'Java' ir ne tik ji!"

Čia į krūvą surinktos kelios trumputės pastabos apie keletą klausimiukų, artimų "Java" kalbai. Tai:

 1. Kol drambliai snaudžia, pelės dirba!
  (apie tai, kol milžinai "Sun" ir "Oracle" vis dar tebekalba apie būsimus "Internet" PC, atsiranda vikri firmytė, kuri jau šiandien pasiūlo užbaigtą daiktą)
 2. "Java" Achilo kulnai
  (kelios silpnos "Java" technologijos vietos ir jos palyginimai su C++)
 3. Kur ten "Java" - jai kelnytės per trumpos?!
  (primenami "Java" konkurentai)
 4. Išraukime piktžoles
  ("Web" vystymasis ir prognozės)
 5. Tiesiog 'Java'
  ("Ankstesnio 'Vartiklio' numerio straipsnis apie 'Java' kilmę ir savybes.)

Tiek vietos skiriama šiems klausimams, nes šie metai buvo "Internet" metai. Geriausiu modemu vartotojai pasirinko " U.S. Robotics", o tarp peržiūros programų -"Accent Pro" 2.0 (jis minimas praeitame 'Vartiklyje'). Daug kur šmėkšteli Quarterdeck" firmos pavadinimas: ji sukūrė ne tik QEMM 8.0, bet ir "WebAuthor" priedą "WinWord" redaktoriui, leidžiantį kurti HTML dokumentus, o taip pat "WebCompass" - "Web" paieškos programą.
O koks kompiuteris be žaidimų iš kurių vartotojai pasirinko "Mission Critical", nors neblogas yra ir "This means War" ("Tai reiškia - Karas")

Ir neužmirškite:
Jei nesuplosite apvalios sumelės elektrikams, jie iškirs srovę modemams.

Kol drambliai snaudžia, pelės dirba!
Pasirodė pirmieji CPU, pritaikyti "Java" programinei įrangai, kuriuos bus galima panaudoti ne tik "Web" PC, bet ir palydoviniams telefonams arba elektroniniams padėjėjams (PDA).

"Java" kompiliatoriai transliuoja panašias į C++ programas į tarpinį kodą, vadinamą "bytecode" (žr. ankstesnius 'Vartiklius'), kuris ir yra "Sun" firmos naujųjų CPU mašininė kalba. Iš kitos pusės tai savotiškas trūkumas - šie CPU negalės vykdyti jokių ankstesnių programų (ta proga prisiminkime "PowerPC" fiasko).

O kol tiek minėta "Sun", tiek "Oracle" apie "Web" PC vis dar tekalba tik būsimuoju laiku, "ViewCall America" jau išleido bandomąją 1000 tinklo įrenginių su ARM7500 Risc procesoriumi, 4 MB RAM ir vidiniu 28.8 Kbps modemu, kurie turi nuosavą "Web" peržiūros programą (ir panašų į TV distancinio valdymo įtaisą). Ir kainuoja žadėtus $500!

Java Achilo kulnai
Peržiūros programos "Java" programoms riboja priėjimą prie diskų, todėl užmirškite apie norus turėti lokalias konfigūracijas.
 1. "Java" programoms neleidžiama spausdinti;
 2. Saugumo modelis leidžia "Java" programoms nustatyti ryšius tik su "gimtaisiais" domenais;
 3. Neperduodama tikslus vaizdas, todėl grafines klases reikia ruošti kiekvienai platformai ir operacinei sistemai.
Priemones "Java" programoms kurti (JDK) galima paimti iš http://java.sun.com. Kol kas jos turi primityvią tekstinę aplinką (bet VELTUI! O norite grožio ir jėgos - paieškokite tarp naujausių "Symantec" ir "Borland" C++ kompiliatorių - bet reikės pakloti nemažą $ sumelę, kurią maloniai sutiks priimti "Fotonija").

Java palyginimas su C++ ir Visual Basic (pagal BYTE)
GalimybėJavaC++Visual Basic
Komponentės + aprašai (scripts)
+
-
+
Išplečiami objektai
+
+
-
Pradinio teksto pernešamumas
+
+
-
Objektinio kodo pernešamumas
+
-
-
"Gimtasis" kompiliatorius
Dar nėra
+
-
Šiukšlių surinkėjas
+
-
+
Saugusis režimas
+
-
-
Įsisavinimo laikas
vidutinis
ilgas
trumpas
Įrankių ir bibliotekų gausa
-
+
+

Kur ten "Java" - jai kelnytės per trumpos?!

Aišku, šios lentelės nereikia priimti kaip absoliučios, - juk buvo galima parinkti ir kitą galimybių (ne vien tik specifinių "Java" terpei) rinkinį. Be to jau yra ir alternatyva - "Object Power" firmos "Openscape" produktas, turintis panašią į "Visual Basic" kalbą (ir leidžiantį naudoti OCX'us). Jei norite išbandyti, iš pradžių neužmirškite "nusiurbti" "Netscape" priedus iš http://www.opower.com. Tada HTML dokumente galėsite įrašyti, pvz.,
<EMBED src="MANOPROG.OPP" form="MANOFORM">

Neatsilieka ir "Microsoft", pasiūlęs VBScript, leidžiantį reaguoti į klientų veiksmus ir valdyti puslapyje esančius OCX. Tačiau OCX naudojimas iškelia papildomus klausimus:

 • Kaip OCX'ai atkeliaus iki kliento kompiuterio?
 • Kaip klientai galės pasitikrinti, kad juos sukūrė patikimos firmos?
 • Ar bus greitas ir automatinis jų įdiegimas bei pašalinimas?
 • Ką daryti klientams, nenaudojantiems "Windows"?

Bet gal viską į savas lentynėles sudėlios ateitis?
O jei norite pajusti tikrąją "Visual Basic Script" ir "ActiveX" jėgą, užsukite pas švelniąją (gal ne visi brangieji tautiečiai žino, kad "nuke" yra mažyminė branduolinės bombikės pavadinimo forma?) NUKE InterNETWORK. Tačiau, prieš susiruošus pažaisti šį interaktyvų žaidimuką, nekenktų pasirūpinti bent jau "Microsoft" firmos "Internet Explorer" 3.0 alpha versija.

Nereikia pamiršti, kad "ActiveX" reiškia "pinigai". Pasaulyje yra 4,5 mln. galinčių programuoti OLE, - ir šiai armijai nereikės iš naujo aiškintis "Java" technologijos - jie gali iškart imti ir daryti C00L dalykėlius. Ar neištuštės "Java" paplūdimiai?

Išraukime piktžoles

Visos naujos laikmenos išgyvena tokį pat vystymosi ciklą ir "Web" nėra jokia išeitis. Pradžioje užpuola susijaudinę technofilai, kurie mažai supranta jo galimybių ribas ir naujos informacijos rūšies vietą po Saule. Antrajame etape yra išraunamos piktžolės - naujovė tinka kai kurioms sritims, bet paaiškėja, kad ne visur. Pabaigoje sužinoma apie panaudojimą ten, kur pirmame etape net nebuvo įsivaizduojama.

Tai va dabar yra antrasis etapas, kai Bilas Geitsas išmeta $300 mln. perjungdamas "Microsoft" į "Web". Jo "Cityscape" modelio šerdis yra turinys, leidžiantis suteikti informaciją į žmonėms pakeliui iškylančius klausimus. Pvz., važiuodami iki Kauno galėsite pakeliui iškasti krūvas naudingos informacijos.

Kai praeis "Web" bumas, organizacijos, aišku, ir toliau tebekurs informacinius puslapius apie savo produktus ir t.t. Tačiau plačioji visuma stengsis išnaudoti tai, kas jau yra - naudodami jau egzistuojančias informacijos bazes.

O dabar atrodo, kad vėl sugrįžome į 1993-ius - tos pačios kalbos apie interaktyvų pasaulį - iš jų tada išaugo "Doom", taigi ir šių metų pabaigoje turėtų Internet'e pasirodyti pirmieji interaktyvūs grafiniai žaidimai.

Pravartu paskaityti apie programavimo kompiuteriams palyginimą su kitais realaus gyvenimo aprašais > >>> >

Tiesiog - Java
Anotacijos Java kalboje
Lambda išraiškos – Java į naują lygį
Java 8: Optional prieš null
Iš kur Javos tas lėtumas?
Pirmasis „Java“ įskiepis Lietuvoje
Įvadas į Perl kalbą: Kas naudoja Perl?
Džonas Bakas – FORTRAN tėvas
Unix komandinės eilutė
Tcl kalba