Ar Netscape bus kelrodė žvaigždė?
"Kur šiandien norite eiti?", įkyriai savo reklamose klausinėja "Microsoft". "Tai nesvarbu, jei imate mus", paaiškina "Netscape".
1995-ais "Netscape Navigator" (NN) pakeitė kompiuterinio pasaulio tėkmę ir tapo populiariausia programa pasaulyje, kurios pagalba "Internet" naršo dešimtys milijonų skaitytojų. "Vartiklį" ją naudodami perverčia apie 90% visų smalsuolių. Likusius 10% dalijasi "Microsoft" IE kartu su kitomis peržiūros programomis. Tik 1996-ais "Microsoft" pastebėjo, kad pražiopsojo svarbią sritį ir puolė vytis plagijuodamas NN galimybes, - ir tai tik vienai, "Windows" terpei. Ir tą tebedaro ligi šiol. Ir visomis priemonėmis bando atkovoti rinką.
Tačiau šio mūšio kertinis akmuo ne peržiūros programos, - kovojama dėl bendro darbo užtikrinimo Tinkle. Ir "Netscape" siekia, kad elektroniniu paštu būtų perduodama tokia pat informacija, kokią regime WWW puslapiuose: su piešiniais, garsais ir programomis. Tai ir yra vienas iš naujos "Communicator" programos tikslų. Antra, duomenų perdavimas Voratinklyje turi būti saugus. Šiuo metu tik maža dalelytė elektroninių laiškų keliauja saugiai.
Trečia, dabartinis paštas užmiršo asmenybę. Tačiau nauja pašto karta į laiškus įrašys skaitmeninį parašą, užtikrinantį, kad laišką atsiuntė tas, kas ir užrašyta jo antraštėje. Ketvirta, vis dar sunku sinchronizuoti paštu, kai juo tenka juo naudotis esant skirtingose vietose: įstaigoje, namuose ar kelionėje. Nauji "Netscape" produktai (pvz., "Constellation") leis skirtingose mašinose turėti identiškas pašto terpes.
Šių ir dar daugelio kitų nepaminėtų galimybių visuma leidžia "Netscape" firmai vėl tikėtis atsiplėšti į priekį nuo į kulnus kvėpuojančio "Microsoft".
Ką daryti "Microsoft"? Jam lieka šeši šansai, leidžiantys ardyti "Netscape" planus.
- NT išplitimas. Ir nors "Netscape" parduoda serverius NT terpei, "Microsoft" analogiški produktai glaudžiau sąveikauja su NT.
- Jau sunokusi komponentų technologija. Naujojoje "Visual Basic" 5.0 versijoje "ActiveX" elementų sukūrimas tėra nesudėtingas uždavinėlis. Ką galima priešpastatyti "ActiveX"? Gal, "Java" pupas ("Beans"), - tačiau rašalas dar nenudžiūvo nuo šios specifikacijos puslapių.
- Terpės nuosavybė. "Windows" pardavimas su "įsiūta" "Internet Explorer" peržiūros programa NN viešpatavimą daro problemišku.
- Tranzakcijų serveris. Šią galimybę pražiopsojo "Netscape" firma ir "Microsoft" su IIS 3.0, o dabar ir 4.0 ją aplenkia.
- Neprisirišimas prie vienos kalbos. "Netscape" tiek serverio, tiek kliento pusėje spaudžia naudoti "Java" ar "JavaScript". "Microsoft" leidžia kurti komponentus ne tik su "Java", bet ir C++ ar net "Cobol". Kliento pusėje pasirinkimas irgi platus: "JavaScript", "VBScript", "Perl" ar "Python". Ir tenka taikstytis su tuo, kad kalbos, skirtos Voratinkliui, veisėsi lyg triušiai.
- Atvirumas. Ką? Blogai išgirdau? Negi "Netscape" turi šioje vietoje bijoti "Microsoft"? Atsakydamas į "Microsoft" CSS ("Cascading Style Sheets"), "Netscape" sukurs JSS ("JavaScript Style Sheets"), bet tai bus tik su NN 4.0 versija. O iki tol "Microsoft" džiaugsmingai šūkaus, kad jis yra geresnis Voratinklio gyventojas. Laikas bėga, o žaidimo taisyklės gretai keičiasi, - ir toks jis yra, "Microsoft".
