El. paštas forever?, 2021
Slack yra patogu susirašinėjimui kanaluose (pagal temas), Zoom puikiai tinka video, tačiau tikram verslo (ir ne tik) bendravimui tebelieka el. paštas. Kodėl? Nes jis tiesiog veikia! Ir be jis paprastas. Ir tai tiesa: įprastinis el. paštas, tas, besiremiantis RFC-822 standartu, veikia visur ir visiems. Aš galiu pasiųsti el. laišką dirbančiam Antarktidoje (ir jis galės jį skaityti po kelių sekundžių), o gauti iš Seišelių salų.
Kadaise taip nebuvo. Pamenu, 9-ame, o dar ir 10-me 20 a. dešimtmetyje dar nebuvo standartinės el. pašto sistemos. Aišku, galėjai keistis laiškais tarp skirtingų tinklų, tačiau apsikeitimas tarp tinklų vyko paketiniu režimu ir kartais laiškas pas adresatą keliaudavo ilgiau nei parą. Tačiau, dažniausiai, vis tiek jį pasiekdavo. Ir tada tai nebuvo paprasta (jau nekalbant apie UUCP ir X.400 el. pašto sistemas).
Ir tada buvo susiprasta dėl standartų ir pasirodė RFC-822 stiliaus adresavimas (t.y. pavidalu jonas@mano.lt) ir laiškų persiuntimas ėmė vykti lyg sviestu pateptas. Kitu jo privalumu buvo tai, kad tai buvo atviras standartas nereikėjo niekam naudoti už jo naudojimą... Na, el. pašto adreso suteikimą galėjo tekti mokėti, tačiau nereikėjo mokėti IETF.
Jaunimas to gal nesupras!? Jie gali bendrauti per Slack Instagram, Zoom, tačiau visos šios programos ir paslaugos yra kažkieno nuosavybė, o istorija mus moko, kad tos platformos nebus amžinos. Štai, paimkime, dar visai nesenai dauguma naudojo pokalbiams AOL IM, Facebook ir Skype. O kas iš jų liko šiandien?! AOL IM miręs, Facebok prarado patrauklumą Z-kartai, o Microsoft pakeitė Slack savuoju Teams.
Na kita dalis, kaip rodo apžvalgos, naudoja Google Docs, Zoom ir Apple iMessage. Gerai, puiku. Bet, atsižvelgiant į ankstesnę pastabą dėl nuosavybės, kas nutiks, jei jūsų naujas svarbus verslo partneris dokumentų apsikeitimui naudoja Zoho ar Microsoft 365. O gal naudoja ne Zoom, o Google Meet arba Cisco Webex? Ir kai iMessage visiškai susietas su Apple, kaip kalbėsitės su partneriu, kuris naudojasi vien Samsung telefonais?
Iš kitos pusės, el. paštas yra universalus. Na, Outlouk nelabai mėgsta Gmail, bet vis tik dirba tuo pačiu principu ir el. laiškai paprastai nukeliauja pas adresatus.
Kas jame nepatinka? Na, brukalai (spam). Tačiau dabar jau brukalų nufiltravimo priemonės veikia gana gerai. Dauguma jų turi ir papildomų funkcijų, kaip fišingo ir piktybinių programų sulaikymas.Kita problema kai skęstame el. laiškų gausoje. Bet ir čia daugelis el. pašto programų leidžia laiškus išrūšiuoti pagal temas ar kitus požymius.
O el. pašto pranašumu yra tai, kad jis leidžia bendrauti nepaisant darbo tvarkaraščių ar laiko zonų. Be to, laiškus galime archyvuoti ir saugoti norimą laiką (tik ne taip, kaip buvo saugoma URM !? ). Ir matyt nelabai yra, kas galėtų pakeisti el. paštą.
Kaip skaityti WWW puslapius naudojantis el.paštu?
1998-02-23[ Publikacijos sentencija:
Didžiausios istorijos tragedijos ne tada, kai geras susiduria su blogu, o tada, kai du geri susipeša tarpusavyje.
Henris Kisindžeris ]2021 m. pastaba: jau daugelį metų nerandu veikiančių Agora serverių. Šie žemiau esantys tekstai palikti kaip istorinis liudijimas apie to meto aktualijas.
Tai pirmas šios serijos straipsnelis. Netrukus bus ši tema išvystyta plačiau ir aptarti įvairūs atvejai, kada ypatingai patogu naudoti šią galimybę net turint tiesioginę liniją, įvairios gudrybės ir kiti kieti dalykėliai. Gerai įvaldžius šią techniką galima sutaupyti nepaprastai daug laiko (kas labai aktualu vTelekomo įvestai teroro diktatūrai - o gal agentei Marijai?) Juk duomenys iš jūsų Interneto paslaugų tiekėjo ateina daug daug greičiau, nei iš velniaižin kur esančio (ir dažnai, ypač akademinio, labai labai lėto) WWW serverio. Tad taupote ir laiką ir pinigus... Nors, aišku, šis būdas reikalauja didesnės savi-disciplinos. Bet apie tai kitą kartą...
Taip pat siūlau (iš "Vartiklio") atsisiųsti "Interbot" programą - gerą pagalbininką (naudojant el. paštą) naršymui po Voratinklį palengvinti. Tai programos "palengvinta" versija, savyje neturinti darbui būtinos VBRUN300.DLL ("Visual Basic" 3.0) bibliotekos. Tačiau neliūdėkit, gali būti, kad ji jau yra jūsų kompiuteryje, - o jei ne, ją nesunku surasti pas draugus ir kitur... Nerasit, - parašykit man.
Gale pateikiamos kelios nuorodos į kelis prenumeruojamų diskusijų ir el. laikraščių rinkinius.
Sėkmės el-naršant, redaktoriusNuorodos į diskusijų sąrašus:
WWW veltui ir rotveileriai;
Anoniminiai alkoholikai ir žmona tarp žmonų;
Gamta, biznis ir moterų fantazijos;
Vaistinininkams, žolininkams ir verslininkams;
Gyventi ar mirti?
Norint iš "Internet" tinklo paimti duomenis nebūtina turėti tiesioginį ("online") išėjimą. Daug ką galima padaryti naudojantis vien tik elektroniniu paštu - tam tikru adresu nusiunčiate laišką su komandomis, o atgal gaunate vieną ar keletą laiškų su jūsų paprašyta informacija - WWW puslapiu ar failu iš FTP serverio. Tad į šį straipsnelį ypatingą dėmesį turėtų atkreipti mokytojai bei visi "Atviros Lietuvos fondo" vartotojai.
Neprošalį apie tai pasidomėti ir kitiems, turintiems "normalų" ryšį su "Internet". Žiauraus "Telekomo" siautėjimo laikais šių galimybių panaudojimas gali padėti sutaupyti nemažai skatikų - laišką atsisiuntėte ir atsijungėte. Tada ramiai ir neskubėdami galite skaityti "nekabodami ant linijos" - taip, žiūrėk, ir 8 valandų per mėnesį pakaks.
Atsakymai apie "Usenet" diskusijų grupes
Tereikia žinoti, kur ir ką siųsti. Vienas iš tokių paslaugų tiekėjų, leidžiantis skaityti "Usenet" diskusijų grupes, yra
mail-server@rtfm.mit.edu
Šiame serveryje duomenys saugomi kaip "Unix" katalogai. Norėdami paimti failą nurodote visą jo kelią (ir atminkite, didžiosios raidės skiriasi nuo mažųjų). Štai pora įdomesnių katalogų:
- usenet-by-group
- jame yra FAQ (atsakymai į dažnai užduodamus klausimus) sugrupuoti į archyvus pagal grupes, pvz., usenet-by-group/comp.unix.questions
- usenet-by-hierarchy
- jame yra tie patys FAQ sugrupuoti pagal hierarchiją, pvz., usenet-by-hierarchy/comp/unix/questions
- usenet-addresses
- jame yra "Usenet" grupių adresai, tačiau naudodami el.paštą negalite atsisiųsti nė vieno šio katalogo failo, norėdami sužinoti, kaip ieškoti šiame sąraše, nusiųskite komandą "send usenet-addresses/help".
Siųsdami šiuo adresu laišką, jo antraštę ("Subject") paliekate tuščią, o kūne rašote komandas (ne daugiau 20 viename laiške), pvz., norėdami gauti pagalbą,
help
Kokias dar komandas priima šis serveris? Štai svarbiausios jų:
- index katalogo_vardas
- Ši komanda grąžina nurodyto katalogo turinį, pvz., "index usenet-by-group"
- send failo_vardas
- Ši komanda atsiunčia nurodytą failą ar failų sąrašą, jei nurodėme katalogo vardą. Vietoje failo vardo galima naudoti '*' simbolį, nurodantį, kad reikia atsiųsti visus katalogo failus.
- size skaičius
- Ši komanda nurodo maksimalų el. laiško dydį baitais. Didesnis failas bus automatiškai suskaidytas į kelis laiškus. Jei norite gauti vientisą failą, nurodykite komandą "size 0" (nutylint naudojama 50000, o minimali yra 10000 reikšmė, - nurodžius mažesnę, ji bus pakeista šia).
- setdir katalogo_vardas
- Ši komanda pakeičia veiksnų katalogą į nurodytą komandoje. Visų "index" ir "send" komandų atskaitos taškas bus šis katalogas, pvz.,
setdir usenet/news.answers/
size 0
send usenet-faq/part1
index x-faq
setdir usenet-addresses/
send smith- group
endgroup- Tarp šių komandų esančių kelių užklausų atsakymai bus talpinami į vieną laišką. Naudinga galimybė, nes serveris tam pačiam vartotojui per 24 valandas leidžia gauti ne daugiau 25 laiškų.
- quit
- Užbaigti laiško analizę, - viskas, kas yra po šios komandos, bus atmesta.
Agora - WWW naršyklė el. paštu
Tai galimybė atsisiųsti norimus WWW puslapius teturint vien el. paštą. Apie kitus panašios paskirties serverius ir papildomas tokio tipo paslaugas, kituose šio ciklo straipsniuose. Šios paslaugos el. pašto adresas yra
agora@dna.affrc.go.jp
Norėdami el. paštu gauti bet kurį WWW puslapį, tiesiog "send" arba "www" komandoje nurodote jo adresą, pvz.,
SEND http://www.spauda.lt/english.htm
Jeigu teisingai nurodėte komandą ir toks WWW puslapis egzistuoja, gausite jo tekstą. Visos nuorodos į kitus puslapius (ir piešiniai) bus pateiktos kaip išnašos laužtiniuose skliaustuose [ ] teksto gale. Jei norėsite juos atsisiųsti, turėsite siųsti naujus el. laiškus su naujomis "send" komandomis.
Užklausa turi būti patenkinama per 10 minučių, jei "Agora" serveris per šį laiką nesugeba atsakyti, jis "nužudo" užklausos procesą. Be to užsakytas dokumentas neturi viršyti 5000 eilučių (maždaug 150 KB).
O kokias dar komandas sugeba priimti "Agoros" serveris?
- rsend siuntimo_el.pašto_adresas WWW_puslapio adresas
- atsiunčia WWW puslapį nusiunčia komandoje nurodytu adresu, pvz.,
rsend vartiklis@elnet.lt http://www.moteris.lt
- deep WWW_puslapio adresas
- Atsiunčia ne tik WWW puslapio tekstą, bet ir visus puslapius, į kuriuos iš nurodyto puslapio yra nuorodos. Be reikalo nedrumskite "gilių vandenų" - nežinodami, ką siunčiate, galite būti užversti dešimtimis laiškų. Pvz.,
deep http://www.spauda.lt/mitai/index.html
- source WWW_puslapio adresas
- Atsiunčia pradinį WWW puslapio tekstą, kurį galima bus peržiūrėti su HTML peržiūros programa.
- rsource siuntimo_el.pašto_adresas WWW_puslapio adresas
- Pradinį WWW puslapio tekstą nusiunčia nurodytu adresu.
Ypatingi atvejai
Pradėjus naudotis šia labai patogia paslauga, greitai iškyla papildomų klausimų, į kuriuos bandoma iš anksto atsakyti. Galima naršyti ir po alt, bionet, comp, fj, rec, sci, soc diskusijų grupes, Jei norite gauti laiškų sąrašą, turite išsiųsti tokio formato laišką:
send news:soc.culture.japan
Bet kaip pakibinti paieškos sistemas - šiuos pagrindinius reikiamos informacijos ieškus? Dauguma jų priima sudėtingas užklausas, kurias ir reikia nurodyti "Agorai". Skirtingoms paieškos sistemoms šių užklausų formatai skiriasi, tas visus juos reikia "išzubrinti" (apie tai ateityje bus atskiras straipsnis, o dabar siūlau apie jas paskaitinėti nemažą straipsnių rinkinį).
Pradėsime nuo autoriui labiausiai patinkančios "Altavistos", kuriai ieškosima užklausa pateikiama parametru "q", pvz., ieškant infrmacijos apie žalčius:
SEND http://www.altavista.digital.com/cgi-bin/query?pg=q&what=web&kl=XX&q=%DEaltys&search.x=39&search.y=7
Kaip matote, lietuviškas raides reikia pateikti jų šešioliktainiais kodais ('ž' = %DE), kaip ir kabutes (%22), pliusą (%2B), minusą (%2D) ir t.t. O štai kokias užklausas apie Kanadą reikia pateikti "Metacrawler", "Lycos", "Yahoo", WAIS Search (http://www.lib.ox.ac.uk - nuoroda neveiksni), "WebCrawler" ir "Veronica Search" (gopher://empire.nysernet.org - neaktyvi) ieškams:
SEND http://www.metacrawler.com/crawler?general=Kanada&method=0 send http://www.lycos.com/cgi-bin/pursuit?query=Kanada send http://search.yahoo.com/bin/search?p=Kanada send http://www.lib.ox.ac.uk/cgi-bin/wwwwais/cgi-bin/flpursuit?Kanada SEND http://www.webcrawler.com/cgi-bin/WebQuery?Kanada source gopher://empire.nysernet.org:2347/7?KanadaČia pateikti tik labai paprasti pavyzdžiai. Jei kas nori gauti daugiau informacijos (apie paieškos sistemų naudojimą ir kitus klausimus), parašykite man laiškutį adresu j.skendelis@elnet.lt ir aš pasistengsiu paaiškinti apie paieškos sistemų naudojimą plačiau.
O dabar nuorodos į diskusijų sąrašus:
Anoniminiai alkoholikai ir žmona tarp žmonų;
Gamta, biznis ir moterų fantazijos;
Gyventi ar mirti?
Kas yra VPN?
Matematikos keliu
Mano sielos grobikai
3D spausdintuvas kosmose
Windows 11: negi vėl déja vu?
Apie FireFox ateitį, - ar padėtis nerodo krizės?
Straipsnių rinkinys apie paieškos sistemas
D.Vronskis. Pagrindinis gyvenimo atsakymas
G. Grigas. Mes, kompiuteris ir lietuvių kalba
Kas ten žiūri į mano miegamąjį?
Kas ta 2FA ir kaip ji veikia?
Kiek sveria informacija?
Vartiklis