Lietuvos žygeiviai pagerbė Igno Domeikos atminimą

Chili: Lithuanians at Great Millenium Peace Ride

Minami pedalai: dar ne Čilė, o tik Peru Ramiojo vandenyno pakrantė

Didžiojo tūkstantmečio taikos žygio dalyviai, rugpjūčio šeštąją Sietle (JAV) pradėję pusantrų metų truksiančią kelionę dviračiais aplink pasaulį, mina paskutiniuosius kilometrus Čilėje. Tai dvyliktoji maršruto šalis. Be keturių lietuvių: Sigito Kučo, Godos Čiplytės, Edvardo Žižio ir Gedimino Vasiliausko, sausio 4 dieną į Čilę atvyko dar aštuoni dviratininkai iš Vokietijos, Lenkijos, Turkijos, Meksikos ir Peru.

Jau pirmajame Čilės mieste Arikoje (Arica) žygeiviai sulaukė didelio dėmesio. Reportažą apie žygį parengė vietos radijas ir Šiaurinės Čilės televizija. Laikraštyje "La Estrella" ("Žvaigždė") buvo išspausdintas straipsnis, kuriame žygio vadovas fizikas Sigitas Kučas ir filologė Goda Čiplytė pasidalijo mintimis apie žygio tikslus.

Arika - kurortas, savo puikiu klimatu traukiantis poilsiautojus iš viso pasaulio. Čia lyja čia vos du-tris kartus per šimtmetį, ir daugelis vietos gyventojų nėra regėję lietaus per visą savo gyvenimą. Pakeliui iš Arikos į šalies sostinę Santjagą žygeiviai virš tūkstančio kilometrų važiavo per sausiausią ir vieną didžiausių pasaulyje Atakamos (Atacama) dykumą. Nors buvo tikėtasi didelio karščio, keliautojams padėjo gaivinantis Ramiojo vandenyno vėjas: temperatūra dieną buvo apie 30 laipsnių, o naktimis nukrisdavo iki 13-os.

Keliaudami su taikos šūkiu į naująjį tūkstantmetį, lietuviai kartu aplanko vietas susijusias su Tėvyne. Sausio 23-iąją sukanka 110 metų nuo žymaus geologo ir mineralogo profesoriaus Igno Domeikos mirties. Ignas Domeika buvo Vilniaus universiteto auklėtinis, filomatas, 1831 m. sukilimo dalyvis. Emigravęs į Čilę, jis tapo vienu garsiausių Čilės mokslininkų, nuo 1867 iki 1883 m. buvo Čilės universiteto rektoriumi. Jo vardu pavadintas kalnagūbris Anduose, išmirusių moliuskų rūšys, gėlė ir mineralas. Sukakties išvakarėse žygeiviai apžiūrėjo Igno Domeikos salę ir kiemelį Čilės universitete, aplankė jo kapą "Cementario General" kapinėse, padėjo gėlių ir uždegė porą žvakučių prie paminklo.

Čilėje su kelionės draugais atsisveikino vyriausias žygio dalyvis 64-erių metų Giunteris Ehrichas. Jis buvo priverstas nutraukti žygį dėl finansinių sunkumų. Kiti grupės dalyviai taip pat jaučią nuolatinį lėšų stygių. Grėsmė iširti pakibo ir virš Lietuvos komandos. Žygeiviai keliauja už paskutiniąsias savo ir artimųjų santaupas, turi skolų, o rasti finansinės pagalbos Lietuvoje vis dar nepavyksta.

Sausio 21-ąją išvykę iš Santjago dviratininkai kirs Andų kalnus ir keliaus per Argentiną - paskutiniąją Pietų Amerikos šalį savo maršrute. Vasario mėnesį, jei pavyks gauti paramos, jie turėtų persikelti per Atlanto vandenyną į Vakarų Afriką. Toliau – Europos ir Azijos šalys. Žygį numatoma baigti Japonijos mieste Hirosimoje pirmąją 2000-ųjų metų naktį. 1999-ųjų metų birželį per Kuršių neriją dviratininkai turėtų atvykti į Lietuvą. Kelionės eiga ir įspūdžiai atspindimi Lietuvoje ir Prancūzijoje kuriamuose interneto tinklapiuose www.gmpr.lt ir www.peaceride.org.

Chili: Ignacio Domeyko. Lithuanians at Great Millenium Peace Ride
 
Chili: Ignacio Domeyko. Lithuanians at Great Millenium Peace Ride

O "Vartiklyje" - paskaitykite ankstesnįjį puslapį su įspūdžiais iš Gvatemalos.

Visus, kas norėtų ir galėtų paremti Lietuvos komandą, prašome susisiekti su Lietuvos GMPR (Great Millenium Peace Ride) fondo sekretore Danute Tomkevičiene (tel. 8-22-618337, faksas 616273) arba parašyti el. paštu sigitas@gmpr.lt.

Alchemy

Papildoma informacija apie Igną Domeiką:
 

Vilniaus universiteto vardą pasaulyje garsino dar du A.Sniadeckio auklėtiniai: R.Heimanas ir I.Domeika < . . . >

Igną Domeiką (1801 - 1888) gyvenimo keliai nuvedė iki tolimosios Čilės. Jis 37 m. vadovavo Čilės sostinės Sant Jago universiteto Chemijos ir mineralogijos katedrai, 16 m. buvo to universiteto rektorius, Vilniaus universiteto pavyzdžiu pertvarkė Sant Jago universitetą ir visą Čilės aukštąjį mokslą. Jo parašytu vadovėliu "Bandymų traktatas", skirtu mineralų cheminiam tyrimui, naudojosi ne tiktai Čilės, bet ir Bolivijos, Peru, Meksikos, Ispanijos studentai. I.Domeika labai daug nusipelnė ir Čilės geologijai bei mineralogijai: jis surado stambius vario rūdų, aukso, sidabro, akmens anglių telkinius, sudarė pirmąjį Čilės geologinį žemėlapį, aprašė keletą iki tol nežinomų mineralų, tyrinėjo Čilės vulkanų veiklą bei mineralinius vandenis, sukūrė vieningą šalies metereologinių stočių tinklą, mokslinėje spaudoje paskelbė apie 400 darbų.

Žemiau pateikiama nuotrauka su "Cementario General" kapinių vaizdu Santjage, kur palaidotas Ignas Domeika.

Chili: Cementario General - cemetery. Lithuanians at Great Millenium Peace Ride