kiber-mūšiai
NT ar Linux?
Kaip aš pirkau kompiuterį?
Karštos naujienos
NSO ir paslaptys
Slaptoji doktrina
Kieta ar minkšta kalba?
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Informacijos ekologija
Į ką iškeisčiau muilo operas?
Vartiklio naujienos
Globalusis lietuviškasis tinklas