Prieš audrą ar prieš štilį?

[ Publikacijos sentencija:
"TV yra prietaisas, leidžiantis žmonėms, kurie neturi ką veikti, stebėti tuos, kurie negali ką veikti".
Fredas Alenas ]

[ "Internet" tai ne spėjimas - tai realybė ]
[ "Lietuvos Ryte" B.Burgis paskelbė, kad "Vartiklis" - pirmasis pornografijos tinklalapis (o kodėl ne tinklapis? ... netaupom, brolau, netaupom...) Ar tikrai - tad meskite akį bent dabar ]

Žiūrint per stiklo prizmę į ateitį šviesią personalinių kompiuterių (PK) plėtrą pradeda temdyti niūrūs bloga lemiantys debesėliai. Jų epicentras yra Pietryčių Aziją ištikusi finansinė krizė, kuri gręsia išplisti visame pasaulyje. Tai ne tik sumažins PK pardavimo tempus, bet ir padidins kapitalo, reikalingo tolimesniam technologijų vystymui, investicijas. Bet ties pagrindinėmis kryptimis vis dar plačios properšos - tad optimizmo dar netrūksta.

Papildomas šoninis straipsnelis

Ar atsimenate Atlantos vasaros Olimpiadą, kai IBM giganto kurtas olimpinis voratinkliukas kaip mat užspringo nuo didesnio lankytojų kiekio. Atrodo, jie niekad nesimoko - šį vasario mėnesį dėl tos pačios priežasties "kraujais plūsta" jų "SuperBowl" svetainė.

Susimąstykit apie tai... Iš kompiuterių firmų aš pasitikiu tik "Dell" - apie ją daugiau bus artimiausiu metu...

Kaip bus iš tikrųjų daug lems daug įvairių faktorių - priklausys nuo to, į kurią pusę nusvirs svarstyklių lėkštė:

  1. Ar įvyks sukilimas prieš "Intel" ir "Windows" (prieš keletą metų šmaikščiai pavadinta "Wintel) sąjungą, kuri verčia nuolat pirkti didesnių pajėgumų techniką?
  2. Ar pardavimų modelis pasikeis į "surinkti pagal užsakymą" pusę?
  3. Ar PK komponentų perteklius sumažins PK kainą, - taigi ir šio tipo pirkinių patrauklumą? (Pvz., 1997-aisiais diskų gamintojai skyrė daugiau lėšų technologojos vystymui ir tai išsiliejo sparčiu ir putotu diskų apimties augimo srautu).

Tokie ir kiti veiksniai lėmė nežymų prekybos aktyvumą paskutinėmis 1997-ųjų savaitėmis (lyginant su ankstesniais mėnėsiais). O tai reiškia, kad šiemet žūtbūtinėje kovoje gali pralaimėti kai kurios firmos.

"Unix" rinką toliau tebeklibins naujoji "Windows NT 5.0" versija sąveikoje su naujaisiais daugiaprocesoriniais procesoriais. Tačiau "Microsoft" firmai į veidą tranko antimonopolistiniai JAV Teisingumo departamento, 9-ių JAV valstijų ir privačių asmenų išpuoliai. Tad gali atsitikti, kad programinės įrangos gigantas sulaikys "Windows NT" ir "Windows 98" išleidimą, nes iš operacinės sistemos teks išoperuoti ten įsiūtą "Internet Explorer" naršyklę.

Tačiau lemiamas svertas programinės įrangos ūkyje gali būti PĮ kūrėjų, VAR ir kitų programuotojų žingsnis "Java" technologijos pusėn - ten, kuri šiuo metu tėra vienintelė ryški alternatyva pernelyg išpampusioms "Windows" terpės programoms (bet manoma ir kitaip, - šis klausimas bus aptartas ir kovo pradžioje pasirodysiančioje "Naujojoje komunikacijoje"). Žmonės nori paprastesnių, pigesnių įrenginių, kurių nereiktų nuolat keisti tobulesniais. Didėja paklausa kompiuteriams pigesniems nei 1000 JAV dolerių.

"Internet" vystymasis nesustos, tačiau skirtingos sritys plėsis nevienodai. "Web" programavimo įrankių rinka ir toliau bus "karštas" pyragėlis. Tuo tarpu elektroninė prekyba prarado pozicijas dėl saugumo ir kultūriniai veiksnių, o kitos, pvz, "stūmimo" (push) technologijas jau nėra tokios tviskančiai akinančiai, kaip atrodė pradžioje.

XML leidėjams

Knygų leidėjai domisi XML (Extensible Markup Language, žiūr. prognozes apie jos ateitį), nes ji yra lengviausias būdas informacijos perkėlimui į "Internet". O knygų leidybos apyvarta vien JAV sudaro 225 mlrd. dolerių apyvartą.

Šiuo metu Voratinklyje tebedominuoja HTML, nors vasario mėnesį W3C patvirtino XML kaip alternatyvų būdą leidybai "Internet" tinkle. Apie ją prabilo ir pats Bilas Geitsas, - o tai jau daug ką reiškia... Tiek HTML, tiek XML yra bendresnės SMGL kalbos poaibiai (skaitykite straipsnelį apie HTML pagrindus).

SMGL leidžia taip aprašyti informaciją, kad ją galima būtų atvaizduoti bet kokioje laikmenoje (ar tai būtų knyga, žurnalas ar kompiuterio ekranas). Tai plečiama technologija, kuri gyvuoja jau gerą dešimtmetį ten, kur reikia keistis informacija nežinant kokioje terpėje ji bus atvaizduota. Tik dabar pagrindinė XML dėmesio priežastis pasidarė poreikis publikuoti informaciją "Internet" tinkle. Metų gale turi pasirodyti pirmosios RIMTOS XML pripažįstančios programos.

Apie XML skaitykite daugiau


Global Lithuanian Net
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis