Nukapoti pirštus!
Vyksta tikras karas. Tinklo kompiuteriui (NC) reikia įsiveržti į PC rinką. Tai pigūs, bet galingi įtaisai, kuriems nėra būtinas "Intel" procesorius ir "Windows" terpė. Pamatę lendant kaimynus į savo daržą, "Microsoft" ir "Intel" firmos pradėjo ginti savo teritoriję vartotojams pasiūlydamos sprendimus, sumažinančius PC ekspoatacijos kainą. Tai "NetPC" ir "nulinio administravimo" ("zero administration") koncepcijos.
Didžiausios kompiuterių išlaidos yra susijusiso su jų priežiūra. Vartotojai dažnai sukuria sau problemasd pašalindami sisteminius failus, pakeisdami konfigūraciją ir t.t. Tada jie yra priversti skambinti į serviso centrus ar ieškoti netolies esančio "galvočio", - o tai, dažniausiai, papildomos išlaidos. "NetPC" gali jas sumažinti, nes:
- neturi vietos naujiems įtaisams prijungti;
- kompiuterio korpusas yra užrakinamas;
- "Vinčesterio" diskas skirtas tik kešavimui;
- nebūtini diskelių ar CD-ROM įrenginiai.
Kadangi vartotojas negali pakeisti nei aparatūrinės, nei programinės kompiuterio dalies, jų priežiūros specialistai gali būti tikri, kad visų kompiuterių operacinių sistemų, failų ir naudojamų programų versijos bus tos pačios. "NetPC" BIOS (pastovi atmintis) veikia "prijunk-ir-dirbk" ("plug-and-play") principu, kad galėtų automatiškai konfigūruoti kompiuterio įrenginius. Daugiau nereiks derinti aparatūros įrenginių, perjuginklių ("switches") ar vykdyti atskirų įrenginių diegimo bei konfigūravimo programų. Visi leistini "NetPC" įrenginiai bus prijungiami per USB ("Universal Serial Bus), "FireWire" ar kito tipo jungtis.
Užrakinamas "NetPC" korpusas neleis "smalsiukams" kišti nagų į kompiuterio vidų, )- o ten juk dar galima šį tą pakeisti, - įdėti papildomos operatyviosios atminties, įdėti talpesnį diską. Šiems darbams reikia "išardyti" kompiuterį - užrakinimas neleis to daryti be atsakingo asmens priežiūros.
Unikalus "NetPC" kompiuterio identifikatorius (ID) taip pat įrašomas į BIOS, kaip ir MAC adresas "Ethernet" tinklo plokštėje. Jis padės inventorizuoti techniką ir automatiškai diegti programinę įrangą. Dabartinės administravimo sistemos kompiuterio patikrinimui naudoja kelis požymius. Pavyzdžiui, "Microsoft" firmos SMS ima kompiuterio vardą (jis nurodomas diegiant kliento operacinę terpę), NT domeno vardą ir tinklo plokštės MAC adresą. Ir net jei pasikeičia kompiuterio vardas, SMS ir toliau laiko, kad tai tas pats kompiuteris. Unikalus ID panašiose situacijose pašalins galinčių kilti prieštaravimų galimybę.
DEidžiausia kliūtis "NetPC" plisti yra ta, kad vartotojai nori iš technikos "išspausti" maksimumą - turėti pajėgumą, lankstumą ir pasirinkimo laisvę. O juk "NetPC" pagrindinė idėja ir yra riboti vartotojo galimybes. O tai viena iš priežasčių, kodėl nepaplito dar pigesni terminalai. Ir vis tik tikima, kad po metų ar dviejų "NetPC" sudarys apie 5-15% visų PC parko.
Galimybių ribojimas neužsidaro vien "NetPC". "Nulinio administravimo" (ZAW) galimybės bus realizuojamos naujose "Windows" 95 ir NT versijose. ZAW numato tris pagrindines galimybes:
- automatinį sistemos atnaujinimą ir programų diegimą;
- nuolatinį duomenų ir konfigūracijos kešavimą;
- PC administravimas iš vienos darbo vietos ir sistemos "užrakinimas".
"Windows" galės startuoti esant minimaliai tinklo konfigūracijai, o po to patikrinti "Internet" ar vidinį firmos tinklą, kad galėtų automatiškai atnaujinti sistemos komponentus, įrenginių tvaerkykles ar net pakeisti pačią operacinę sistemą. Sistemos keitimų istorija įsimenama ir pas klientą, ir serveryje, kad, pvz., nepavykus įdiegti kokio nors komponento būtų automatiškai grįžtama prie ankstesnės versijos.
ZAW leis klientui kompiuterio įjungimo metu įsikelti konfigūraciją iš serverio. "Judrūs" vartotojai galės prisėsti prie bet kurio firmos kompiuterio ir matyti tą patį "vaizdelį". O informacijos kešavimas serveryje padės jam išvengti informacijos praradimų netikėtai "lūžus" darbo vietai.
Administravimas iš centro gali uždrausti kliento "Windows" terpei naudotis kai kuriais įrenginiais, pvz., diskelių ar CD_ROM įrenginiais. NT terpėje galima uždrausti naudotis ir portais (deja, "Windows" 95 terpė neleidžia patogiai ir saugiai to padaryti). Taip pat galima nurodyti, kokiomis programomis vartotojai gali naudotis ir jų naudojimo ribas (pvz., uždrausti įkelti "ActiveX" komponentus). ZAW tiesiog svajonė ten, kur reikia išsaugoti stabilią aplinką, pvz., mokymo klasėse ir t.t.
Pagrindinis 'Vartiklio' puslapis