Iš kitos pusės, "Netscape Communicator" savo puošnia apranga nėra tarsi koks šveicarų gvardietis paradams. Sudarytas iš NN 4.0, "Messenger" el. pašto, "Composer" HTML redaktoriaus, "Collabra" bendro darbo Voratinklyje organizatoriaus ir "Conference" diskusijų (tiek balsu, tiek raštu) komponentų. Papildomai "Pro" variante dar yra "Constallation" darbo stalas, "Calerdar" darbų tvarkaraščiui tvarkyti ir kita.
Tarp naujų HTML kalbos galimybių paminėtinos sluoksniavimas, - paprastas būdas animacijai, stilių rinkiniai ir tikslus objektų pozicijos nustatymas WWW puslapyje (pvz., 60 pikselių žemyn nuo viršutinio dešinio puslapio kampo). Lengviau įdedami "Java" elementai. Ypač didelė pažanga organizuojant Voratinklio atžymas ("bookmarks").
Voratinklyje kova nenurimsta, o dar tik įsiplieskia lemiamam susirėmimui.
WebTV: Bilo Geitso naujasis žaisliukas
Praeityje Bilas Geitsas taip dažnai kartojo savo sakralinę frazę: "Mes parduodame kodą", kad mes ėmėm tuo ir patikėjom. Dabar "Microsoft" nupirko "WebTV". Proto sumaištis! Kaip įsivaizduoti, kad muzikos garsai ir natos yra programos "kodas" ir kaip bus išleidžiamos naujos šios "programinės įrangos" versijos? Dar suprastum, jei tai padėtų parduoti daugiau kodo, daugiau programų. Tad už ką sumokėti pinigai? "Microsoft" niekada nemokėjo krūvos dolerių už kažką - jis bevelijo laukti tol, kol prinoks rinka ir tada pirkdavo pigiai. Tačiau nė vienas iš paskutinių didesnių pirkinių nebuvo susijęs su kodo pardavimu.
Gal Bilas paprasčiausiai susipyko su savo sugebėjimais? Jis nori pažiūrėti, kas bus ir ką dar gali išmokti. TV atrodo yra kažkas, kas gali būti įdomu ir jis užsimerkęs perka viską, kur tik pamato TV ženklą - nuo "WebTV" iki palydovų ir telekomunikacijų. Jei turi pinigų daugiau nei proto, kodėl neišleisti į laisvę karvelių pulko (arba džino iš butelio)? Tokia teorija skirta kovai su vėjo malūnais. Tai turtingo vaikio sindromas: "Įmeskim bombikę į tualetą ir pažiūrėkim, kas iš to bus".
Kiti mano, kad Bilas pajuto kažkokį "karštą" pulsą - TV ir PC susiliejimą. Apsidairykim aplink: kompiuterių daugėja, jų galimybės auga, O TV vis dar lieka vien TV.
O gal "Microsoft" šimtaprocentinėje psichozėje? Jam (kaip visam pasauliui 1920-aisiais ir 1950-aisiais visur vaidenosi raudonieji ir komunistai) - visur vien tik priešai. Visi susiuostė prieš jį! O "Internet" tik blogina šį reikalą. Šį reikalą "Microsoft" pražiopsojo ir kai susigriebė - teko mesti visas jėgas, kad pavytų benuvažiuojantį traukinį. Kad kiek ir būtų buvęs BUM! Akivaizdu, kad "Microsoft" nežino, koks bus kitas didelis dalykas, nes neturi laiko žvalgytis ne tik į ateitį, bet ir turi tempti mirusią praeitį, pvz., ranka rašomo teksto įvedimą (Pen-Windows).
Firmos struktūra suprojektuota taip, kad sureaguotų į klaidingas kryptis, o tikrąsias vertybes ignoruotų. Ji tarsi užsukamas laikrodis. Jei kurioje nors srityje reikalai klostosi gerai, ji į ten jau yra pavėlavusi. Jei ji kažką pradeda pati, tai pasmerkta žlugti. Kaip kadaise OS/2. Savo veiklos pradžioje ji turėjo "Multiplan" skaičiuoklę DOS terpei. Tačiau tik po Lotus 1-2-3 sėkmės ji vėl grįžo prie šios srities (Excel). Kai kažkas prisuka laikrodį, jis eina. Pamiršo - sustoja.
Aišku, kiekviena firma su savo pinigais gali daryti ką nori, tik ar būtina krėsti kvailystes. Nors, kai banke turi nemaža atliekamų dolerių, vienas ar kitas klaidingas sprendimas nevirsta tragedija.
Taip pat skaitykite:
PĮ šachtininkams
Voratinklis virš mokyklos
Kaip sekasi, nepažįstamasis?
Pitonas, kandantis sau uodegą
Vilniaus Gaonas
Vartiklis