Realaus laiko Interneto priemonės paieška
[ Publikacijos sentencija:
"Tas žmogus turtingiausias, kurio malonumai kainuoka mažiausiai".
Henris Deividas Toro ][ "Lietuvos Ryte" B.Burgis paskelbė, kad "Vartiklis" - pirmasis pornografijos tinklalapis (o kodėl ne tinklapis? ... netaupom, brolau, netaupom...)
Nemažai yra norinčių "Internet" tinklą panaudoti taikymais, kuriems aktualus tiesioginis (realaus laiko) vyksmas, pvz., telefoniniams pokalbiams perduoti. Tai daug pigiau, nei pokalbiai su užsieniu įprastomis telefono linijomis. Kai kurios firmos norėtų stebėti gamybos procesus, įvairių daviklių reikšmes ir kita. Didėja tiesioginių telekamerų populiarumas. Tad yra nemažai sričių, kur informacijos perdavimo pauzės nepriimtinos. Pats "Internet" (ir kartais atsirandantys jo "kamščiai") nesuteikia tokios galimybės, tačiau įvairios programos, priemonės ir standartai gali padėti išspręsti šį nelengvą klausimą.
Pagrindinė kliūtis yra TCP/IP protokolas, kuris, siekdamas išvengti grūsties, riboja paketų, kuriuos vartotojas gali siųsti į tinklą, kiekį. TCP taip pat suteikia priemones patikrinti ir pakartotinai persiųsti pažeistus paketus. Be to, kiekvienas maršrutizatoriui ("router") reikia kažkiek laiko paketo nuskaitymui ir nusiuntimui kitam maršrutizatoriui. Paketui ilgai keliaujant šios pauzės kaupiasi. Jei telefono tinkluose tos pauzės yra apie keliasdešimt milisekundžių, tai "Internet" tinkle jos išsipučia iki kelių šimtų milisekundžių ir kartais (nei iš šio, nei iš to) gali išsitęsti net iki sekundės ir ilgiau. Tai viena iš problemų abipusio ryšio taikymuose, kuriuose tokios pauzės yra vengtinos. Todėl buvo bandoma TCP/IP protokolą pakeisti kitais.
RSVP (Resource Reservation Protocol) yra IETF pasiūlytas resursų išskyrimo protokolas. Jis įtraukiamas į daugelio maršrutizatorių gamintojų (pvz., "Cisco") ir programinės įrangos (pvz, "Microsoft Explorer") produktus. Taikymai, siųsdami į tinklą RSVP rezervavimo pranešimus, gali pareikalauti nurodytos duomenų perdavimo kokybės. Ši kokybę turi užtikrinti visi pakeliui esantys maršrutizatoriai. Bet RSVP nėra maršrutizavimo protokolas, todėl RSVP demonai serveryje privalo valdyti naudojamus maršrutizavimo protokolus, kad gautų reikiamus kelius informacijai perduoti. Ir kai kurie nors resursai priskiriami vienam, tinklo pralaidumas kitiems sumažėja.
ST2 (Stream Protocol, version 2) yra kitas IETF eksperimentinis resursų išskyrimo protokolas, kuris pradinėje būsenoje sukuria ST2 paketų srautą iš vieno tinklo taško į kitą (ar kelis) tašką - parenkant tam tinkančius kelius. Jį kurti padėjo "Bay networks" firma, bet tikėtina, kad ST2 pakeis naujesnis RSVP protokolas.
T/TCP (Transactional TCP) bando pagerinti įvairių duomenų tipų perdavimo pralaidumą "Internet" tinkle viename pakete talpindamas ir valdančiuosius, ir informacinius duomenis. Taip dėl mažesnio paketų kiekio sumažinama ryšio nustatymo etapo trukmė. T/TCP protokolą palaiko dauguma "Unix" sistemų, tačiau jam nėra sukurta daug taikymų, nes nelabai tikima jo naudingumu.
RTP (Real Time protocol) pagerina ir veikia virš "Internet" jaunystės dienomis sukurto UDP (User Datagram Protocol) protokolo. Jis leidžia pačiai sistemai atstatyti nežymiai pažeistus paketus, todėl jų nereikia pakartotinai persiųsti. Taip pat jis turi priemones srauto valdymui ir sinchronizacijai laike (tarp siuntėjo ir gavėjo). Jis neblogai tinka video, audio ir kitokiai daugialypei informacijai perduoti bei organizuoti telekonferencijoms. Yra ir kitų sprendimų duomenų srauto perdavimo pageitinimui. Vienas jų - perjungikliai (switchers). Tradiciniai maršrutizatoriai (routers) skaitydavo kiekvieną paketą ir kiekvienam jų ieškodavo gereiausio kelio - tai buvo patikimas bet lėtas kelias. Perjungikliai skaito tik pirmuosius kelis srauto paketus ir pagal juos visiems kitiems parenką tą patį vieną kelią - greičiau, bet ne taip patikima.
Analoginiai modemai ribojami 56 KB greičiu. Modemai, skirti veikimui su kabelinės TV kanalais, pasiekia 30 Mbps greičiu, bet tam reikia gerokai atnaujinti įrangą, o taip pat galimi konfliktai (ir greičio sumažėjimas) su TV signalais. ISDN linijos turi 128 Kbps greitį, tačiau yra gana brangios, sunkiai diegiamos ir ne visur prieinamos. Įvairios DSL (Digital Subscribe Line) modifikacijos (ADSL, HDSL, VDSL) suteikia greitį didelio duomenų suspaudimo dėka. Jos nėra brangios, tačiau labai efektyvios tik nedideliems atstumams (iki 10 km).
Jau nemažai firmų (Lietuvoje žinomesnės būtų "UUNet" ir "Sprint") siūlo realaus laiko "Internet" paslaugas, dažniausiai RSVP ar telefonų linijų saveikos priemonėmis. Tačiausias šių paslaugų trūkumas, kad jomis naudotis galima tik vieno paslaugų tiekėjo tinkle. Plitimui trukdo finansiniai klausimai. Padėti galėtų tokios tarpininkavimo kompanijos kaip "Aim Quest" (į jos aprėpiamų ISP sąrašą įėjo ir "Omnitel"), kuriančios paslaugas "klajokliams" (roaming), leidžiančias prisjungti prie "Internet" per bet kurį joje esantį ISP.
Naujausias Vartiklio numeris
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis