Apie moterų vardus...
Šio "Moters" žurnalo kovo mėn. numeryje išspausdinto straipsnio "Moters" redakcija nepanoro įdėti į savo WWW puslapį, palikdama pasirinkimą "Vartikliui", kuriam nieko kita neliko, nes TOJI, kovo 13 diena, kaip niekad "JUODA" - ne tik TRYLIKTA diena, ne tik PENKTADIENIS, bet tądien įvyks ir MĖNULIO užtemimas. Na Kristinoms ir pasisekė!
Kovo 13 ir dar - penktadienis
Kristinos vardadienisMoteris, vardu Kristina, sugeba pasiekti gyvenime sėkmę ir ją išnaudoti.
Vardas Kristina, trump. Kristė, Krista, Krisia, Krisė, tarm. Kristyna, Kristynė, Kerstyna, Kerstynė, Krikštė, Kerstė, Kristinė, kilęs iš sulotyninto graik. Christina - "krikščionė".
Legenda apie šv. Kristiną, garbinamą Bolcane, Italijoje, tai legenda apie šv. Kristiną iš senovinio Libano miesto Tyro (dabartinio Suro), perkelta iš Rytų ir pritaikyta prie vietinių sąlygų. Abi legendos, neturinčios istorinės vertės, pasakoja apie išgyventas kančias ir stebuklingus reiškinius. Nors Bolcane yra ankstyvųjų krikščionių kapinaitės, nėra įtikinamų įrodymų, kad čia nukankintų krikščionių laidojimo vieta.
Kristina labai atkakli, ambicinga, siekdama savo tikslų, turi savo įsitikinimus, nepasiduoda įtakoms. Todėl dažnai įgyja pranašumą, valdydama vyrų jausmus. Savo veikloje gali sulaukti aukščiausių įvertinimų, tapti pirmo ryškumo žvaigžde. Ja ir tapo viena žymiausių bei labiausiai išsilavinusių savo epochos moterų Švedijos karalienė Kristina Vaza. Jos intelektas, stipri valia ir gyvenimo būdas kėlė susižavėjimą, pelnė jai visos Europos pripažinimą. Įgijo išsilavinimą, leidžiantį būti tikra valdove. Mokėjo daug kalbų, buvo išstudijavusi antikinę ir savo laikų literatūrą, domėjosi filosofija, istorija, politika. Būdama 16 metų dalyvavo posėdžiuose parlamento, kuris neturėjo teisės priimti jokio nutarimo be jos sutikimo. Įžymi karalienė atsisakė visų dvaro linksmybių ir papročių ir tuo pelnė tarptautinį pripažinimą. Ji bendravo su viso pasaulio mokslininkais ir filosofais, turėjo vieną didžiausių Europoje meno kūrinių kolekciją. Pirkdavo rankraščius, paveikslus, senienas. Dėl meilės atsisakė sosto ir išvažiavo iš Švedijos. Po numylėtinio mirties išvyko į Italiją, kur užsiėmė mokslu ir menu. Po sosto atsisakymo perėjo į katalikybę. Mirė Romoje. Apie ją Holivude 1933 m. buvo sukurtas filmas "Karalienė Kristina", kuris, Gretai Garbo suvaidinus pagrindinį vaidmenį, tapo pasauliniu įvykiu.
Tačiau Kristina - tai kartu ir moteris, kuriai niekas, kas moteriška, nėra svetima. Prancūzų sociologė Kristina Delfi savo Paryžiuje išleistame kūrinyje "Priešas numeris 1" atkreipia dėmesį į mums keistai skambančią atlyginimo už namų ruošą problemą. Ji pirmą kartą pabrėžė didžiulę moterų namų ruošos reikšmę Vakarų Europos ekonomikai. Kristina Delfi atkreipė moterų dėmesį, kad moterų darbas už namų ribų neatleidžia jų nuo moters vaidmens šeimoje, o darbas namuose nėra pripažįstamas kaip veikla, turinti ekonominės, visuomeninės ir politinės reikšmės, tik kaip atliekama iš meilės šeimai. Tam tikra prasme tai tarnaičių darbas, priskiriamas privačiai sferai. Judėjimas "Atlyginimas už darbą namuose" plinta Anglijoje, Vokietijoje, Kanadoje, Italijoje, Šveicarijoje.
Moterys, vardu Kristina, kovoja ne tik už savo vietą žemėje. "Astronaučių metai" 1984 m. buvo švenčiami su šūkiu "Dabar moters vieta kosmose!"
Krista Makalite tampa kosminio laivo "Čelendžeris" įgulos nare. Kai 1986 m. žuvo kosminis laivas, ji pelnė neregėtą šlovę ir tarsi gali patvirtinti teiginį: "Esame dulkės kosmose, tačiau drįstame siekti žvaigždžių".Kristina tiki didele meile ir todėl kantriai laukia "riterio ant balto žirgo". Savo gyvenimo meilę sutinka sulaukusi vyresnio amžiaus, kada ir grožis spindi visu pajėgumu, ir protas padeda džiaugtis gyvenimu. Jaunesnioji Ispanijos karaliaus Chuano Karloso duktė 34 metų princesė Kristina savo meilę sutiko Atlantos olimpiadoje. Jos išrinktasis sportininkas Inakis Urdangarinas, trejais metais jaunesnis už Kristiną, yra kilęs ne iš aristokratų, pusiau baskas, pusiau vokietis.
Kristina teigia: "Kiekvienas turi savo Everestą". Pirmoji moteris, kuri pasiekė Šiaurės polių, - tai prancūzų alpinistė gydytoja Kristina Žapen. Pergalė seka pergalę. Ji pirma prancūzė, įkopusi į Everestą. Savo pergalę skyrė sergantiems vėžiu vaikams. Ji ne tik gydytoja, bet ir "Kiekvienas turi savo Everestą" draugijos direktorė. Draugijos pavadinimas reiškia, kad kiekvienas gali įveikti savo silpnybes ir ligą, kaip alpinistas įveikia viršukalnę.
Moteriai, vardu Kristina, likimas dovanoja nepaprastą šansą. Jei mokės juo pasinaudoti, irgi galės pakilti į žvaigždes! Tokį šansą turi ponia Kristina Tod Vitman, Niudžersio valstijos gubernatorė. Ji gali tapti XXI a. JAV prezidente! Jauna, graži dviejų vaikų motina turi šansą pakeisti respublikonų partijos įvaizdį. Kaip ir dera respublikonei, ji kilusi iš baltaodžių turtingų protestantų, bet priklauso liberaliam partijos sparnui (ji abortų šalininkė). Partijos aktyviste tapo 1970 metais. Laimėjo gubernatoriaus rinkimus, nors varžovas nesidrovėdamas vadino ją "kvaila turtinga kale". Tuoj po rinkimų ponia gubernatorė 5% sumažino mokesčius. Respublikonų kandidatas į prezidentus Bobas Doilas vadina ją kylančia žvaigžde, laiko ją politike, turinčia begalinį potencialą. Tas potencialas, tinkamai panaudotas, gali ją atvesti į Baltuosius rūmus.
Kristina įrodė, kad ...moters galima ieškoti visur. Net tarp matadorų. Kristina Sančes - vienintelė pasaulyje moteris - matadorė. Prieš dvejus metus jai teko garbė kovoti su 600 kg sveriančiu buliumi ir ji nugalėjo. Iki to jai buvo leidžiama kovoti tik su lengvesniais - iki 300 kg - buliais. Pietų Amerika šį įvykį pripažino svariu žingsniu į visišką moterų lygiateisiškumą. Tėvai svajojo, kad Kristina taps kirpėja. Bet būdama 18 metų ji įstojo į garsiąją "bulių mokyklą" Madride ir baigė kaip pirmūnė. Kristina - šviesiaplaukė mergina rudomis akimis. Jai 26 metai, jos ūgis 164 cm, svoris 57 kg. Negeria, nerūko, nesivaiko vyrų. Teigia, kad meilė nemėgsta, jog jos ieškotų, tuomet ji neateina. Ir juokauja, kad dar nesutiko vaikino, kuris jos nebijotų. Pati nebijo nieko. Prisipažįsta, kad labiau negu bulių bijo vorų, nemėgsta viena būti namie ir skaičiaus "13". Tvirtina, jog turi viską, ką ir vyrai. Rengiasi labai elegantiškai. Juda kaip šokėja, o ne grėsmingų bulių tramdytoja. Ilsisi klausydama flamenko muzikos arba žiūrėdama filmus apie bulių kovas. Matadoro drabužiais atrodo kaip kino žvaigždė. Jos honoraras už vieną kovą - 24 tūkst. dolerių. Ir nors trečdalį atiduoda kovos kaštams padengti, užtenka namui prie Madrido išlaikyti ir savo vienintelei silpnybei - suknelėms ir brangiausiems laikrodžiams. Ji labai populiari, retai tegalvoja apie ateitį. Neketina kaip vyrai tęsti kovų iki 40 metų amžiaus. Paprasčiausiai kaip normali moteris, ne tik vardu Kristina, svajoja apie šeimą ir vaikus.
Į "Moters" klausimus:
- Kokiam gyvenimo laikotarpiui jaučiate didžiausią sentimentą?
- Be ko neįsivaizduojate savo gyvenimo?
- Jūsų didžiausia svajonė?
- 4. Kokia yra sėkmės sąlyga?
- 5. Jūsų credo?
atsako Jaunimo teatro aktorė Kristina Kazlauskaitė
- Jaučiu sentimentą kiekvienam gyvenimo laikotarpiui. Tam laikotarpiui, kai buvau įsimylėjusi, ir tam, kai jaučiau, kad esu mylima.
- Be tikėjimo. Be meilės. Be jausmo, kad esi kam nors reikalinga.
- Suvokti savo paskirtį, nurimti ir kad visi, kurie man reikalingi, galėtų manimi džiaugtis.
- Kantrybė, pagarba ir meilė savo atliekamam darbui.
- Nedaryk niekada kitam to, ko nenorėtum, kad tau padarytų.
... bei Operos ir baleto teatro baleto solistė Kristina Kanišauskaitė-Navickienė
- Tikriausiai vaikystei... Vaikystei, kurios malonumų ir kasdienio nerūpestingumo pasigenda beveik kiekvienas suaugęs žmogus. Gal kad šis laikotarpis yra toks brangus ir nesugrąžinamas, jam ir jaučiame didžiausius sentimentus.
- Be visko: ką turiu, kuo esu, su kuo bendrauju ir kuo gyvenu. Neįsivaizduoju savęs be darbo teatre, be mylimo vyro, be artimųjų, be draugų... Žodžiu, be visko, ką turiu...
- Aš stengiuosi niekuomet garsiai nešnekėti apie savo didžiausias svajones. Pašnekėjus jos dažniausiai nebeišsipildo...
- Vienintelė sėkmės sąlyga yra darbas. Tik dirbdamas, stengdamasis ir siekdamas savo tikslo sulauki apvainikavimo sėkmės. Ji pati iš niekur neatsiranda, ją reikia užsidirbti.
- Bendrauk su žmogumi taip, kaip norėtum, kad su tavim bendrautų. Juk mūsų visos mintys, jausmai ir veiksmai anksčiau ar vėliau grįžta kaip bumerangas.